Powikłania ciąży pozamacicznej

0
66

Przebyta ciąża pozamaciczna może zostawić po sobie ślady w postaci powikłań. Są to najczęściej stany, które w pewnym stopniu utrudniają pacjentce zajście w kolejną ciążę. Nie są one jednak na tyle poważne, by całkowicie to uniemożliwić. Jakie powikłania może pozostawić po sobie ciąża pozamaciczna?

Usunięcie jajowodu

Do usunięcia jajowodu dochodzi w przypadku, gdy ciąża pozamaciczna była zlokalizowana w jajowodzie i nie dało jej się usunąć innymi sposobami. Ocena tego faktu może mieć miejsce dopiero w trakcie przeprowadzanego zabiegu operacyjnego. Jajowód jest miejscem kluczowym dla zapłodnienia – najczęściej bowiem następuje ono w tej właśnie lokalizacji. Na szczęście jest to narząd parzysty, więc w razie chirurgicznego usunięcia jednego kobiecie pozostaje drugi i to on może posłużyć jako miejsce do połączenia się komórki jajowej i plemnika w przypadku ewentualnej ponownej ciąży.

Zakażenia narządu rodnego

Każda ingerencja chirurgiczna w ciało człowieka niesie ryzyko zakażenia. Dlatego właśnie obecnie rutynowo przy każdej operacji, pacjentowi podawane są antybiotyki. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” – mają one za zadanie hamować namnażanie się ewentualnych bakterii, które mogą przypadkowo dostać się do wnętrza ciała.

Zabieg przeprowadzany jest w trybie laparoskopowym. Polega to na drobnych nacięciach skóry pacjentki i wprowadzeniu do wnętrza ciała kamery wraz ze źródłem światła oraz narzędzi chirurgicznych – operacja odbywa się pod powłokami jamy brzusznej, czyli „w środku” organizmu. Używa się do tego sterylnych narzędzi, zatem wniknięcie bakterii do wewnątrz jest praktycznie niemożliwe. Dzięki małym nacięciom lepiej przebiega też rekonwalescencja pacjentki po zbiegu.

Uwaga na stany nagłe!

Ciąża pozamaciczna, ostry ból i krwawienie jest stanem, który bezpośrednio zagraża życiu kobiety. Musi się ona jak najszybciej w takim przypadku znaleźć w szpitalu z oddziałem ginekologicznym, gdzie zostanie jej udzielona fachowa pomoc. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju bardzo niebezpiecznego wstrząsu – choroby polegającej na gwałtownej zmianie parametrów życiowych, podczas której organizm włącza wszelkie mechanizmy, służące do obrony przed zagrożeniem, jakim jest w tym przypadku ciąża pozamaciczna. W taki sposób kończy się około 20 proc. ciąż rozwijających się w innym miejscu niż trzon macicy. Owy stan pogarszany jest przez utratę krążącej krwi, wraz z trwającym krwawieniem.