Charytatywność – czy można pomagać nie wydając pieniędzy?

Charytatywny misWiększość z nas udziela się charytatywnie 2 razy do roku – pierwszy raz przy okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a drugi – kiedy wypełniamy rocznego PIT-a. Narzekamy często na kiepską sytuację finansową, że mało zarabiamy, że mamy kredyt hipoteczny na karku i że to kto inny powinien wspierać potrzebujących, nie my. Na pytanie kto konkretnie mógłby to robić, pada najczęściej odpowiedź – oni – bogaci. Jak będę pracował na dyrektorskim stołku, mieszkał w domu jednorodzinnym, jeździł luksusowym samochodem i zarabiał co najmniej kilkadziesiąt tysięcy, to wtedy chętnie pomogę. Np.: Mark Zuckerberg czy Bill Gates to może pomagać, ja na pewno nie.

10 lat temu miałem podobne podejście – zarabiałem mało i do pomocy nie garnąłem się zbyt ochoczo. Moje spojrzenie na świat zmieniło się kiedy pojechałem do Egiptu i moje poglądy na kwestie bogactwa uległy radykalnej zmianie.

 

Czy tylko bogaty może pomóc?

Codziennie, gdy z moją żoną opuszczaliśmy teren hotelu, spotykaliśmy kilkunastoletniego sprzedawcę perfum. Regularnie zachęcał nas do odwiedzania jego butiku (znacie pewnie zaczepkę w stylu „Hello my friend” 😎 ), ale myśmy zawsze odmawiali. Któregoś razu zaprosił nas na herbatę i obiecał, że chce tylko pogadać, na co po chwili przystaliśmy. W trakcie rozmowy powiedział nam, że dla niego my turyści jesteśmy bogaci. Mieliśmy wtedy 27 lat i od bogactwa dzieliły nas lata świetlne. Wytłumaczyliśmy mu, że się myli – przecież jesteśmy młodzi, pracujemy dopiero od kilku lat, a nasze oszczędności są niewielkie. Wycieczkę do Egiptu kupiliśmy w ofercie last minute, zatem jej koszt nie był wysoki. Może była to tania zagrywka mająca na celu wzbudzić w nas litość i nakłonić do zakupów w jego sklepie, a może autentyczne przemyślenie, ale to spotkanie pozostało w mojej pamięci aż do dnia dzisiejszego. Jednak wg naszego egipskiego przyjaciela, możliwość zakupu biletu lotniczego, na który nie stać większości Egipcjan, była wyznacznikiem luksusu. Dla niego byliśmy więc (bardzo) bogaci.

Jak widzisz, percepcja bogactwa i biedy jest kwestią względną, choć milionerzy mogą udzielać wsparcia finansowego zupełnie bezboleśnie. A co możesz zrobić, jeśli tych pieniędzy rzeczywiście brakuje? Dzisiaj chciałbym Ci pokazać, że nie wydając pieniędzy również można pomagać. Skala naszego zaangażowania zależy tylko od naszego czasu, ale nawet mając go niewiele, możemy dać komuś bardzo wiele.

 

Wolontariat i jego odmiany

Obecnie możesz się zaangażować się w trzy różne rodzaje pomocy – wolontariat, e-wolontariat i tutoring.

Wolontariat

Centrum Wolontariatu definiuje wolontariat jako:

świadomą, dobrowolną działalność podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko – koleżeńskie. Wolontariuszem jest każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji, instytucji lub osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne. Wolontariuszem może zostać każdy bez względu na swój wiek. Jednak niektóre formy wolontariatu wymagają od wolontariusza pełnoletności. Należy także pamiętać, że do wykonywania wolontariatu niezbędne jest zawarcie umowy – a sposób jej zawierania jest uzależniony od wieku wolontariusza.

