Domek dla dziecka – warto?

0
2504
Domek dla dziecka - warto?

Życie dziecka powinno być wypełnione zabawą, bo to najlepszy okres na takie beztroskie spędzanie czasu. Rodzice mogą przebierać w przeróżnych zabawkach, ale żadna z nich nie dostarczy takiej radości i emocji jak domek. Jaki wybrać?

Czy to pamiętamy?

Każdy z nas to pamięta – środek lata, zgraja chłopaków oraz dziewczyn na osiedlu i zabawa w bazę od rana do nocy. Baza, czyli kryjówka, w której można było się schować przed całym światem, była najważniejszym miejscem dla wielu dzieci. To w niej spędzało się większość czasu, z nią ma się wspaniałe wspomnienia. Dzisiaj już jest inaczej, a większość dzieci – zamiast na dworze – spędza czas przed monitorem komputera. Mimo to, każde dziecko, niezależnie od okresu, w jakim dorasta, chce podobnie się bawić. A domki, bazy czy inne kryjówki są tutaj najwspanialszym przykładem.

Domki ogrodowe są wykonane albo z drewna, albo z plastiku. Sprawdźmy je pod kątem najważniejszych wytycznych.

drewniany-domek-dla-dzieci-stas
Fot. Drewniany domek dla dzieci Staś (Ogrodosfera)

Drewniane – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Domki drewniane są trochę droższe od modeli wykonanych z tworzyw sztucznych, ale za to cechują się solidną konstrukcją. Nie są idealne jednak, bo mogą mieć drzazgi. Żeby domek zachował trwałość i służył przez kilka lat, powinien być regularnie konserwowany, czyli impregnowany, czyszczony i malowany. To istotne szczególnie z tego powodu, że niezadbany może nawet stanowić zagrożenie dla naszych pociech.

Bardzo często tworzone są ze świerku, z modrzewia lub sosny. Łatwe do pomalowania na dowolny kolor. Chociaż można dobudować do niego dodatkowe moduły, to nie ma możliwości (lub jest mocno ograniczona), by przenieść domek w inne miejsce. Nie zapominajmy też, że występują tu ograniczenia wiekowe – domek drewniany zalecany jest dla dzieci po trzecim roku życia.

drewniany-domek-dla-dzieci-helenka
Fot. Drewniany domek dla dzieci Helenka (Ogrodosfera)

Domki plastikowe – najważniejsze cechy

Najważniejszą zaletą domków plastikowych jest ich bezpieczeństwo, bo zapewnia to solidna, wytrzymała konstrukcja, która się nie chybocze. Również w przypadku uderzeń nie ma co się obawiać, że dziecko zrobi sobie krzywdę. Są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, ale domki trzeba regularnie czyścić. Bardzo lekkie, łatwe w przenoszeniu z miejsca na miejsce.

W przeciwieństwie do modeli drewnianych, dostępne są dla maluchów już od dwunastego miesiąca życia. Zresztą wydaje się, że właśnie dla nich są przeznaczone domki wykonane z plastiku. Nie tylko bardziej bezpieczne, ale i we wzorach oraz kolorach, które przypadną go gustu najmłodszym.

domek-skladany-zlozony-keter
Fot. plastikowy składany domek dla dzieci firmy Keter (Ogrodosfera)

A jaki model do domu? Czym się charakteryzuje?

Niestety, piękna wiosenna i letnia pogoda nie trwa cały rok, więc z czasem trzeba przenieść się do domu. Jednak i tu można skryć się w swoim domku, a raczej specjalnym namiocie wykonanym z materiału. Ta konstrukcja sprawia, że to środowisko zabawy całkowicie bezpieczne dla dzieci. Nie ma bowiem ryzyka zranienia się lub niebezpieczeństwa mocnego uderzenia.

Lekkie, więc łatwe do przenoszenia. Mogą się w nim bawić dzieci w każdym wieku. Na poczet wad zaliczymy słabą wytrzymałość namiotu, bo podczas szalonej zabawy łatwo go uszkodzić.

Czy warto? Nie może być tutaj innej odpowiedzi: oczywiście, zarówno na dworze, jak i w domu, bo zawsze to niezwykła frajda dla każdego dziecka. A patrząc na niski koszt zakupu, tym bardziej nie powinniśmy się zastanawiać. Przed kupnem jednak zawsze zwracajmy uwagę na jakość wykonania domku.

Poniżej film instruktażowy jak złożyć plastikową chatkę z belek firmy Little Tikes:

W opracowaniu tematu pomogła ogrodosfera.pl.