10 sposobów na tańszy nocleg w hotelu

By 30komentarzy Permalink

10 sposobów na tańszy nocleg w hotelu

Koszt noclegu to jeden z kluczowych wydatków związanych z podróżami. Wykorzystaj narzędzia o których piszę, a obniżysz koszt zakwaterowania całej rodziny nawet o kilkaset złotych.

Hotel oraz pensjonat to najczęściej wybierana opcja zakwaterowania z dziećmi. Koszt noclegu pochłania 30-50% budżetu wakacyjnego mojej 4-osobowej rodziny. Ciepła kąpiel i śniadanie są bardzo kuszące, a dostęp do kącika czy sali zabaw pozwala na chwilę relaksu.

 

Zbiór artykułów „Rodzinne wakacje”

Artykuły publikowane w ramach sekcji „Rodzinne wakacje” pomogą Wam lepiej przygotować się do wspólnej podróży i uniknąć przykrych finansowych niespodzianek w trakcie rodzinnego urlopu.

 1. Wakacje z dziećmi – jak się do nich finansowo przygotować
 2. Dziecko w samolocie – ile to kosztuje
 3. Bezpieczne wakacje – nie płać zaliczki za fikcyjny nocleg

 

Tańszy nocleg w hotelu

Są tacy co preferują hotele budżetowe, bo jedyny moment kiedy w nich przebywamy, to noc i pora śniadaniowa. Inni z kolei nie wyobrażają sobie snu w pokoju posiadającym mniej niż 5 gwiazdek. Bez względu na standard hotelu, jest jedna rzecz, która nas łączy – to narzędzia, pozwalające zmniejszyć koszt noclegu.

 

1. Wyszukiwarka hotelowa

Kilkanaście lat temu szukając kwatery nad morzem, przeglądałem rubryki ogłoszeń w dziennikach, telegazecie, lub dzwoniłem do lokalnej informacji turystycznej. Dzisiaj te metody odeszły już do lamusa. Jeśli chcesz znaleźć tani nocleg koniecznie zacznij swoje poszukiwania od dobrej i sprawdzonej wyszukiwarki. Większość hoteli ma podpisane umowy z portalami rezerwacji online, bo dzięki temu mają zapewniony spory ruch. Ja najczęściej korzystam z:

 • booking.com
 • hotels.com
 • agoda.com
 • hrs.com

Stosując różnego rodzaju filtry, możesz zawęzić poszukiwania hotelu do konkretnej dzielnicy, ilości gwiazdek, ceny czy nawet rodzaju udogodnienia takiego jak darmowy parking, wifi czy basen. Szukając miejsca na nocleg, zaczynam od wyszukiwarki.

 

2. Porównywarka hotelowa

Po wybraniu kilku miejsc do spania, kolejnym etapem moich poszukiwań, jest odwiedzenie portali, które pozwolą mi sprawdzić, czy cena którą znalazłem w wyszukiwarce, jest najniższa. Takich serwisów jest kilka, a najpopularniejsze z nich to:

 • trivago.pl
 • hotelscombined.pl
 • kayak.pl

Warto odwiedzić wszystkie strony, bo każda wyświetla inne rezultaty. Poniżej przedstawiam porównanie przykładowego hotelu w Rzymie. Pierwsze zdjęcie pochodzi z serwisu www.trivago.pl:

Tańszy nocleg w hotelu

 

A teraz zdjęcie tego samego hotelu z wykorzystaniem porównywarki www.kayak.pl:

Tańszy nocleg w hotelu

Strona hotelscombined.pl prezentuje ceny ze stron, których nie znajdziesz w innych serwisach np: getaroom.com czy otel.com.

W tym roku planując wakacje dla mojej rodziny, korzystałem jedynie z dwóch pierwszych serwisów. Kayak.pl nie przypadł mi do gustu, ze względu na brak opcji noclegu z dziećmi. Każda osoba jest traktowana jak osoba dorosła, przez co ceny tych samych hoteli wypadają niestety dużo drożej.

 

3. Hotelowy Moneyback

Zdarza się, że tydzień lub dwa tygodnie po rezerwacji noclegu, jego cena spada. Od pewnego czasu jest i na to sposób, czyli Tingo.com Celem serwisu jest sprzedanie klientowi noclegu w jak najtańszej cenie. Oferta jest ważna nie tylko w momencie zakupu, ale także przez cały okres aż do dnia pobytu. Tingo realizuje tę usługę w następujący sposób:

 • rezerwujesz nocleg z opcją „Price drop refunds” (czyli zwrot za spadek ceny)
 • opłacasz koszt noclegu kartą kredytową
 • od momentu rezerwacji do rozpoczęcia pobytu, Tingo przeszukuje portale internetowe, aby znaleźć niższą cenę na pokój, który właśnie zarezerwowałeś.
 • jeśli cena noclegu spadnie, serwis dokona ponownej rezerwacji, a różnicę w cenie (tylko jeśli będzie na korzyść klienta) zwróci na kartę kredytową kilka dni po zakończeniu pobytu.

