Liczebność klasy

0
14

Zazwyczaj klasy w szkołach są przeładowane a nauczyciele nie dają sobie rady.

Dzieci z tak zwanego wyżu demograficznego uczyły się w przeładowanych klasach, których liczebność znacznie przewyższała możliwości nauczyciela. Jeden nauczyciel na trzydzieści, czy też czterdzieści osób, to jakiś obłęd.

Nauczyciel czasami nie jest w stanie prowadzić lekcji, bo najzwyczajniej w świecie nie może zapanować nad dziećmi i sprawić by były cicho i słuchały wykładów czy brały czynny udział w zajęciach. Nie tylko utrzymanie porządku w klasie jest wielkim problemem, ale także poznanie każdego ucznia, jego potrzeb i dotarcie do niego.

Dlatego najczęściej problemy z nauką, wynikające z niedostatecznego zrozumienia tematu czy zagadnienia, odbierane są jako przejawy lenistwa, czy zwykłego braku odpowiednich umiejętności poznawczych i myślowych. Szkoła jest po to by uczyć, a nie po to by robić masówkę i faworyzować tylko zdolnych uczniów z pierwszych ławek. Dzieci z gorszymi ocenami traktowane są jako problemowe i odsyłane do pedagoga szkolnego i wmawia się ich rodzicom, że są mniej zdolne i do niczego w życiu nie dojdą. Pozostawia się je samym sobie.