Książki dla miłośnika turystyki górskiej

0
1369


Dobry prezent na każdą okazję, ale też jako podarunek w podziękowaniu czy po prostu sposób na poprawę nastroju. Książki są dobre na wszytko – zarówno dla tych, którzy czytają całymi dniami, jak i dla tych, którzy przejrzą coś od święta. Jaką książkę o turystyce górskiej wybrać?

Możliwość wyboru

Książki dla miłośnika turystyki górskiejNa rynku dostępne są różne tytuły, które podzielić można na kilka zasadniczych grup. Po pierwsze – albumy, po drugie – atlasy i przewodniki, po trzecie – biografie i wspomnienia i po czwarte – powieści przygodowe. Te pierwsze mogą zaskoczyć swoją zawartością. Nie należy skreślać albumów jako książek “nie do czytania”, ponieważ piękne zdjęcia, które dokumentują dane pasmo lub szczyt, mają ogromną wartość dla zakochanych w górach – przypominają o osiągnięciach i marzeniach. Atlasy i przewodniki to książki przydatne każdemu związanemu z górską turystyką. Nieważne czy mowa o doświadczonym, czy o początkującym miłośniku gór – wszystkim przyda się dobrze wydany atlas lub przewodnik po danym terenie. Chociaż Internet obfituje w tym przypadku w różne pomocne treści, warto planowanie wyprawy rozpocząć od przestudiowania dobrej publikacji, która wskaże jak kompletować odpowiedni sprzęt i przestrzeże przed niebezpiecznymi odcinkami. Większość przewodników ma wkładki z mapami, dokładnie schematy podejść oraz całą masę praktycznych informacji, np. w którym miejscu warto rozbić namiot, jak bardzo oddalone są od siebie strumienie czy gdzie szukać najszybszej pomocy w razie wypadku.

Biografie, wspomnienia, zapisy  wypraw

Oprócz wyżej wymienionych typów książek większość księgarni i sklepów internetowych ma w swojej ofercie modną w ostatnich latach literaturę faktu: biografie, wspomnienia, zapisy wypraw, które nie tylko są rodzajem dokumentowania historii turystyki górskiej, lecz także tworzą ważne źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych tym tematem. Sklep internetowy 8a.pl – http://8a.pl/ksiegarnia.html – posiada w swojej ofercie takie publikacje. Znajdziemy w tym dziale między innymi biografie wielkich himalaistów i alpinistów, wspomnienia o największych tytanach górskich wypraw, opowieści o najważniejszych dokonaniach w turystyce górskiej i o najbardziej przełomowych wyprawach. Te publikacje są dobrym pomysłem na prezent, ale też na pewno świetnie napisanymi biografiami lub autobiografiami, którymi zainteresuje się każdy wytrwały czytelnik, ponieważ większość z nich za dwa najważniejsze punkty tematyczne uznaje daną postać i jej wielką pasję – góry.

Fikcja z masywem w tle

Oczywiście istnieje również sporo tekstów, które jako miejsce akcji dla fabuły mają właśnie góry. Niektóre z nich to kryminały i dramaty, ale największą pulę stanowią powieści przygodowe i akcji, w których trudne górskie warunki, pasja i walka z przeciwnościami stanowią o wartkiej i trzymającej w napięciu historii. Trudno znaleźć bardziej ekstremalną scenerię – nic więc dziwnego, że sporo tekstów kultury za ulubione miejsce akcji uznało wysokogórskie masywy. Wierny swojej pasji miłośnik szczytów za ważne i wartościowe uzna większość publikacji poświęconych górom, ponieważ nie tylko przybliżają one określone zagadnienia, lecz także bardzo rozwijają.

Książka tematyczna jest więc świetnym pomysłem na prezent, także dla samego siebie. Czasem pięknie wydany atlas czy przewodnik o jednym z pasm górskich może przyczynić się do rozwinięcia długotrwałej i silnej pasji, która okaże się nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu, lecz także sposobem na życie.

Po więcej informacji na temat wartościowych publikacji o turystyce górskiej i nie tylko zapraszamy na stronę górskiego sklepu internetowego:http://8a.pl/.