Oferta nie dotyczy rezerwacji bezzwrotnych, czyli często najtańszych opcji noclegu.

 

4. Strona internetowa hotelu

Kolejny krokiem powinno być odwiedzenie strony internetowej wybranych hoteli. Pamiętaj, że za każdą rezerwację za pośrednictwem portali typu booking.com czy hotels.com, hotel musi płacić prowizję. To główny powód, dla którego hotele na swoich stronach mogą oferować niższe ceny.

 

5. Kupony rabatowe

Dobrym pomysłem na obniżenie kosztów noclegu jest skorzystanie z kuponów rabatowych oferowanych przez portale rezerwacyjne. Najlepiej byłoby zapisać się na newslettery każdej sieci hotelowej. Choć podanie własnego adresu mailowego na kilkudziesięciu stronach może zająć kilka godzin, to ilość maili jakie będziesz otrzymywać przyprawi Cię o zawrót głowy. Dlatego lepszym pomysłem jest śledzenie forów podróżniczych czy zamkniętych grup dyskusyjnych na Facebooku. Ja najczęściej korzystam z forum strony fly4free.pl, bo to najszybszy sposób na sprawdzenie aktualnych promocji:

Tańszy nocleg w hotelu

Innym, ale nieco dłuższym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarce Google nazwy serwisu z dopiskiem voucher np.: hotels.com + voucher.

 

6. Programy lojalnościowe

Nie jestem wielkim orędownikiem programów lojalnościowych. Często zamiast szukać tańszych opcji noclegu, wybieramy hotel patrząc jedynie na punkty, które przybliżą nas do upragnionej nagrody. Jeśli jeden z serwisów internetowych zacznie dominować podczas Twoich rezerwacji, przystąp do klubu lojalnościowego. W większości przypadków zapis odbywa się w momencie rejestracji, ale są serwisy, gdzie taką opcję trzeba specjalnie zaznaczyć. Oto przykłady kilku wybranych programów lojalnościowych:

 

Status .Genius oferowany przez booking.com

Tańszy nocleg w hotelu

Oprócz 10% zniżki na niektóre hotele, możesz również dostać bezpłatne usługi takie jak: transfer z lotniska, drink powitalny, bezpłatne wypożyczenie rowerów, czy pierwszeństwo późnego wymeldowania się. Te prezenty nie mają dużej wartości, ale mogą być miłym dodatkiem, który uprzyjemni Twój wakacyjny pobyt.

 

Hotels.com™ Rewards

To program w którym głównym bonusem jest „bezpłatny nocleg”. Aby go zdobyć należy zarezerwować i wykorzystać 10 noclegów w hotelach:

Tańszy nocleg w hotelu

Wartość „bezpłatnego noclegu” jest równa średniej cenie 10 poprzednich noclegów. Zatem jeśli średnio wydajesz około 200 zł na nocleg, to nie spodziewaj się, że będziesz mógł przenocować za darmo w 5-gwiazdkowym hotelu, gdzie zakwaterowanie kosztuje np.:1.000 zł. Kwota bonusu dotyczy tylko i wyłącznie wartości netto – wszelkie podatki (np.: VAT) i opłaty będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Jeśli lubisz dużo podróżować, serwis hotels.com ma dla Ciebie jeszcze lepszą ofertę. Jeśli w danym roku zgromadzisz 10-29 noclegów, to otrzymasz status Hotels.com Rewards Silver, a jeśli liczba noclegów będzie równa lub większa niż 30, to otrzymasz status  Hotels.com Rewards Gold. Oba statusy uprawniają do:

 • pierwszeństwa w dostępnie do ofert wyprzedaży
 • dostępu do ofert na wyłączność
 • korzystania z dedykowanego numeru telefonu na który będziesz mógł dzwonić całą dobę,

 

Drugim benefitem dla lojalnych klientów są niższe ceny. Przysługują one uczestnikom programu lojalnościowego oraz subskrybentom hotelowego newslettera. Zniżki wynoszą średnio około 10-20%. Oto przykład takiej zniżki:

Tańszy nocleg w hotelu

 

Sekretne oferty Agoda.com

Ten rodzaj benefitów  jest skierowany dla osób lubiących przygodę i niespodzianki. Zniżka na nocleg może wynieść nawet 30% i dotyczy hoteli mających od 3-5 gwiazdek. Na czym polega fenomen tej oferty? Do momentu dokonania rezerwacji i opłacenia kosztu zakwaterowania, nie będziesz znać nazwy hotelu. Jedyne informacje jakie będą dostępne to np.: dzielnica i udogodnienia. Taka rezerwacja jest bezzwrotna.

