Pieluchy jednorazowe – 11 sposobów na oszczędności

pieluchy jednorazowe - sposoby na oszczędności

W dyskusjach między rodzicami małych dzieci, jednym z najczęstszych tematów są pieluchy jednorazowe. Interesują nas rodzaje pieluch jakie dziecko nosi (jedno czy wielorazowe), jakiej marki, w jakim sklepie zostały kupione, oraz jaka jest ich cena za sztukę. Ojcowie noworodków czy niemowląt często są trochę na uboczu całego szału zakupowego związanego z dziećmi, ale mam wrażenie, że każdy z nich obudzony nawet w środku nocy, zna na pamięć cenę po jakiej kupuje pieluchy. Mógłbym zaryzykować tezę, że pieluchy to drugi najczęstszy temat rozmów pomiędzy młodymi ojcami zaraz po piłce nożnej.  🙂

 Moje łączne wydatki na pieluchy jednorazowe

Mój starszy syn (4 lata) okres pieluchowy zakończył 15 miesięcy temu (sierpień 2013). Jako że było to nasze pierwsze dziecko, nie czuliśmy zbytnio presji na jego odpieluchowanie. Najpierw czekaliśmy na okres letni, bo wtedy nie ma ryzyka przeziębienia. Potem przyszły wakacje i okres urlopowy, a wielu pediatrów odradza przerywanie procesu odpieluchowania, gdyż wysiłek poniesiony na zmianę przyzwyczajeń może pójść na marne. Dopiero perspektywa przedszkola wymusiło na nas przyśpieszenie działań. Łącznie nasze pierwsze dziecko spędziło w pieluchach 33 miesiące, czyli 2 lata i 9 miesięcy.

Pieniądze przeznaczone na pieluchy to całkiem spore kwoty. Od października 2012 roku (od tego momentu prowadzę miesięczne zestawienia wydatków) do sierpnia 2013 wydaliśmy 917 zł, czyli średnio 83 zł miesięcznie. Łączne orientacyjne koszty pieluchowania (kalkulację znajdziecie poniżej) wyniosły w naszym przypadku 3.639 zł, czyli 110 zł miesięcznie.

 Kalkulacja kosztu pieluchowania

W tym czasie używaliśmy głównie markowych pieluch Bella Happy, Huggies (których już nie ma na rynku) i Pampers, gdyż wierzyliśmy, że kupując wysokiej jakości produkty, dajemy dziecku to, co najlepsze. Łącznie nasz syn zużył około 6.000 pieluch, a do kosza wyrzuciliśmy odpady ważące 1,2 tony (przyjmując wagę zużytej pieluchy 200 g).  🙂

Wiemy, że założenie tańszej pieluchy nie spowoduje u dziecka alergii czy wysypki. Poniżej przedstawiamy tobie sposoby na zmniejszenie wydatków na pieluchy które z powodzeniem stosujemy dzisiaj:

Pieluchy jednorazowe – sposoby na oszczędności

Od czerwca (wtedy urodził się nasz drugi syn) przechodzimy proces pieluchowania od nowa. Bogatsi o 3-letnie doświadczenia mamy już nieco inne podejście. Poniżej przedstawiam Ci 11 sposobów na zmniejszenie wydatków na pieluchy:

1. Kupuj jak największe opakowania – Pieluchy nie muszą i nie powinny być stałym elementem listy zakupowej. Znacznie lepiej wygospodarować miejsce na przechowywanie większych opakowań i takie właśnie wybierać w sklepie – przykładowo opakowanie Pampersów rozmiar 2 Mini 52 kosztuje 29,99 zł (0,58 zł za sztukę) a trzykrotnie większa ilość czyli 148 sztuk kosztuje 79,99 zł (0,54 zł za sztukę) czyli prawie 7% taniej.

