Ciąża pozamaciczna – ryzyko, objawy, leczenie

0
15

Test ciążowy pokazuje dwie kreski – cieszymy się, że będziemy mieć dziecko. Przygotowujemy się do pierwszej wizyty u ginekologa, aby wykonać badanie USG i zobaczyć na ekranie, jak się ono rozwija. Tymczasem zaczyna się dziać coś niedobrego: boli nas brzuch, najczęściej po jednej stronie, jest nam niedobrze, zaczynamy plamić, czujemy się słabo i mamy wrażenie, że za chwilę zemdlejemy. Co się dzieje?

Wszystko wskazuje, że jest to ciąża pozamaciczna. Potrzebna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna, gdyż jest to stan zagrażający naszemu życiu. Niezwłocznie należy udać się do najbliższego szpitala. Niestety, ale dziecka nie da się już uratować, natomiast od szybkości działania zależy, czy da się ocalić jeszcze jajowód.

Mechanizm powstawania

Zapłodnienie następuje w jajowodzie. Zarodek jest przenoszony do jamy macicy, a nośnikami są rzęski jajowodu, falujące pod wpływem ruchów perystaltycznych. Po kilku dniach wędrówki zapłodniona komórka jajowa dociera do macicy, wszczepia się w jej ścianę i zaczyna rosnąć. Tak zaczyna się prawidłowa ciąża. Niekiedy jednak zarodek, zamiast w macicy, zagnieżdża się w ściance jajowodu, nie docierając do miejsca przeznaczenia. Mówimy wówczas o ciąży pozamacicznej. Zarodek nie ma szans na prawidłowy rozwój i obumiera.

Przyczyny ciąży pozamacicznej

Jest ich wiele. Najczęściej mamy do czynienia z niedrożnością lub słabą ruchliwością jajowodu, zrosty po stanach zapalnych lub pooperacyjne. Bywa, że do ciąży pozamacicznej dochodzi na skutek wady wrodzonej narządów rodnych. Ryzyko takiej ciąży wzrasta dziesięciokrotnie, jeżeli poprzednia ciąża również była pozamaciczna.

Objawy ciąży pozamacicznej

Poza wymienionymi mogą wystąpić objawy jak w prawidłowej ciąży: nudności, poranne wymioty, obrzmiałe i tkliwe piersi. Jeżeli zarodek zostanie wydalony z jajowodu do jamy brzusznej, może się pojawić parcie na stolec i krwawienie. Istnieje też prawdopodobieństwo, że na skutek zagnieżdżenia się zarodka w jajowodzie nastąpi jego pęknięcie, wówczas ból w podbrzuszu jest bardzo silny i nagły. Może dojść nawet do utraty przytomności.

Leczenie ciąży pozamacicznej

Wyłącznie szpitalne. Przy wczesnym wykryciu ciąży pozamacicznej wystarczy zabieg metodą laparoskopową, natomiast w stadium zaawansowanym, zwłaszcza jeżeli wystąpił krwotok, otwierane są powłoki brzuszne. Wczesna diagnoza daje szansę ocalenia jajowodu, przy późniejszej może zaistnieć niestety konieczność jego usunięcia. Dlatego tak ważne jest badanie USG możliwie jak najwcześniej po odczytaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego.