Idealna skarbonka dla dziecka

Idealna skarbonka dla dziecka
Szukasz gorączkowo pomysłu na prezent dla dziecka? Przeglądasz strony sklepów internetowych bądź blogów parentingowych? Podejrzewam, że kolejny raz kupisz dziecku kolorową maskotkę, lalkę czy zestaw klocków. A co powiesz na skarbonkę dla dziecka? To idealny prezent, aby nauczyć je oszczędzać pieniądze. 

 

Po co dziecku skarbonka?

Nie każdy zakup można sfinansować od razu. Czasem trzeba odkładać pieniądze przez jakiś czas. My rodzice używamy w takich sytuacjach przysłowiowej „skarpetki”, portfela albo konta bankowego. A nasze dzieci? Dla nich znakomitym pomysłem może być popularna świnka-skarbonka. To doskonały przedmiot i zabawka jednocześnie, gdzie Twoje dzieci mogą przechować pieniądze, aż uzbierają odpowiednią kwotę na wymarzoną zabawkę.

Po drugie, skarbonka pomoże dziecku nauczyć się oszczędzania, zanim opanuje umiejętności wydawania. O te ostatnie zadba skutecznie telewizja i koledzy/koleżanki w szkole i przedszkolu 🙂 .

Kolejną ważną zaletą skarbonki jest możliwość popełniania błędów. Dziecko szybko zauważy, że gromadzenie oszczędności to proces długotrwały, podczas gdy wydawanie trwa zaledwie chwilę. Dziecko uczy się podejmować pierwsze finansowe decyzje i żyć z ich skutkami. Przeżywa pierwsze porażki, gdy zakupione przedmioty się popsują, albo nie przyniosą oczekiwanych korzyści.

Edukacja finansowa dzieci

Nie przegap artykułów, które ukazały się w cyklu „Edukacja finansowa dzieci”:

 1. Edukacja finansowa maluchów – jak zacząć?

 2. Test Marshmallow – czy Twoje dziecko będzie bogate?

 3. 10 pomysłów na dziecięcy biznes

W jaki sposób dziecko korzysta ze skarbonki

 

1-2 lata

Dla najmłodszych dzieci skarbonka to magiczna zabawka. Pieniądze wrzucane do środka znikają. Po pewnym czasie dziecko zauważa, że może otworzyć pudełko i odzyskać swój skarb dzięki czemu zabawa staje się jeszcze bardziej ekscytująca. Mój młodszy syn (prawie 2-latek) uwielbia wysypywać monety, oglądać je z różnych stron i z powrotem wrzucać do skarbonki.

 

3 -4 lata

Następnym krokiem w zabawach ze skarbonką jest gromadzenie kapitału. Dzieci w wieku 3-4 lat już wiedzą co zrobić z pieniędzmi, które wypadną tacie z kieszeni albo znajdą na podwórku. Wyszperane monety i banknoty wrzucą do swoich skarbonek powiększając pulę kapitału.

 

5-6 lat

To jest okres w którym dziecko uczy się liczyć, a pierwsze działania na liczbach nie sprawiają mu już problemów. Z łatwością dokonuje transakcji pieniężnych zamieniając lub rozmieniając zgromadzony kapitał.

Dzieci w wieku 5-6 lat są świadome wartości pieniądza. Mój starszy syn (prawie 6 lat) już wie ile kosztują ulubione karty Lego Ninjago, los na loterii czy jajko Kinder Niespodzianka. Dzieci podejmują pierwsze wybory wydając zgromadzony kapitał na słodycze bądź zabawki.

 

7-10 lat

Dzieci uczące się w szkole są narażone na większą ilość pokus, które zachęcają do wydania zgromadzonych oszczędności. Nasze pociechy potrafią odkładać pieniądze na zakup bardziej wartościowych przedmiotów takich jak rower, rolki, czy zdalnie sterowane samochody. I potrafią na to poczekać, podczas gdy ich młodsi rówieśnicy chcą mieć tu i teraz 🙂 .

 

 

Legenda świnki skarbonki

Mój syn zapytał mnie kiedyś, dlaczego skarbonki są w kształcie świni? Dlaczego nie ma kotków-skarbonek czy słoni skarbonek?