W jaki sposób możesz pomagać? – Możesz pracować wszędzie tam, gdzie Twoja pomoc jest potrzebna i oczekiwana na przykład w placówkach pomocy społecznej, ochrony zdrowia, edukacji, kultury, ekologii, sportu i wielu innych. Jedynym obszar, w który nie mogą angażować się wolontariusze to obszar działalności gospodarczej – czyli wolontariusze nie mogą wspierać działalności nastawionej na zysk.

Możesz np. opiekować się chorymi, udzielać bezpłatnych korepetycji, organizować festyny, wystawy, wykonywać prace biurowe, udzielać porad prawnych, sędziować na zawodach sportowych. Rodzaj wykonywanych prac zależy od potrzeb organizacji, placówek, ich beneficjentów oraz Twoich umiejętności. Możesz być odpowiedzialnym za: konkretne zadanie, jakiś wycinek działalności/projektu np. rozmowy rekrutacyjne z kandydatami do projektu, prowadzenie tematycznych zajęć z młodzieżą (np. gotowanie, haftowanie, historia), adresowanie kopert, konsultowanie w dziedzinie, w której masz doświadczenie lub koordynowanie jakiegoś przedsięwzięcia np. prowadzenie klubu dyskusyjnego, świetlicy środowiskowej, organizowanie imprezy okolicznościowej.

Bieżące oferty wolontariatu można znaleźć pod adresem: https://www.mojwolontariat.pl/pl/oferty-pomocy

 

E-wolontariat:

Od kilkunastu lat coraz prężniej działa E-wolontariat – odmiana wolontariatu, którą można wykonywać w domu za pośrednictwem internetu lub z wykorzystaniem aplikacji dostępnych przez internet. Jego celem jest rozszerzenie tradycyjnego wolontariatu. Najczęściej spotykane działania to:

 1. crowfunding – zbiórka pieniędzy za pośrednictwem stron internetowych takich jak:
  1. polakpotrafi.pl
  2. wspieram.to
 2. Projekty click-and-donate – specyficzny rodzaj zbiórki pieniędzy, w których sponsor uzależnia wielkość pomocy finansowej od liczby kliknięć internautów w specjalny przycisk/baner.
 3. Dziennikarstwo obywatelskie – rodzaj dziennikarstwa wykonywany nieodpłatnie dla czytelników serwisów internetowych, polegający na pisaniu artykułów prasowych, przeprowadzaniu wywiadów czy tworzeniu ilustracji. Przykład takiej inicjatywy możesz znaleźć np.: na stronie wiadomosci24.pl.
 4. E-learning – to forma nauczania na odległość. Rolę nauczyciela przejmuje tutaj komputer przekazujący nam wiedzę za pomocą aplikacji internetowych. Dzięki temu wiedza dociera nawet w najdalsze zakątki globu, np.: za pomocą portalu Uniwersytet Dzieci
 5. Gromadzenie wiedzy – to budowanie zasobów wspólnej wiedzy np.: najpopularniejszej encyklopedii internetowej czyli Wikipedii.

 

Tutoring:

Zgodnie z definicją znalezioną na stronie tutoring.edu.pl:

Tutoring to niezwykła metoda dydaktyczna, szczególnie skuteczna jeśli chodzi o rozwijanie potencjału uczniów i studentów oraz motywowanie ich do samodzielnej pracy. Polega ona na regularnych spotkaniach z uczniem / studentem (tutorialach), w ramach których podopieczni samodzielnie przygotowują eseje (lub inne zadania), które są następnie omawiane z tutorem…. Tutor daje to, czego zwykle nie mogą zapewnić masowe systemy edukacji: uważność na konkretnego podopiecznego i możliwość dostosowania ścieżki edukacyjnej do jego specyficznej sytuacji. Tutoring to coś więcej niż przekazanie i weryfikacja wiedzy. Tutor potrafi pójść krok dalej: uczyć samodzielnego myślenia, budowania opinii opartych na wiedzy i publicznej ich obrony.

