Ile kosztują szczepionki skojarzone?

0
14023
Ile kosztują szczepionki skojarzone?

Obowiązkowe szczepienia zredukowały liczbę zgonów wśród dzieci i niemowląt do niemalże równej zeru – nie słyszy się dzisiaj o śmierci spowodowanej polio, tężcem czy gruźlicą. W ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecko zyskuje odporność na liczne choroby zakaźne stosunkowo niewielkim kosztem kilkunastu ukłuć. Wiadomo że nie wiąże się to dla malucha z niczym przyjemnym, okazuje się jednak, że i tę liczbę można zmniejszyć dzięki skojarzonym szczepionkom.

Czym są szczepienia skojarzone?

Najprościej rzecz ujmując łączą one antygeny kilku chorób w jednym preparacie. W czasie pierwszych 24 miesięcy życia dziecka Program Szczepień Ochronnych przewiduje 14 ukłuć. Szczepionki skojarzone pozwalają zmniejszyć tę liczbę do 5 lub 7 ukłuć. Dzięki temu rodzice oszczędzą dziecku bólu, a sobie czasu, ze względu na mniejszą liczbę wizyt u lekarza.

Jeden zastrzyk 6w1 zawiera antygeny uodparniające przeciw 6 chorobom: błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Hib oraz WZW B. Zastępuje on w ten sposób 3 standardowe zastrzyki. W końcowym rozrachunku liczba ukłuć zmniejsza się do z 14 do 5. W przypadku wariantu 5w1 szczepienie przeciw WZW B wymaga osobnego zastrzyku, ostateczna liczba ukłuć zmniejsza się do 7. Warto przy tym wspomnieć, że dzięki obecności wielu antygenów w jednym preparacie maleje znacząco ilość substancji konserwujących, które dostają się wraz z nim do organizmu.

Zdecydowaną wadą są ceny szczepionek skojarzonych, które w Polsce nie są niestety refundowane. Kupić je można po uzyskaniu recepty, przy czym warto jest poświęcić trochę czasu na rozejrzenie się, gdyż ceny mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca. Szczepionki skojarzone kosztują nawet 200-300 zł w przypadku wariantu 6w1 oraz 130-150 zł przy wariancie 5w1. Dawkę tę podaje się czterokrotnie, wobec czego cena sięga od 520 do nawet 1200zł. Jeśli doliczyć do tego koszty zalecanych szczepień, wydatek staje się naprawdę duży.

Ze względu na liczne zalety warto rozważyć ofertę szczepień skojarzonych, jeśli jednak budżet rodziców nie pozwala na związane z nimi koszty, pozostaje zawsze refundowany Program Szczepień Ochronnych.