Malowanie ścian i sufitów: 4 praktyczne porady

0
2
Malowanie ścian i sufitów: 4 praktyczne porady

Malowanie ścian oraz sufitów jest jednym z najłatwiejszych i najpopularniejszych sposobów na odświeżenie wnętrza domu. W mgnieniu oka można całkowicie zmienić aranżację danego pomieszczenia, dopasowując ją do aktualnych trendów lub indywidualnych potrzeb. Do tego zabiegu warto jednak odpowiednio się przygotować. Planując malowanie ścian, porady profesjonalistów, które znajdziemy np. w internecie, pozwolą uniknąć wielu problemów i zagwarantują doskonałe efekty przeprowadzonych prac.

Przemyślany wybór kolorów

Jednym z najważniejszych etapów przygotowania do malowania ścian i sufitów jest wybór odcieni farby. Kolory to potężne narzędzia. Możemy dzięki nim stworzyć pożądaną atmosferę w pomieszczeniu, optycznie je powiększyć lub rozjaśnić. Podczas poszukiwania odpowiedniej farby warto poprosić o jak największe próbki wybranych kolorów. Ułatwią one wyobrażenie sobie, jak dany produkt będzie prezentować się na ścianach. Dobrą praktyką jest sprawdzenie emalii przy naturalnym oraz sztucznym świetle – w obu tych przypadkach farba może wyglądać inaczej.

Przygotowanie powierzchni

Decydując się na malowanie ścian, porady z pewnością będą dotyczyły odpowiedniego przygotowania powierzchni do pokrycia jej farbą. Zanim zaczniemy cokolwiek malować, upewnijmy się, że ściany oraz sufit są czyste i nieuszkodzone. Nakładanie farby na zaolejoną lub zakurzoną ścianę będzie bardzo niekomfortowe, a powstała powłoka szybko ulegnie uszkodzeniu. Warto najpierw naprawić wszystkie ubytki i pęknięcia w malowanej powierzchni. Trzeba również pamiętać o zagruntowaniu ścian oraz sufitu.

Zabezpieczenie wyposażenia

Malując pokój, nie musimy męczyć się z dźwiganiem wszystkich mebli i wynoszeniem ich z miejsca, w którym prowadzimy prace. Zamiast tego można przesunąć wszystkie elementy wyposażenia na środek pomieszczenia, a następnie przykryć je folią malarską. To rozwiązanie skutecznie chroni meble przed kroplami i odpryskami farby, a także przed pyłem po szlifowaniu. Z kolei drobne elementy, przytwierdzone na stałe do ścian lub sufitu, można zabezpieczyć specjalną taśmą.

Malowanie sufitu i ścian

Przed użyciem wałka malarskiego warto najpierw wykorzystać pędzel do malowania wokół listew przypodłogowych, sufitu, narożników ścian i okien. W ten sposób szybko pokrywa się obszary, których nie można łatwo sięgnąć wałkiem. Do pomalowania przestrzeni nad głową warto użyć wałka o średnim włosiu, który umieszczony jest na teleskopowym drążku. Trzeba pamiętać o tym, by podczas pracy utrzymywać tzw. mokrą krawędź, czyli maksymalnie długimi pociągnięciami ujednolicać powłokę farby, by po wyschnięciu była ona gładka i bez smug.