Bardzo ciekawą formę wspierania oferuje Akademia Przyszłości. Każdy tutor opiekuje się wybranym dzieckiem, nazywanym studentem Akademii. Spotkania trwają 1 godzinę i odbywają się raz w tygodniu w wybranych szkołach na terenie całej Polski. Program trwa od października do czerwca. Skala przedsięwzięcia jest bardzo duża – w edycji 2013/2014 pod opieką Akademii było 1700 dzieci z 24 miast.

 

Charytatywność – jak pomagać bez pieniędzy? Akcje na które warto zwrócić uwagę:

Poniżej przedstawiam Ci listę akcji które nadal trwają i nie wymagają od ciebie wydawania pieniędzy:

 

1. Akcje typu click & donate:
Baner akcji Cel akcji:  Strona internetowa
pajacyk Inicjatywa Polskiej Akcji Humanitarnej, której celem jest dożywianie dzieci w Polsce i na świecie. Pajacyk
chlebek Klikając w chleb ofiarujesz potrzebującym
jedzenie i dach nad głową. Organizator – Fundacja „Bliźniemu swemu…” na rzecz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta
Okruszek
 fundacja polskie serce
Klikając wspieramy Fundację Polskie Sztuczne Serce i dzięki temu pomagamy w budowaniu sztucznego serca.
 Polskie serce
 pelna miska Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ma za zadanie poprawić byt zwierząt ze schroniska. Wystarczy zaledwie 70 kliknięć by pomóc jednemu podopiecznemu. Pmiska
karmie psiaki - logo 2 Każde kliknięcie to przysłowiowy grosik od sponsora, czyli klikając sprawiasz, że odrobina karmy wpada do czyjeś psiej miski!!! Karmie psiaki
dobry klik Klikając raz dziennie odsłaniacie obrazek.
Każde jego całkowite odsłonięcie oznacza przekazanie 10 groszy na aktualnie wspierany cel. Obecny cel to np.:  „Połowa serca Zuzi na całe życie”
Dobry klik

 

Na każdej ze stron obowiązuje limit 1 kliknięcia dziennie. Jak przekłada się to na wielkość finansowego wsparcia? Dość często można spotkać się z opiniami, że ilość pieniędzy jaką pozyska dana fundacja zależy bezpośrednio od ilości kliknięć. W niektórych artykułach na sieci wyczytasz, że pojedyńcze kliknięcie przynosi nawet od 1 do 5 gr. Wg informacji jakie otrzymałem od niektórych fundacji, obecnie praktykowany jest nieco inny model. Kliknięcie nie wpływa bezpośrednio na wielkość pomocy jaką otrzyma dana fundacja. Jest ono jednak wytyczną do tworzenia przyszłych budżetów darczyńców. Jeśli np.: dzisiaj 100 naszych znajomych kliknie w baner, to nie będzie to miało wpływu na wielkość darowizny jaką przekaże darczyńca. Natomiast, ta ilość kliknięć zwiększy ilość odsłon strony, przez co zwiększy się automatycznie atrakcyjność strony, a następni darczyńcy będą skłonni przekazać większe kwoty pieniędzy. Obu stronom zależy przecież na relacji win-win. Fundacja dąży do tego, aby pozyskać jak najwięcej pieniędzy, a sponsor aby jego logo/baner miało jak największą ilość wyświetleń.

Jeśli chciałbyś wesprzeć  więcej niż jedną akcję, polecam skorzystać ze stron kumulujących tego typu oferty np.: Siepomaga.pl lub Poomoc.pl.

Dzięki nim zwiększysz ilość pieniędzy jaką darczyńcy przekażą na określone fundacje, nie tracąc przy tym dodatkowego czasu.

