Pieluchy wielorazowe, czy można na nich zaoszczędzić?

0
8995
Pieluchy wielorazowe, czy można na nich zaoszczędzić?

Pojawienie się na świecie dziecka to niewątpliwie ogromne szczęście, jednak każdy rodzic doskonale wie, że łączy się to z koniecznością regularnego zakupu odpowiednich akcesoriów, środków czystości i gadżetów. Jednym z nich, pochłaniającym chyba największy budżet w trakcie życia małego dziecka, są pieluchy. Czy zastąpienie popularnych jednorazówek opcjami wielokrotnego użytku faktycznie pozwoli zaoszczędzić pieniądze?

Pieluszki jednorazowe to w początkowej fazie życia malucha koszt około kilkuset złotych miesięcznie. Wraz z rozwojem niemowlęcia, ilość zużywanych pieluch stopniowo maleje, jednak wciąż kwota miesięczna, którą trzeba przeznaczyć na ten cel, nie schodzi poniżej ok. 300 zł. Czy wydatki na zakup pieluch wielorazowych są niższe? Tu koszt pojedynczego wkładu wynosi ok. 15-20 zł, natomiast tzw. otulacze kupimy w cenie ok. 60-80 zł. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie wystarczą nam 2 czy 3 takie zestawy – przy noworodkach musimy wyposażyć się w minimum kilkanaście sztuk. Przyjmijmy zatem, że łącznie będzie to wydatek mniej więcej rzędu 1500-1700 zł. Choć kwota ta wydaje się na pierwszy rzut oka wręcz horrendalna, jest to rozwiązanie o wiele bardziej ekonomiczne w porównaniu do jednorazówek, nawet po doliczeniu kosztów, jakie trzeba ponieść na pranie pieluch wielorazowych (woda, prąd, płyn, proszek).

Na koniec wymieńmy wszystkie zalety używania pieluch wielorazowych:

  • cięcie kosztów – jednorazowo inwestujemy większą sumę, by w efekcie przez cały okres niemowlęcy oszczędzać ok. kilkaset zł miesięcznie; do tego dochodzi tu szybsze tzw. odpieluchowanie – w większości przypadków używanie pieluch wielorazowych sprzyja nauce korzystania z nocnika, a później z toalety.
  • unikanie problemów skórnych – pieluchy jednorazowe często uczulają i odparzają; w przypadku wielorazówek, stworzonych z naturalnych materiałów, problem ten pojawia się o wiele rzadziej.
  • kwestie ekologiczne – wielorazówki są przyjazne środowisku w przeciwieństwie do sztucznych pieluch jednorazowych, które rozkładać się będą później przez setki lat.