2. Sprawdzaj cenę jednostkową – ta zasada powinna być stosowana łącznie z punktem pierwszym. Jak się okazuje, bywają wyjątki od reguły większe opakowani = niższa cena za sztukę. Za przykład niech posłużą ceny Bella Happy w Leclercu:

Bella Happy - porownanie

Pieluszka w mniejszym pudełku kosztuje 68 gr za sztukę a w większym prawie 76 gr za sztukę, czyli kupując więcej sztuk przepłacamy aż 12% – rozbój w biały dzień  🙂

3. Porównuj oferty kilku sklepów – porównanie cen pieluszek zajmuje dzisiaj kilka – kilkanaście minut. Większość dużych sklepów prowadzi sprzedaż internetową (Auchan, Leclerc, Tesco, Piotr i Paweł), pozostałe publikują regularnie swoje gazetki (Biedronka, Lidl, Kaufland). Ponadto, nie zapominaj o wykorzystaniu popularnych porównywarek cen takich jak ceneo.pl, skapiec.pl czy nokaut.pl (z tych trzech narzędzi tylko dwa pierwsze mają możliwość wyszukiwania pieluch wg rozmiarów), a także portalu aukcyjnego Allegro.

 Od sierpnia 2014 roku mamy do dyspozycji również bardzo ciekawą porównywarkę cen pieluch o nazwie Mleko i Pieluszki. Jest to narzędzie, które porównuje ogólnopolskie ceny promocyjne pieluch aż w 33 sieciach sklepowych.

Mleko i pieluszki

Oprócz standardowych informacji dotyczących ceny, rozmiaru i ilości sztuk w opakowaniu, dowiesz się także kiedy kończy się opisywana promocja. Jak zdradziła nam Basia, autorka bloga, w 2015 roku pojawi się całkiem sporo udogodnień, więc już teraz zachęcam Cię do śledzenia tej strony.

4. Używaj pieluch różnych producentów – nie ograniczaj się jedynie do topowych marek. Niektóre dyskonty i drogerie takiej jak Lidl, Biedronka czy Rossman oferują podobną jakość pieluch, a w znacznie mniejszym stopniu uszczuplają nasz portfel.

 5. Waga dziecka to nie jedyne kryterium wyboru pieluchy – większość z nas wybiera pieluchy biorąc pod uwagę jedynie wagę dziecka.

pieluchy - rozmiary

To oczywiście najprostsze kryterium wyboru ale równie ważne jest to jak dana pielucha leży na dziecku – czy nie jest zbyt ciasna lub zbyt luźna. 8-miesięczny bobas może ważyć od 7,5 kg do 11 kg, co wcale nie musi oznaczać,  że powinniśmy przerzucić się na rozmiar 4 (7-14 kg). Wyższy rozmiar oznacza wyższą cenę jednostkową, a przecież pieluchy z niższym rozmiarem mogą nadal pasować. Kiedy zatem zmienić pieluchę na większą? – z pomocą przychodzi portal netmama:

Kolejny rozmiar jest konieczny, jeśli masz trudności z zapięciem pieluchy na brzuchu, jest bardzo napięta bądź zbyt obciska nóżki dziecka. Konsekwencją zbyt ciasnych pieluch mogą być otarcia i podrażnienia, które są bolesne dla niemowlęcia. Zwróć zatem uwagę przy zmianie pieluch na ewentualne miejsca otarć bądź zaczerwienione odciski na nóżkach i biodrach. Poza tym przy zamykaniu pieluch zwróć uwagę na to, aby nie była ona zbyt ciasna. Jeśli przy zapiętej pieluszce będziesz mogła bez problemu włożyć dwa palce między pieluszkę a brzuszek dziecka, to znak, że nie potrzebujecie jeszcze większego rozmiaru pieluch.

Jeśli zawartość pieluchy regularnie wycieka, to powinnaś zastanowić się nad tym, czy nie jest Ci potrzebna nieco większa, nawet jeśli ten rozmiar pieluch, którego używasz jest teoretycznie odpowiedni dla wagi Twojego dziecka. Wraz z rozmiarem pieluch wzrasta bowiem ich chłonność. Jeśli zatem do waga Twojego dziecka mieści się w obu zalecanych na opakowaniu wielkościach, to warto wybrać tę większą, aby zapobiec ponownemu „wylaniu się”.