 

2. Wyklikaj żywność – akcja zawieszona

Za akcję odpowiadają Banki Żywności. W okresie kilku-kilkunastu dni na stronie wyklikajzywnosc.pl reklamowana jest grafika z produktem sponsora wraz z informacją ile razy należy kliknąć, by deklarowana przez producenta ilość żywności trafiła do osób potrzebujących. Po uzbieraniu odpowiedniej ilości kliknieć, producent przekazuje umówione produkty do Banku Żywności. Obecnie na tapecie jest 21.000 kaw Decomoreno, do których potrzeba jeszcze ponad 600.000 kliknięć. Strona działa bardzo prężnie, co można wyczytać z historii produktów przekazanych już przez sponsorów:

wyklikaj zywnosc - ile przekazano

 

3. Grupowe klikanie

Serwis wszyscyklikamy.pl to połączenie platformy zakupów grupowych z akcją typu click & donate. Z jednej strony za każde kliknięcie na konto Organizacji Pożytku Publicznego wpływa określona suma pieniędzy. Z drugiej strony otrzymujesz wirtualna walutę – KLIKERY, które podlegają wymianie na drobne upominki albo na kupon do restauracji, salonu kosmetycznego czy sklepu internetowego. W zależności od ilości Klikerów, możesz obniżyć cenę usługi nawet do 1 zł. Na tym charytatywność się nie kończy – część dochodu ze sprzedaży oferty zakupów grupowych jest przeznaczana przez sprzedawcę na wybraną przez niego Fundację. Korzystając z tego serwisu pomagasz 2 razy – raz pomaga sponsor akcji a drugi raz firma oferująca kupony na swoje usługi.

 

4. Przekaż punkty payback

Każdy posiadacz karty payback, może przekazać swoje punkty na program Pajacyk wspierający dożywianie dzieci. 100 pkt payback to 1 zł.

 

5. Darowizna rzeczowa

Jeśli masz używaną odzież lub obuwie, którego już nie nosisz, albo zabawki czy książki, które leżą odłogiem na półce, nie wyrzucaj ich do kosza. Przekaż je osobom potrzebującym i podaruj im drugie życie. Lokalne biura Caritasu, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej lub Dom Dziecka chętnie przyjmą takie dary (zanim to jednak zrobisz zadzwoń i upewnij się, że dana placówka ma możliwości logistyczne by przyjąć jakiekolwiek rzeczy). Możesz poszukać miejscowej fundacji takiej jak fundacja Pomocna Mama w Poznaniu, czy sklepy charytatywne Fundacji Sueryder w Warszawie.  Pamiętaj o ważnej zasadzie – rzeczy które przekazujesz powinny być w dobrym stanie. Nie oddawaj zniszczonych ubrań czy popsutych zabawek, bo przecież sam nie chciałbyś takich dostać.

Gdyby żadna z tych propozycji nie przypadła Ci do gustu, odwiedź portal Darmobranie, czyli miejsce gdzie możesz oddać wszystkie niepotrzebne rzeczy zupełnie za darmo.

 

6. Zbiórka zakrętek

Na stronie zakretki.info – Fundacja bez tajemnic zbiera plastikowe zakrętki by przekazać je firmom recyklingowym. Za każdy kilogram otrzymanego surowca, firmy recyklingowe wpłacają określony ekwiwalent pieniężny na konto  Fundacji. Zebrane pieniądze są przeznaczane na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci. 1 kg zakrętek kosztuje około 50 gr.

Zakrętki (maksymalnie do 5 kg) można przekazywać do specjalnie do tego celu przeznaczonych punktów zbiórki, które można znaleźć tutaj.