Skąd pomysł na taką ofertę? Hotele chcą pozostać anonimowe, by nie informować obecnych klientów, iż udzielają tak dużych rabatów. Oto jak wygląda przykładowa ukryta oferta na nocleg np: w Bangkoku:

Tańszy nocleg w hotelu

Zielone kółka z numerami to potencjalna lokalizacja hotelu.

 

7. Testuje i zarabiam

Kiedy po raz pierwszy kupiłem przewodnik Lonely Planet i zobaczyłem listę osób testujących hotele w najpiękniejszych miejscach na świecie, zacząłem marzyć o podobnej pracy. Dzisiaj moje marzenie próbuje spełnić serwis Trivago oferując pieniądze za recenzowanie wybranych hoteli.

Jak to wygląda w praktyce? Rejestrujesz się w serwisie jako tester. Rezerwujesz wybrany hotel za pośrednictwem strony internetowej, testujesz go, a po zakończeniu testowania wypełniasz kwestionariusz. Płatność za pracę otrzymasz przelewem bankowym na podane konto. Kwota wynagrodzenia waha się od 40EUR do 100 EUR za jedną recenzję. Ocenie hotelowej podlegają zazwyczaj hotele 3-4 gwiazdkowe. W praktyce po wybraniu odpowiedniej miejscowości, wynagrodzenie jest  prezentowane w następujących sposób.

Tańszy nocleg w hotelu

 

8. Google i małe hotele

Poza głównym nurtem hotelowym, istnieje jeszcze sporo mniejszych hoteli, które nie ogłaszają się w portalach turystycznych. To zwykle hotele i pensjonaty rodzinne, które nie chcą płacić prowizji za wynajem swoich pokoi. Znaleźć je można w wyszukiwarce Google albo poprzez portal Tripadvisor. Ten sposób polecam jedynie dla małych miejscowości. W Rzymie sam booking.com pokazuje nam ponad 6.000 hoteli, ale np: dla 26 tysięcznego Asyżu mamy ich zaledwie 96.

 

9. Zniżka na kartę kredytową

Jeśli posiadasz kartę debetową lub kredytową, sprawdź czy Twój bank nie przewidział dodatkowych rabatów na pobyt w hotelu. Standardowa zniżka w wysokości 10%-20% często dotyczy hoteli o wysokim standardzie (cztero- i pięciogwiazdkowych), ale czasami zdarzają się także hotele o niższej klasie.

 

10. Serwisy zakupów grupowych:

Chociaż z roku na rok coraz mniej osób korzysta z zakupów grupowych, to jednak szukając noclegu, zwłaszcza w kraju, warto tam jeszcze zaglądać. Nadal możesz tu znaleźć atrakcyjne oferty na wrzesień np.: hotele nad morzem, oferujące 2 posiłki, nielimitowany dostęp do basenów i sauny za mniej niż 200 zł za dobę.

 

Dziękuje Ci, że przeczytałeś mój artykuł do końca. Jeśli znasz inne sposoby na tańszy nocleg w hotelu, to podziel się nimi w komentarzu. Chętnie przeczytam i wykorzystam.

 

Zdjęcie: Westin Main Pool at Night

 • Opłacanie hotelu kartą kredytową ma jeszcze jedną zaletę – Chargeback, jeżeli okaże się, że mimo rezerwacji i opłacenia pokoju nie ma. Niby nie powinno to się zdarzyć, ale gdyby z jakiś przyczyn tak było, to mamy stosunkowo łatwą drogę odzyskania pieniędzy.

 • Mam jedną radę ale dobrą bo sprawdzoną: nawiąż kontakt z obsługą recepcji, zapytaj o możliwość negocjacji ceny albo dostania gratis pokoju o wyższym standardzie, etc. Sprawdza się bardzo dobrze 🙂 A Twój wpis jak zwykle wyczerpujący.

