Czy można wziąć kredyt na skan dowodu?

0
4983
Czy można wziąć kredyt na skan dowodu?

Specjaliści od finansów nieustannie podkreślają, aby klienci banków i instytucji finansowych chronili swoje dane osobowe oraz informowali odpowiednie instytucje o utracie dokumentów tożsamości. W mediach pojawiają się co jakiś czas informacje o klientach, którym ktoś zaciągnął kredyt na skan dowodu osobistego. Pojawia się zatem pytanie: czy można wziąć kredyt na skan dowodu?

Kredyt na dowód

Niestety, odpowiedź na powyższe pytanie jest pozytywna. Tak, posiadając skan dowodu osobistego kredyt, zazwyczaj gotówkowy i na niską kwotę, jak najbardziej można zaciągnąć. Do tego rodzaju nadużyć dochodzi najczęściej w firmach pożyczkowych, które udzielają kredytów gotówkowych online w oparciu o wypełniony formularz oraz o skan dowodu. Co prawda firmy pożyczkowe wprowadzają dodatkowe elementy weryfikujące potencjalnych kredytobiorców, oczekując np. wykonania przelewu z rachunku, jednak w firmach, które udzielają pożyczek bez zabezpieczeń skan dowodu może wystarczyć. W tym przypadku podpisana umowa jest dostarczana do kredytobiorcy, który ją musi podpisać, co nie jest większym problemem. W nowych dowodach osobistych nie ma bowiem adresu zamieszkania potencjalnego kredytobiorcy.

Rachunek w banku bez dokumentów

Do niedawna w większości banków można było zakładać rachunki bankowe online, a jedynym dokumentem, jakiego oczekiwał bank, był skan dowodu. W bankach nastawionych na oferowanie kredytów nie były wprowadzane żadne dodatkowe mechanizmy, które pozwoliłby na weryfikację tożsamości osoby, która założyła rachunek. Również w tym przypadku istniała szansa na zaciągnięcie kredytu na osobę trzecią, wystarczył bowiem zeskanowany dowód, aby zaciągnąć kredyt na kogoś innego.

To w dowodzie osobistym znajdują się najważniejsze informacje, które w zupełności wystarczą, aby zaciągnąć kredyt na skan dowodu osobistego, zwłaszcza gdy taki kredyt jest udzielany przez firmę pożyczkową. Numer dowodu, PESEL oraz imiona rodziców w zupełności wystarczą, aby w imieniu właściciela dowodu zaciągać kredyty czy nawet podpisywać umowy o świadczenie usług abonenckich u operatorów komórkowych, jeśli takie usługi świadczone są tylko online a instytucja nie wymaga osobistej obecności klienta przy podpisaniu umowy.