 

7. Zbiórka pustych tonerów i tuszy

Fundacja bez tajemnic zbiera także puste tusze i tonery, które można poddać recyklingowi. Jedyny warunek jest taki, aby tusze i tonery były nieuszkodzone (bez pęknięć, rys na głowicy, wgnieceń itp.). Za jeden pojemnik fundacja może otrzymać od kilku do kilkudziesięciu złotych (za najdroższe tonery laserowe). Szczegóły akcji znajdziecie pod adresem: www.zakretki.info/fundacja/tusze-i-tonery.html

Jeśli masz taki pojemnik, owiń go folią, papierem lub gazetą, tak by nie uległ uszkodzeniu w transporcie i wyślij na adres:

Fundacja Bez Tajemnic
ul. Wincentego Witosa 27/12
30-612 Kraków

 

8. Play na kartę

P4 za każde doładowanie Play na kartę przekazuje 5% wartości doładowania na konto Fundacji WOŚP. Aby aktywować Usługę, należy wysłać wiadomość SMS o dowolnej treści pod Bezpłatny numer 8070. Usługa jest aktywowana przez Użytkownika każdorazowo na okres trzech miesięcy kalendarzowych (wliczając miesiąc, w którym nastąpiła aktywacja) i wymaga ponownej aktywacji po upływie tego okresu. Akcja trwa do odwołania. W chwili pisania tego artykułu Play zebrał już:

play zebral na wosp

 

9. Herbata Lipton wspiera WOŚP

W sklepach spożywczych na terenie całego kraju możesz nabyć specjalną, limitowaną edycję herbaty Lipton Yellow Label z logiem WOŚP. Część dochodu ze sprzedaży herbat zostanie przekazana na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.  

Lipton i WOSP

 

10. Daj włos

Fundacja Rack n’ Roll zbiera włosy na peruki dla kobiet walczących z rakiem. Dlaczego? Jak pisze na swojej stronie:

Obecnie w Polsce peruki z naturalnych włosów są tylko częściowo refundowane przez NFZ a dopłata do nich jest wyjątkowo wysoka. W odpowiedzi na tę sytuację ruszyła akcja „Daj włos”. Przekazanie Fundacji ściętych włosów, pozwoli na zrobienie naturalnych peruk dla kobiet poddających się chemioterapii.

rack and roll

Jakie są wymogi odnośnie włosów?

– minimalna długość to 25 cm.
– włosy przed ścięciem należy umyć, bez korzystania z odżywki
– nie wolno mieszać końca włosów z nasadą.

Ścięte włosy można przesłać razem z danymi kontaktowymi na adres:

Fundacja Rak’n’Roll
ul. Bagatela 10/17
00-585 Warszawa

 

11. Skup i recykling telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych

Serwis skupujemy.allegro.pl umożliwia skup urządzeń elektronicznych nie wykorzystywanych już w domowym zaciszu bez względu na stan techniczny (można sprzedać nawet uszkodzone urządzenia). Mogą to być telefony komórkowe, laptopy, aparaty fotograficzne, kamery, tablety i wiele innych. Cała procedura jest bardzo prosta. Na stronie internetowej wybierasz model sprzętu, opisujesz jego uszkodzenia, podajesz adres wysyłki i konto bankowe. Serwis wysyła po towar kuriera lub kopertę bąbelkową, którą należy zanieść wraz z urządzeniem na pocztę (w zależności od wielkości i wartości urządzenia).  Po kilku dniach otrzymujesz gotową wycenę. Jeśli nie akceptujesz wyceny, serwis odsyła urządzenie na swój koszt. Jeśli zgodzisz się na proponowaną kwotę wynagrodzenia, serwis może je przelać na Twoje konto albo na konto jednej z jedenastu fundacji z którymi współpracuje – np.:

– Fundacja All for Planet,
– Fundacja Dziecięca Fantazja,
– Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”,
– Fundacja Nasza Ziemia,
– Fundacja Siepomaga,
– Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka”,
– Stowarzyszenie „Tęcza”,
– Stowarzyszenie „Pomost”,
– Fundacja Pokonać Alergię,
– Fundacja Silentio,
– Fundacja Rozwoju Kapitału Społecznego.

 

12. Dotpay wspiera Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi

Za każdą płatność dokonaną za pośrednictwem serwisu dotpay.pl, określona kwota pieniędzy zasila konto fundacji. Jeśli kupujesz przez internet i masz możliwość wyboru dostawcy płatności internetowych, skorzystaj z usług Dotpay.