Nie tylko zbyt mały rozmiar pieluch, ale także za duży może powodować jej nieszczelność. Przede wszystkim u noworodków stolec jest jeszcze dość płynny. Jako że dzieci są wtedy jeszcze bardzo malutkie, może nawet dojść do sytuacji, kiedy, stolec pobrudzi nawet kark dziecka. W takich sytuacjach istnieje możliwość zakupu specjalnych pieluch dla noworodków, które mają za zadanie zapobieganie takim nieprzyjemnym wypadkom.

6. Wypróbuj pieluchę wielorazową – koszt jednej pieluchy wielorazowej to wydatek około 60 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty prania. Jednakże spora inwestycja na początku, powinna zwrócić się z nawiązką w toku całego okresu pieluchowania. Tematowi pieluszek wielorazowych przyjrzę się szczegółowo w jednym z kolejnych artykułów.

 7. Pomyśl o wychowaniu bezpieluchowym (Elimination communication) – jest to moda, która kilka lat temu trafiła także do naszego kraju. Zakłada ona wychowanie dziecka zgodnie z naturą, czyli po prostu bez pieluch. Metoda ta stosowana była zanim wymyślono pieluchy, aczkolwiek dzisiaj można ją spotkać w Indiach, Chinach, Afryce i niektórych krajach Ameryki Południowej. Dziecku zawsze musi towarzyszyć rodzic lub opiekun, który obserwuje jego  zachowanie i rozpoznaje moment w którym zbliża się siku lub kupa. Zwolennicy tej metody przekonują, że są w stanie przewidzieć procesy fizjologiczne bazując na jego mimice. Główną zaletą tej metody jest ogromna oszczędność finansowa, brak zanieczyszczenia środowiska, a także wyeliminowanie potencjalnych odparzeń i alergii. Niestety metoda ta wymaga nieustannego obserwowania dziecka w dzień i w nocy by nie dopuścić do niekontrolowanego zanieczyszczenia dywanu, kanapy czy koca, a co z kolei może sprawić że koszta tej metody mogą znacznie przekroczyć potencjalne oszczędności. Więcej szczegółów znajdziecie na portalu Ekobaby.pl 

 8. Wprowadź nocnik gdy dziecko będzie miało 2 lata – większość pediatrów i naukowców uważa że najlepszy okres na pożegnanie pieluch i przesiadkę do nocnika jest wtedy, gdy dziecko ma 24-32 miesiące życia (nasz starszy syn zakończył przygodę z pieluchami gdy miał 33 miesiące). Im szybciej uda Ci się pożegnać pieluchy, tym większe będą oszczędności dla Twojego budżetu. Ale nie zapominaj, że to tak naprawdę psychika dziecka i jego układ fizjologiczny zdecydują, kiedy będzie na to gotowe i dlatego nie powinieneś zbytnio naciskać, krytykować lub zamęczać Twoich dzieci, bo skutki będą odwrotne.

 9. Magazynuj pieluchy gdy ceny są niskie – jeśli widzisz niską cenę na półce, kupuj na zapas – nie czekaj, aż skończy ci się opakowanie pieluch i z wypiekami na twarzy będziesz biegł do najbliższego sklepu by kupić cokolwiek, mocno przy tym przepłacając. Niestety, taka sytuacja nie raz spotkała także i mnie. Ale zanim zaczniesz magazynować pieluchy, zastanów się ile tygodni Twoje dziecko będzie jeszcze używać pieluch w obecnym rozmiarze.

 10. Kupuj pieluchy używane – nie zachęcam Ciebie do kupowania zużytych pieluch, a jedynie do zakupu ich z drugiej ręki. Jeśli mieszkasz w dużym mieście nie zapomnij przejrzeć ogłoszeń lokalnych np.: OLX. Znajdziesz tutaj oryginalne opakowania pieluch w cenach niższych nawet o 20-30%. Aby zakup był opłacalny, konieczne jest znalezienie sprzedawcy który mieszka w twojej okolicy.

