Czajnik to urządzenie wchodzące w skład podstawowego wyposażenia kuchni. Dzięki niemu możemy napić się kawy czy herbaty, a także przyrządzić szybkie dania: zupkę instant, kisiel czy budyń. Niestety podczas gotowania z wody wydziela się kamień, który osiada na grzałce lub dnie czajnika. Jakie są szybkie i proste domowe sposoby na pozbycie się go?
Skąd właściwie bierze się kamień w czajniku?
Kamień osadzający się w czajniku i garnkach ma postać trudnego do usunięcia kredowego osadu. Tworzy się tam, gdzie mamy do czynienia z twardą wodą – taką spotykamy w większości domów. Wynika z wysokiej zawartości minerałów, które pozostają na ściankach, podczas gdy ugotowana woda jest miększa (zubożona).
Minerały nie są niekorzystne dla zdrowia – wręcz przeciwnie. W postaci osadu negatywnie wypływają jednak na żywotność urządzeń, a także przyczyniają się do gorszego smaku herbaty czy kawy. To niezwykle ważne, by regularnie czyścić czajnik i garnki. Wpłynie to na nasz komfort i smak przygotowywanych napojów, ale także sprawi, że sprzęty zachowają dłuższą żywotność.
Domowe sposoby na odkamienienie czajnika
Znacznie łatwiej jest odkamienić czajnik elektryczny, ponieważ mamy w nim lepszy dostęp do podłoża i ścianek, na których występuje osad. Nie możemy jednak zapomnieć, że tradycyjny czajnik z wielu względów jest lepszy od nowoczesnego elektrycznego. Nie tylko tańsze jest gotowanie w nim wody, ale również urządzenie to jest trwalsze. Sprawdź, który czajnik jest lepszy, porównując wady i zalety wymienione w artykule: Czajnik elektryczny czy gazowy?.
Pierwszy domowy sposób na pozbycie się kamienia z czajnika opiera się o wykorzystanie wody z octem. Taką mieszankę wlewa się do czajnika, a następnie zagotowuj. Ocet rozpuszcza kamień, pozostawiając dno i ścianki błyszczące. Radzi sobie nawet z grubym i zapieczonym osadem – wówczas warto wlać go nieco więcej. Wadą tego rozwiązania niewątpliwie jest zapach, który utrzymuje się kuchni podczas przeprowadzania zabiegu. Po wylaniu wody z octem warto kilka razy zagotować i wylać czystą.
Alternatywą dla octu jest kwasek cytrynowy. Dostępny w proszku znajduje zastosowanie w niemal każdej kuchni. Należy wymieszać go z wodą, a miksturę zagotować w czajniku. Ponieważ ma słabsze działanie od octu – nie poradzi sobie z dużą ilością osadu – wody nie wylewamy po zagotowaniu, ale zostawiamy na kilka godzin. Następnie gotujemy i wylewamy czystą.
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w czajniku?
Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku powstawania kamienia w czajniku znaczy to, że do przygotowywania napojów warto wykorzystywać miękką wodę. Jeden ze sposobów to gotowanie wody źródlanej – miększej od tej płynącej w rurach. Tańsze i wygodniejsze jest korzystanie z filtrów. Można zamontować je w kranie, ale także kupić dzbanek z wymiennymi wkładami. W krótkim czasie zauważysz różnicę – smak napojów będzie lepszy, a wnętrze czajnika czystsze.
Metoda na duży kamień – środki chemiczne
Jeśli dopuściłeś do powstania kamienia tak dużego, że nie poradził sobie z nim nawet ocet, sięgnij po gotowy odkamieniacz. Środek ma postać proszku, który stosuje się analogicznie do kwasku cytrynowego. Cechuje go neutralny zapach, więc przeprowadzanie zabiegu nie będzie nieprzyjemne. Jeśli i to nie pomoże, zakup nowy czajnik, najlepiej z płytą grzewczą zamiast tradycyjnej grzałki.