 

13. Karta debetowa Inteligo Visa payWave „Dobro procentuje”

Bank Intelligo przekazuje część swoich dochodów z transakcji bezgotówkowych wykonanych tą kartą na konto fundacji wybranej przez właściciela karty.

intelligo - karta dobro

Obecnie klienci mogą wybierać z:

 • Stowarzyszenie SIEMACHA  – projekt poświęcony wsparciu opieki edukacyjno-wychowawczej młodzieży
 • Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa  – projekt „Mobilność osób niepełnosprawnych”
 • Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa – projekt angażujący do oddawania krwi
 • Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja – projekt „Zaadoptuj rzekę”

Co kwartał, klient otrzyma informację o wysokości przekazanej dotacji.

 

Akcje zakończone – kolejna edycja 2016:

Poniżej zamieszczam jeszcze kilka ciekawych akcji

1. Pomoc mierzona kilometrami

Akcja organizowana przez T-Mobile i Endomondo.

pomoc mierzona kilometramiZa każdy przebyty kilometr, fundacja TVN nie jesteś sam, dostała określoną ilość pieniędzy, którą przekaże niepełnosprawnym dzieciom. W ostatnim roku odbyła się III edycja tego wydarzenia w okresie czerwiec – wrzesień. Uczestnicy przebyli łącznie 115 mln kilometrów, dzięki czemu fundacja pozyskała aż 1.000.000 zł. Szybko można policzyć, że 1 km był wart:

1 km = 0,87 gr

 

2. Świąteczny stół Pajacyka

Coroczna akcja w której właściciele restauracji, pubów, kawiarni i innych lokali gastronomicznych przekazują 10% jednodniowego obrotu na rzecz niedożywionych dzieci. Ostatni raz akcja miała miejsce 6 grudnia 2015 roku. Rokrocznie udaje się zebrać organizatorom około 40-50 tys. zł. Przez ostatnie 12 lat, Polska Akcja Humanitarna zapewniła dzieciom w Polsce 143 tysiące posiłków.

swiateczny stol pajacyka

 

3. Mikołajkowy blok reklamowy

Specjalna akcja przygotowywana przez Fundację Polsat i telewizję Polsat. Co roku 6 grudnia o godzinie 18.45 emitowane jest specjalne wydanie świątecznego bloku reklamowego, z którego dochód przeznaczony jest na leczenie i rehabilitację dzieci. Wpływy są liczone na podstawie wyników oglądalności. Do tej pory, Fundacji Polsat udało się zebrać 15 mln zł i objąć pomocą ponad 26 tys dzieci.

mikolajkowy blok reklamowy

 

4. Dziel się książkami

Akcja zainicjowana w 2011 roku przez firmę Qlturka.pl, prowadzącą portal Qlturka.pl, polegająca na zbieraniu książek dla dzieci przebywających w szpitalach, domach dziecka, czy w świetlicach środowiskowych. Od 2012 organizacją akcji zajmuje się Fundacja „Dziecko i Kultura”. We wszystkich edycjach tego wydarzenia udało się zebrać i przekazać dzieciom kilka tysięcy książek.

Dziel sie ksiazkami

 

Liczba akcji charytatywnych jest tak duża, że zdaję sobie sprawę że nie opisałem nawet połowy z nich. Dlatego, jeśli znacie jakąś akcję i chcielibyście się nią podzielić, napiszcie to w komentarzu.

