Odblaski dla dzieci ratują życie! Poznaj 5 najlepszych rozwiązań!

0
5594
adobe stock

Zależy Ci na bezpieczeństwie Twojego dziecka? Bez wątpienia. Dlatego też tak ważne jest, byś wyposażył swoją pociechę w odpowiednie odblaski. A jeśli nie jesteś pewny, które z nich wybrać, by były skuteczne i podobały się dziecku – przeczytaj nasz poradnik.

Czy odblaski dla dzieci są naprawdę potrzebne?

Nim jednak przejdziemy do zaprezentowania konkretnych produktów odblaskowych idealnych dla dziecka, postaramy się rozwiać wątpliwości odnośnie do tego, czy odblaski naprawdę są przydatne.

Mimo, że coraz więcej osób oswaja się z odblaskami, w dalszym ciągu wielu uważa, że to kompletnie niepotrzebny gadżet – szczególnie w mieście. Jest to błąd wynikający z przekonania, że skoro pieszy widzi samochód, to kierowca widzi pieszego. Niestety nie zawsze tak jest – szczególnie po zmroku, w deszczu, mgle czy śniegu bardzo trudno zauważyć pieszego czy rowerzystę bez świateł i odblasków – nawet na oświetlonej ulicy. Dlatego też każdy sposób na poprawienie widoczności jest dobry i ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa. Dotyczy to szczególnie dzieci, które czasem swoim zachowaniem mogą dodatkowo zwiększać zagrożenie – np. wracając ulicą czy przebiegając przez jezdnię – mówi specjalista ze sklepu Odblaski24.com.pl.

A jakie odblaski dla dzieci warto wybierać? Zapraszamy do naszej mini-listy najlepszych rozwiązań!

1. Kamizelki odblaskowe dla dzieci

adobe stock
adobe stock

Klasycznym i jednocześnie niezawodnym sposobem na poprawę widoczności dziecka jest zakup kamizelki odblaskowej. Co ważne, obecnie nabyć je można w wielu rozmiarach – odpowiednich dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku, dzięki czemu nie muszą oni chodzić w modelach dla dorosłych. Wielu producentów stara się też, by ich wzory były bardziej przyjazne dzięki prostym zapięciom oraz dodatkowym grafikom urozmaicającym kamizelki.

2. Odzież odblaskowa dla dzieci

Alternatywą – lub dodatkiem do kamizelek – może być odzież odblaskowa. Jej dużą zaletą jest wielofunkcyjność oraz zachęcający, neutralny wygląd. Dzięki temu można z niej korzystać na co dzień. Pewnym minusem kurtek czy spodni z elementami odblaskowymi jest jednak ich mniejsza skuteczność – w przeciwieństwie do kamizelek odblaskowych nie są one w całości wykonane z odbijających światło materiałów.

3. Opaski samozaciskowe dla dzieci

Wbrew pozorom zapewnienie odpowiedniej widoczności dziecka na drodze nie wymaga użycia dużych kurtek czy kamizelek. Doskonałym rozwiązaniem będą też niewielkie gadżety – takie jak opaski samozaciskowe. Można je łatwo schować w plecaku czy kieszeni kurtki, są wygodne i nie przeszkadzają w ruchach.

4. Zawieszki odblaskowe dla dzieci

Klasyką odblasków dla dzieci są również wszelkiego rodzaju zawieszki. Obecnie wybierać można z olbrzymiej liczby produktów tego typu – różniących się wielkością, kształtem czy grafiką. Doskonale sprawdzają się one jako dodatkowy element odblaskowy przyczepiony np. do plecaka. Warto jednak zadbać, by sposób ich mocowania był trwały, a sam odblask jak największy!

5. Naklejki odblaskowe dla dzieci

Jeśli jednak nie odpowiadają nam zawieszki, to zawsze można też wyposażyć dziecko w odblaskowe naklejki. Ich zaletą jest na pewno możliwość łatwego przyczepienia i usunięcia z danej powierzchni się oraz bardzo niska cena. Warto jednak zwracać uwagę na jakość naklejek odblaskowych – niektóre z nich mogą się bowiem słabo trzymać lub też dawać kiepski efekt odbicia światła.

Jakie powinny być dziecięce odblaski?

Oczywiście pięć wymienionych wyżej rozwiązań to nie wszystkie rodzaje dostępnych na rynku odblasków. Co więcej, nie każdy produkt reklamowany jako odblask dziecięcy będzie odpowiednio spełniał swoją rolę.

Wbrew pozorom wybór naprawdę dobrego elementu odblaskowego dla dziecka nie jest wcale taki prosty. Niestety wiele ofert na rynku jest nastawionych tylko na atrakcyjny wygląd – który ma zachęcić dziecko do ich wyboru, a nie na faktyczną użyteczność. Skutek tego jest taki, że przedmioty, które miały chronić, w praktyce nie pełnią swojej roli. Dlatego też wybierając odblaski dla dziecka przede wszystkim warto zwrócić uwagę na liczbę, wielkość i rozmieszczenie elementów odblaskowych. Oczywiście powinny być one możliwe jak największe i umieszczone w taki sposób, by były zawsze widoczne i nie mogły się przypadkiem obrócić czy zostać zasłonięte przez odzież czy np. tornister. Warto też uważać na wszelkie obrazki wykonane z materiałów odblaskowych – wyglądają one bowiem bardzo ładnie z bliska, jednak cienkie żyłki konturów z większego dystansu będą praktycznie niewidoczne – mówi specjalista ze sklepu Odblaski24.com.pl.

Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, jest też jakość wykonania. Niektórzy producenci używają bowiem słabej jakości odblasków niespełniających norm czy też farb nieznanego pochodzenia, których skład może być toksyczny. Dlatego też warto dokładnie sprawdzać, z czego i jak został wyprodukowany dany artykuł.

Na pewno odblaski są jednym z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo każdego dziecka poza domem. Warto więc zadbać, by nasza pociecha zawsze posiadała strój z choćby niewielkimi elementami odblaskowymi, a dodatkowe gadżety – jak zawieszkę czy opaskę – miała pod ręką. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy zmrok nie zastanie naszego dziecka na dworze. Odblask zapewnia widoczność, a ta z kolei może uratować życie!

Źródło fotografii: adobe stock