 11. Pieluchy jako prezent – jeśli twoi znajomi nie wiedzą co kupić dziecku na prezent, może warto zaproponować pieluchy. Nie jest to może efektowny prezent, ale za to bardzo przydatny, zwłaszcza jeśli ilości grzechotek lub samochodów nie da się zliczyć na palcach obu rąk.

Gorąco zachęcam Cię do przemyślanych zakupów, bo przekłada się to na realne i duże pieniądze. Nawet jeśli Twoje dziecko dość szybko zrezygnuje z pieluch to i tak czekają Cię prawdopodobnie co najmniej 2 lata zakupów. A w tym okresie Twój portfel uszczupli się o dobre kilka tysięcy. Nawet te 5-10% różnicy w cenie spowoduje że w Twoim portfelu zostanie 150-300 zł więcej na inne dziecięce wydatki, których masz przecież pod dostatkiem.

A jakie są Twoje sposoby na oszczędne pieluchowanie? Podziel się nimi w komentarzach. Z góry dziękuję  🙂

Mam do Ciebie jeszcze jedną prośbę. Jeśli podobał Ci się mój artykuł i nie chcesz przegapić kolejnych wpisów dotyczących rodzinnych finansów, zapraszam do polubienia mojego fanpage.

 • Autora tekst ogromnie mi pomógł. Czekam na kolejne!

 • A co zrobić ze zużytymi pieluszkami ? Najlepiej poradzi sobie z nimi specjalny kosz na pieluchy, którzy pomoże w zamaskowaniu nieprzyjemnego zapachu.
  http://www.dlabobasow.pl/a/Pojemnik-kosz-na-brudne-pieluchy-angelcare-wklad

  • Dzięki za inspirację. Kosz na pieluchy już mamy, ale nie tak nowoczesny jak model o którym piszesz 🙁

 • ania

  Wszystkie wymienione pieluch są wykonane ze sztucznych tworzyw nie przepuszczających powietrza!!! Są bielone chlorem (a to styka się z delikatną skórą noworodka), powinny być tlenem! W składzie mają metale ciężkie i ftalany. Nie przepuszczają powietrza co powoduje, że skóra dziecka nie oddycha i podnosi się temperatura w okolicy krocza co jest szczególnie niebezpieczne u chłopczyków gdyż może to prowadzić do późniejszej bezpłodności, nie mówiąc oczywiście pieluszkowym zapaleniu skóry.
  Jest alternatywa – albo pieluchy wielorazowe, ewentualnie jednorazowe które są oddychające i nie mają w składzie tych wszystkich świństw. Zazwyczaj są to droższe pieluszki, ale np. pieluszki Bambo Nature są w bardzo przystępnej cenie na ecoswiat.pl. Cena porównywalna z pampersami.
  pozdrawiam

  • Aniu,

   Dzięki za cynk. Chętnie przyjrzę się tym pieluchom, bo jeszcze o nich nie słyszałem. Kosztują one znacznie więcej niż Pampers Active Baby (około 40 gr za sztukę dla rozmiaru 4). Ale przyrównując je do Pampers Premium mamy jedynie 10-15 gr różnicy na sztuce, a jak sama piszesz jakość materiałów nieporównywalna.

 • Oszczędzać można na wszystkim. Dlatego też, wszystkie elementy są warte przemyślenia, bo jak pokazuje ten przykład, oszczędzać możemy dosłownie na wszystkim, a im więcej elementów będzie obiektem oszczędzania, tym będzie ono skuteczniejsze.

  Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera

  • Hej Bartłomiej,
   Podpisuję się pod Twoim komentarzem obiema rękami 🙂 Dodałbym od siebie, że warto w tym wszystkim znaleźć umiar. Wybrać te rzeczy czy usługi, które nie są dla nas kluczowe.

 • Do podanych przez Ciebie sposobów dodałbym jeszcze eksperymentowanie z częstotliwością zmiany pieluch.