P.S. Pewnie zastanawiacie się jak zakończyła się nasza wizyta w sklepie z perfumami? Po wypiciu herbaty, sprzedawca złamał dane nam słowo i kilkukrotnie próbował sprzedać swoje produkty. Bezskutecznie  😉

Photo credit: Anders Adermark / Foter / CC BY-NC-ND

 • Dominik, bardzo dobry artykuł. Oczywiście temat szeroki, bardzo dużo zebrałeś. Ja ze swojego podwórka powiem, że poza akcjami zorganizowanymi, są jeszcze akcje ludzi, którzy pomagają kompletnie anonimowo. Są ludzie, którzy dokarmiają koty i znajdują im domy, a działają poza fundacjami. Są ludzie, którzy zajmują się pomocą ludziom starszym robiąc zakupy, czy po prostu spędzając z nimi określoną liczbę godzin tygodniowo i działają również poza systemem. Dodałbym również całą rzeszę zapaleńców pierwszej pomocy. Wielu ludzi po szkoleniach PCK (to nie są szkolenia na slajdach) uwrażliwia się na to, co się dzieje na ulicy. Często robią to hobbystycznie. I to też jest działanie poza systemem. Od razu mówię, nie mam nic przeciwko fundacjom, pomocy charytatywnej firm etc. Mówię o tym, że są całe rzesze ludzi, którzy pomagają i nic o nich nie wiemy, bo się nie reklamują, nie klikamy w ich banery. Najczęściej o nich nie wiemy.

  Pozdrawiam
  Mariusz

  • Hej Mariusz,

   Ja mam wrażenie, że czasami z pomaganiem to jest takie błędne koło. Jak się robi duże akcje charytatywne, w których bierze udział kilkadziesiąt, albo kilkaset tysięcy osób, to reszta zaczyna dochodzić do wniosku, że już pomagać nie musi, bo przecież tyle osób się zaangażowało. Dodatkowo, jeśli w radiu, telewizji i w Internecie słyszymy zewsząd o cierpieniach dzieci i osób starszych, to przestajemy być na to wrażliwi. Z drugiej strony jeśli nie poruszamy takich tematów, to nikt z kolei nie wie, że taka pomoc jest potrzebna.

 • Ale tego sporo 😉 Leci na Facebooka…

  • Hej Bartek,
   Dzięki Tobie więcej osób pomoże i to się liczy najbardziej.

 • O dzięki! Wszystko w jednym miejscu.
  Przyznam się, że znałem tylko 2 pierwsze pozycje „do klikania i pomagania”.

  • To tylko wycinek możliwości. Z każdym miesiącem pojawiają się kolejne akcje 🙂

 • W różnych akcjach brałam udział, ale nie o wszystkich, które opisałeś wiedziałam. Świetny wpis – wszystko w jednym miejscu i w razie potrzeby wiadomo gdzie szukać informacji.
  Pozdrawiam 😉

 • Marlen

  Bardzo dobry wpis i faktycznie, człowiek myśli kategorią „nie stać mnie na to” kompletnie zapominając o tym, że pomoc to nie tylko pieniądze.
  Usunęłabym jedno z całego wpisu 😉 – Lokalne biura Caritas. Nie będę się rozpisywała z jakiego powodu tej organizacji „mówię nie” 😉

 • Alicja Woźniak

  Doskonały wpis i lista wyczerpująca, a ja dopisałabym do niej jeszcze akcję http://www.pomaganieprzezubranie.pl/ , bo to bardzo fajna inicjatywa, gdzie oddając niepotrzebne ubrania można pomóc podopiecznym wybranej fundacji charytatywnej.

  • Super inicjatywa. Podrzucę to szefowej działu administracji w swojej pracy, bo sam nie dam rady uzbierać tylu kilogramów 🙂

   • Alicja Woźniak

    Ja właśnie przygotowałam rzeczy do oddania i razem z ubraniami mojej siostry i mamy uzbierało się 15 kg 🙂 Szafy odetchnęły z ulgą 🙂

 • Martyna

  Tak jak już zauważono wcześniej – świetna lista fundacji i akcji. 🙂 Ja ze swojej strony chciałabym jeszcze wspomnieć o Fundacji Szlachetny Gest, które można pomagać na różnorakie sposoby, do czego zachęcam.