Kocyki dla dzieci – jak wybrać najlepsze?

0
3
Kocyki dla dzieci - jak wybrać najlepsze?

Sklepy z artykułami dziecięcymi oferują ogromną ilość kocyków dla maluszków. Rodzice bardzo często stają przed półkami pełnymi kolorowych tkanin i zupełnie nie wiedzą co wybrać. Jeśli w najbliższym czasie także Ciebie czekają takie zakupy, to z pewnością docenisz tych kilka wskazówek dotyczących wyboru najlepszego kocyka dla swojej pociechy.

Pora roku

Wybierając odzież, pościel czy kocyk dla dziecka bardzo ważna jest pora roku, kiedy się urodzi. Jeśli malec przyjdzie na świat jesienią przyda się ciepły kocyk, natomiast szkrabowi urodzonemu wiosną o wiele bardziej przyda się kocyk, który nie grzeje za mocno. Dlatego też pamiętaj, aby podczas zakupów zwrócić uwagę na grubość oraz rodzaj materiału, z którego wykonany jest kocyk, aby dostosować go do potrzeb malca.

Jaki materiał wybrać?

Wybierając kocyk dla swojego niemowlęcia musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, a raczej włókno, z jakiego został on wykonany. Niezależnie od tego czy kocyk będzie dziergany czy uszyty z tkaniny, rodzaje włókien zawsze będą decydowały o jego właściwościach. Z czego zatem może być wykonany kocyk dla maluszka?

Wełna

Jednym z materiałów, które często są wykorzystywane do produkcji kocyków dziecięcych jest wełna. Najczęściej wybierane są wełna z alpaki albo merynosa, ponieważ są one delikatne, miękkie, niegryzące, oddychające i ciepłe. Owcza wełna wybierana jest nieco rzadziej przede wszystkim ze względu na to, że może podgryzać. Nawet cienki kocyk dla dziecka z wełny sprawi, że malec na pewno nie zmarznie. Wybierając kocyk z wełny pamiętaj, że istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia. Pojawia się ono niezbyt często, ale musisz mieć to na uwadze.

Bawełna

Bawełniane kocyki nie uczulają, nie gryzą, są miękkie i przyjemne w dotyku. Niestety bawełna nie grzeje, więc koce z czystej bawełny nie są najlepszym wyborem na chłodne dni. Jeśli jednak kupujesz swojej pociesze kocyk na cieplejsze dni, wówczas kocyk z naturalnej bawełny będzie najlepszym wyborem.

Inne włókna naturalne

W sklepach pojawiają się także kocyki dla niemowląt wykonane z innych włókien naturalnych. Najczęściej są to włókna bambusowe. Kocyki z nich wykonane oddychają, co jest ich największą zaletą. Doskonale sprawdzają się w ciepłe dni lub w domu podczas drzemki.

Włókna sztuczne

Kolejną grupą włókien, z których mogą być wykonane kocyki są różne włókna sztuczne. Choć nazwa brzmi nie najlepiej, to wcale tak nie jest. Najczęściej wykorzystuje się włókna akrylowe. Włóczki i dzianiny z nich wykonane są miękkie, przyjemne w dotyku i nie gryzą. Kocyki akrylowe nie uczulają, co jest ich ogromną zaletą. Wbrew obawom rodziców nie są one szkodliwe dla dzieci. Warto je wybierać, kiedy malec wykazuje silną alergię na włókna naturalne.

Kocyki z włókien mieszanych

W sprzedaży dostępne są kocyki wykonane wyłącznie z jednego rodzaju włókien, niemniej jednak znacznie częściej można spotkać takie, które łączą w sobie kilka różnych włókien. Dzięki temu zyskują one zalety wszystkich pojedynczych włókien a ich wady znacząco niwelują. Na chłodne dni świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju kocyki z dodatkiem wełny. Połączenie wełny z merynosa czy alpaki, a nawet wełny owczej z włóknem akrylowym sprawia, że kocyk jest ciepły, miękki i niegryzący. Połączenie wełny z bawełną to idealna mieszanka włókien na kocyk do mieszkania. Wełna delikatnie grzeje, a bawełna pozwala skórze oddychać i zapobiega poceniu się. Natomiast połączenie bawełny z włóknami sztucznymi sprawia, że kocyk jest miękki i oddychający. Dodatkową zaletą jest to, że jest hypoalergiczny, dzięki czemu mogą z niego korzystać wszystkie maluchy.

Wybierając kocyk dla swojej pociechy pamiętaj, aby dostosować jego grubość do aktualnych potrzeb. Zwróć też baczną uwagę na to z czego jest on zrobiony. Każde z naturalnych włókien ma swoje wady i zalety. Często jednak połączenie ich w jedną tkaninę sprawia, że kocyk z nich wykonany wspaniale sprawdza się podczas codziennego użytkowania.

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzed kąpielą małego dziecka