Istnieje kilka legend. Jedna z nich głosi, że w XV wieku ludzie odkładali swoje oszczędności do pojemników wytwarzanych z gliny o nazwie „pygg”. Z biegiem lat wymowa wielu słów ulegała zmianom. Jeden z garncarzy źle zrozumiał zamówienie i zamiast „pygg boxprzygotował „pigg box (zamiast pudełka z gliny pygg przygotował pudełko w kształcie świni).

Inna legenda każe nam cofnąć się do Chin XIII w. W tamtych czasach świnia była symbolem dobrobytu, dlatego pudełka do przechowywania pieniędzy, były wytwarzane w kształcie świni (źródło).

 

Skarbonka dla dziecka – na co zwracać uwagę

Podstawowym pytaniem na które powinien odpowiedzieć każdy rodzic, jest to czy skarbonka ma być otwarta czy zamknięta? Moim zdaniem najlepszą opcją jest model otwarty. Dla młodszych dzieci taka skarbonka daje większe możliwości zabawy z pieniędzmi. Dzieci przedszkolne i szkolne mogą uczyć się wydawania zgromadzonych pieniędzy.

Model zamknięty jest polecany dzieciom, które wydają wszystkie pieniądze ze skarbonki  i rodzicom, które po cichu „pożyczają” pieniądze swoim dzieciom.

 

Rodzaje skarbonek

W sprzedaży dostępne są dziesiątki modeli skarbonek. Aby nieco ułatwić Ci wybór, podzieliłem je na 5 kategorii:

 

Skarbonki klasyczne

To najprostszy model skarbonki. Jedyne w czym możemy przebierać to kolor i rodzaj materiału (szklane, plastikowe, metalowe). Oto kilka przykładów:

Źródło: www.allegro.pl

 

Skarbonki Interaktywne

To skarbonki, które poruszają się, wydają dźwięki a nawet wygłaszają wcześniej zaprogramowane zdania. Rozwijają dziecięce zmysły i zapewniają sporo radości.

Świnka skarbonka Fisher Price

Ta różowa świnka uczy nie tylko cyferek i kolorów, ale także rozwija język. Ma dwa tryby. W trybie nauki, wrzucona moneta jest zliczana przez świnkę, a każdej liczbie towarzyszy inny dźwięk. W trybie muzyki słyszymy różne dźwięki oraz muzykę.

Cena: od 10 zł (dostępne jedynie modele używane)

Wiek: 6m+

Wesoły Piesek

W roli bankiera występuje tutaj pies, który zjada pieniądze leżące na jego misce. Nasz pupil bardzo energicznie połyka monety nie zapominając o głośnym mlaskaniu 🙂 .

Cena: od 30 zł

Wiek: 3+

 

Skarbonka zwierzak ZA1290

To propozycja dla nieco starszych dzieci. Po położeniu pieniążka na talerzu, z pudełka wychyla się zwierzątko, które łapą zgarnia monetę. Wydaje przy tym charakterystyczne dźwięki. W sklepach dostępne modele to piesek i myszka.

Cena: od 30 zł

Wiek: 6+

 

Żarłoczek pieniężny potwór

Ten jednooki potwór połyka nie tylko monety, ale również banknoty. Mlaszcze, beka i wygłasza jedno z 25 zdań np.: „Żarłoczek bardzo Cię lubi” czy „To jest taakie dobre” gdy wrzucimy mu pieniądze. Jeśli jednak zechcemy odzyskać co nasze, żarłoczek skwituje to zdaniem np.: „Trzymaj się z dala od moich pieniędzy”. Zielony potwór nie pozwala o sobie zapomnieć dzięki wbudowanemu czujnikowi ruchu. Za każdym razem gdy przechodzimy obok, usłyszymy jego wołanie 🙂 .

Cena: od 86 zł

Wiek: nie podano

 

Skarbonka Facebank

Face bank to nietypowa skarbonka, bo przypomina ludzką twarz. Gdy tylko położymy monetę na jej ustach, te otwierają się szerzej i zaczynają kilkusekundowy pokaz połykania.