  • Dzięki Konrad. Czytałem, że to dosyć popularny sposób na obniżenie ceny noclegu w Stanach, ale nie sądziłem, że sprawdza się to w naszym kraju. Przy najbliższej rezerwacji na pewno to wypróbuje 🙂

 • Kosta

  Wg mnie najważniejszy są punkty o wyszukiwarkach i porównywarkach cenowych, bo tutaj można najwięcej zaoszczędzić. Brakuje mi jednak dwóch ważnych: airbnb.com i bookapart.com 🙂

  • No właśnie, airbnb.com to moim zdaniem najlepszy sposób na wyszukanie noclegu w innym mieście:)

   • Celowo pominąłem airbnb.com, ponieważ chciałem się skupić jedynie na hotelach. Serwisu bookapart.com nie znałem, ale chętnie go sprawdzę przy najbliższej okazji. Dzięki za pomysł 🙂

 • no fajny pomysł ale ileż na tym można zaoszczędzić?

  • Bywa z tym różnie. Na przykładzie hotelu w Rzymie widać, że można za nocleg zapłacić od 315 zł do 391 zł. Jeśli uda nam się jeszcze znaleźć kod rabatowy, potencjalne oszczędności mogą wynieś nawet kilkaset złotych na kilkudniowym pobycie. Zachęcam do korzystania z narzędzi opisanych w artykule, bo to po prostu przekłada się na pieniądze.

 • Jest jeszcze jedna, która mi przyszła do głowy – Michał Szafrański miał bardzo tani hotel, ponieważ często nocował rezerwując hotele przez http://www.accorhotels.com/. Mają też chyba program lojalnościowy.

  • Mają ciekawy program, ale wymagają dużej lojalności i częstego korzystania z hoteli. Przykładowo, aby otrzymać voucher obniżający koszt noclegu o 40 EUR należy zdobyć 2.000 pkt. Taką ilość punktów możemy otrzymać po wydaniu w ich hotelach kwoty 1.600 EUR, co w przeliczeniu na naszą walutę daje około 6.700 PLN (np: za każde wydane 10 EUR dostajemy minimum 12,5 pkt w sieci Ibis). Podejrzewam, że mają też czasowe promocje, które umożliwiają zdobycie większej ilości punktów, ale bez kilkunastu noclegów raczej nie przekroczymy wymaganego limitu.

 • Ja ostatnio bliżej się przyjrzałam Air b’n’b i mam zamiar w końcu przetestować, na Pradze albo jakimś innym ładnym mieście w którymś kraju obok.

  Ale wiedza z Twojego wpisu na pewno się przyda, bo o wielu sposobach nie miałam pojęcia 😉

  • Yzoja – daj znać jak przetestujesz. Jestem ciekawy Twoich spostrzeżeń.

 • Bardzo dużo cennych info! Nie wiedziałam o Tingo.com ani o testowaniu hoteli za pieniądze – super sprawa!

  • Iwona – dzięki za odwiedziny i cieszę się, że udało mi się ciebie czymś zaskoczyć 🙂

 • Ja teraz do wyjazdu na Cypr tez korzystam z pominiętego airbnb i ciekawa jestem jak to będzie w praktyce. Natomiast jeśli chodzi o hotele, to zaciekawiła mnie ta zniżka na kartę kredytową – muszę o niej pamiętać!

  • Coraz więcej osób poleca airbnb, więc może i ja się skuszę. Koniecznie zdaj relację z pobytu na swoim blogu gdy wrócisz.

   • Będzie na pewno obszerna 😀

 • Szczerze mówiąc, o kilku z nich nawet nie słyszałyśmy. Dzięki! My najczęściej korzystamy z booking.com

  • Ja korzystam już kilka lat z tego samego serwisu i do tej pory nigdy się nie zawiodłem 🙂

 • Ja myślałem że będą tu jakieś rady typu wrobienie w coś sprzątaczki żeby hotel musiał nam obniżyć koszty w rekompensacie 😀

  • Hej krilan,
   Staram się aby chociaż część sposobów, które opisuję, opierała się na własnych doświadczeniach. Z tych możliwości jeszcze nie korzystałem 🙂

 • W poście poruszone zostały bardzo ciekawe kwestie.
  Pozdrawiam

 • Świetna stronka naprawdę komentarz robi wrażenie

 • Pozdrawiam autora za doskonały komentarz.
  Dorota

 • Znam jeszcze lepszy sposób, to rezerwacja przez największą porównywarkę hoteli na świecie TRAVIBOO.COM

 • Marika,
  Nie znam tej porównywarki, ale chętnie ją odwiedzę. Dzięki.