Ciąża pozamaciczna a test ciążowy i inne badania

0
28

Ciąża pozamaciczna daje mało charakterystyczne objawy, które w początkowym swoim okresie mogą przypominać zupełnie inne schorzenia. Często też kobiety późno zgłaszają się do lekarza, bo nic nie budzi ich niepokoju. Pierwszym symptomem ciąży rozwijającej się w innym miejscu niż trzon macicy może być dopiero ostry ból i nagłe krwawienie. Sprawdź, przy pomocy jakich badań diagnozuje się ciążę pozamaciczną.

Test ciążowy

Jest to bardzo popularne badanie, które kobieta może wykonać samodzielnie w domu. Test ciążowy wykrywa w moczu obecność gonadotropiny kosmówkowej (tak zwanego hormonu „beta-HCG”), który pojawia się w moczu i krwi ciężarnej kobiety. W ciąży pozamacicznej test ciążowy z moczu może być pozytywny lub negatywny.

Dla ciąży pozamacicznej istotny jest poziom beta-HCG we krwi – obserwuje się, w jaki sposób zmienia się on na przestrzeni mijających dni. Jeśli sukcesywnie wzrasta – ciąża najprawdopodobniej jest prawidłowa. Jeśli natomiast maleje lub utrzymuje się na stałym poziomie, daje do podstawy do podejrzenia, że z rozwijającym zarodkiem dzieje się coś niepokojącego.

Badanie ultrasonograficzne

Jest to metoda badania obrazowego, która bardzo dokładnie pokazuje, co dzieje się w jamie brzusznej. Zasadą obrazowania jest tutaj odbicie fali dźwiękowej. Nie ma z nim żadnego promieniowania, dzięki czemu jest bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dla jej dziecka, dlatego właśnie w ciąży można wykonywać USG bez żadnego ryzyka.

Wykonując badanie USG przezpochwowe można z dość dużym prawdopodobieństwem zdiagnozować ciążę pozamaciczną (pewność diagnozy to około 93 proc.). W przypadku badania ultrasonograficznego wykonywanego na powierzchni ciała (przez powłoki brzuszne) czułość metody jest znacznie obniżona. Lepiej zatem wykonać badanie bezpośrednio obrazujące drogi rodne przez pochwę.

Jeśli natomiast lekarz chce wykluczyć ciążę rozwijającą się poza trzonem macicy, może wykonać USG metodą Dopplera, czyli badające przepływy krwi. Wykrycie przepływu krwi tętniczej w endometrium w 97 proc. potwierdza ciążę wewnątrzmaciczną (jest oznaką tego, że zarodek jest prawidłowo zagnieżdżony i rozpoczął się proces jego odżywiania), więc wyklucza pozamaciczną.

Metody zabiegowe

W przypadkach, gdy istnieje prawdopodobieństwo innej diagnozy, stan pacjentki jest stabilny, ale ulega dynamicznemu pogarszaniu się lub wymaga ona pilnej interwencji i nie ma czasu na inne działania, lekarz dokonuje diagnostyki na sposób zabiegowy – poprzez operację. Ma to miejsce najczęściej w patologiach związanych z budową jajowodu, kiedy rozwijająca się ciąża pozamaciczna może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia kobiety.