Cena: od 53 zł

Wiek: 3+

 

Skarbonki DIY

Skarbonki DIY, to modele, które trzeba wykonać samemu. Oprócz walorów edukacyjnych, możemy ćwiczyć zdolności manualne czy plastyczne. Oto kilka przykładów:


Lego - swinka skarbonka

Lego Świnka Skarbonka

Świnka do zbudowania z kloców Lego. Można poruszać oczami, uszami czy brwiami.

Ilość elementów: 148

Cena: od 60 zł

Wiek: 7+

Źródło: klik

 

 


Skarbonka Colorino

Skarbonka Colorino

Model do samodzielnego malowania. W zestawie znajduje się ceramiczna skarbonka, 6 farb i pędzelek.

Cena: od 13,6 zł

Wiek: 4+

Źródło: klik

 

 

 


Skrzynia skarbonka

Skrzynia – Skarbonka

Kolejny model do malowania. Oprócz standardowego wyposażenia (ceramiczna skrzynia, farby i pędzelek), producent oferuje również klej, kryształki i brokat.

Cena: od 30 zł

Wiek: 6+

Źródło: klik

 

 

Skarbonki z bohaterami ulubionych bajek

Jeśli klasyczna skarbonka już się znudziła, warto sięgnąć po postacie z bajek:

Źródło: 1, 2, 3, 4, 5, 6.

 

Nowoczesne skarbonki

Jeśli uważasz, że skarbonka to przestarzała zabawka i w XXI wieku producenci mogliby bardziej się postarać, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Poznaj zabawkowy bankomat. Wpłata i wypłata pieniędzy odbywa się tutaj z użyciem karty bankomatowej i PIN-u. Dodatkowo, maszyna informuje o stanie konta i umożliwia ustawienie docelowej kwoty oszczędzania. Akceptuje polskie monety i banknoty.

Cena: od 60 zł

Wiek: 3+

 

Jakiego modelu skarbonki używają Twoje dzieci?

 • Pomysłowość ludzi nie zna granic. Nie wiedziałam, że tyle można zrobić ze zwykłą skarbonką! U mnie moje dzieci korzystają z kopert, plastikowych. Ale chyba niedługo zamienimy je po prostu na słoiki. Jeszcze nie wiem czy zwykłe po ogórkach czy jakieś z bajerami, jak licznikiem, który nam służy jako skarbonka na drobne.

  • Ja też nie miałem pojęcia, ale pomysłowość producentów zabawek zawsze będzie mnie zaskakiwać. W sumie im się nie dziwię 🙂

 • Jest jedna rzecz, której brakuje w Twoim wpisie. Celem oszczędzania jest nagroda. Moje chłopaki mają skarbonki, które codziennie są zasilane 1 PLN. Umowa jest taka, że za te pieniądze na dzień dziecka zostaną kupione zabawki. Skarbonki zostaną otworzone, pieniądze policzone i wydane 😉

  • Bartek – dzięki za informacje. Zapomniałem o najważniejszym – zbieranie pieniędzy ma przecież jakiś cel. Nie można tego robić w nieskończoność. Uzupełnię swój wpis o Twoje uwagi 🙂

 • Bardzo ważne jest aby maluch uczyć finansów od małego oraz uświadamiać jak ważne jest oszczędzanie aby później jak dorosną nie popadli w kłopoty z kredytami.

 • Ciekawe zestawienie skarbonek. Od jakiegoś czasu tłumaczę starszej córce, jak wydawać pieniądze, np. że kupiła już tę zabawkę i na razie nie ma pieniędzy na nic innego. Przyjmuje do wiadomości, więc chyba zaczyna rozumieć:)

 • Dziękuję za fajny pomysł na prezent dla dziecka. Nawet niedawno rozmawialiśmy z mężem o tym, czy nasz dwulatek jest już wystarczająco duży, by zacząć uczyć go oszczędzania. Pozdrawiam:)

  • Każdy wiek jest dobry by rozpocząć naukę lub zabawę z pieniędzmi. W końcu to coś co nas wszystkich otacza 🙂