  Z naszego doświadczenia i obserwacji innych młodych rodziców widzę, że ludzie podchodzą do tego bardzo indywidualnie. Znam mamę, która zmienia pieluszkę po jednorazowym siknięciu maluszka. Są również tacy, którzy zmieniają pieluszkę, dopiero, gdy zaczyna przeciekać. Oczywiście nie każde dziecko można tak „przetrzymać” i nie każdy chce tak robić, jednak przy tych dwóch skrajnych podejściach ilość zużytych pieluch będzie diametralnie inna 🙂

  Pozdrawiam,

  • My staramy się zmieniać pieluchy średnio co 3h w ciągu dnia, chyba, że objawy zewnętrzne zmuszają nas do szybszego działania. Zdarzało nam się dłużej trzymać w pieluszce, ale dość szybko dostawaliśmy po „łapach” – synek dostawał odparzeń i trzeba było stosować kremy czy specjalną maść.

 • A ja pamiętam czasy, że opłaciło mi się jechać do miasta odległego o 60 km żeby kupić Pampersy 🙂 Różnica pomiędzy tymi w marketach (za niemowlęcych czasów moich dzieci były tylko w większych miastach, ja mieszkałam w małym miasteczku) a sklepami w moim mieście sięgała czasem kilkudziesięciu złotych. A i wybór był o wiele mniejszy. Dziś w każdym mieście można znaleźć promocje, jak nie w jednym to w innym sklepie …

  • Oj to musiało być sporo lat temu. Dzisiaj nie wyobrażam sobie godzinnej jazdy samochodem tylko po pieluchy 🙂

   • Dokładnie 16 🙂
    Oj, to nie była jazda tylko po pieluchy, przy okazji robiliśmy zakupy spożywcze na kilka czy kilkanaście dni.
    Gdy urodziła się córka już takiego problemu nie było na szczęście 😉

    • Obstawiałem, że Twoje problemy logistyczne miały miejsce na początku lat 90-tych. Zdziwiłem się rokiem 2000.

 • akademiausmiechu.wroclaw.pl

  Ciekawe pomysły, wydaje mi się jednak, że pieluchy nie są dużym kosztem, zwłaszcza jak sam zauważyłeś przy drugim dziecku można kupować pieluchy tańszych firm, które niczym nie różnią się od pampersów. Sama testowałam bardziej znane marki, a pozostałam przy firmie Dada. Druga sprawa to częstotliwość zmiany pieluszki, sama na początku zdecydowanie za często przewijałam malucha

  • Nic nie stoi na przeszkodzie, by kupować pieluchy tańszych firm już przy pierwszym dziecku. W naszym przypadku wydawało nam się, że ilość wydanych pieniędzy przekłada się wprost proporcjonalnie na miłość do dziecka 🙂

 • Ech nie wspomniałeś nawet o mieszanej metodzie pieluchowania.
  U malutkich osesków nie polecam, ale u półrocznego bobasa sprawdzi się idealnie. W ciągu dnia pieluchy wielorazowe a w nocy jednorazowe.
  Wielorazowe stosujemy do takiej godz kiedy jesteśmy w stanie je uprać a później jednorazowe do porannej pobudki malucha. W ciągu dnia pilnujemy bardziej zachowań dziecka i widzimy kiedy czas na zmianę.
  W sumie przez kolejne 6m-cy. I dziecko i my uczymy się odpieluchowywać. Później po roku dziecko przyzwyczajane jest do chodzenia bez pieluchy w ciągu dnia i tylko na noc.
  Zdecydowanie taniej wychodzi taki mix. Tylko nie jest on dla wszystkich. Ale jeśli jest możliwość to warto spróbować. Zwłaszcza że w naszym przypadku szybko pożegnaliśmy pieluchy.
  Chociaż nie z oszczędności a z wygody.

 • Wow jakie dokładne wyliczenia. Ja stosuje pieluszki wielorazowe już przy drugim dziecku. Jedna pieluszka wielorazowa kosztowała mnie trochę ponad 20 zł. Na pewno nie 60;) Właśnie będę podliczać ich koszt na potrzeby mojego bloga.