Prezent praktyczny czy przyjemny?

0
1154

Wybór prezentu na gwiazdkę

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Początek grudnia to już nie czas na rozmyślania i refleksje nad sensem świątecznego szaleństwa, ani nad tym, czy nie przesadzamy z intensywnością przygotowań. To czas by działać, po to, aby na dwa dni przed świętami nie martwić się, że prezenty nie kupione, a karpia jak nie było tak nie ma. Szczególnie obawa dotycząca świątecznych podarunków to szczególny rodzaj stresu, z którym niezwykle ciężko jest sobie poradzić, jeżeli wiemy, że nie włożyliśmy wszelkich starań w ich przygotowanie. Na szczęście nie musi tak być.

Często, przy wyborze idealnego prezentu dla bliskich stajemy przed niezwykle trudnym i co tu kryć – delikatnym dylematem, dotyczącym tego, czy zdecydować się na prezent ładny i zaskakujący, czy może lepiej postawić na coś praktycznego? Czy sprawić miłą niespodziankę, decydując się na piękny, ozdobny gadżet, czy jednak sprezentować ekspres do kawy? Wszystkie te pytania tylko z pozoru wydają się banalne, w rzeczywistości okazuje się, że zakup prezentu może przysporzyć nie lada kłopotu.

Ostrożnie z czajnikiem

Postawmy się na moment w sytuacji osoby obdarowywanej. Jeśli jest to kobieta, to czy urządzenie kuchenne aby nie sprawi jej przykrości? W końcu każda z pań stara się każdego dnia udowadniać, że poza tym, że świetnie prowadzi dom jest też atrakcyjną kobietą, świetnym menedżerem czy spełnia się, realizując ciekawą pasję. Wręczając jej czajnik, możemy niechcący wywołać w niej przeświadczenie, że naszym zdaniem najlepiej będzie, jeśli zostanie w kuchni. Że zrobi się co najmniej niezręcznie, chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. I odwrotnie: Wiemy, że nasz kuzyn uwielbia bieganie, wszak sam startuje w maratonach a i nas wielokrotnie namawiał do rozpoczęcia wspólnych treningów, jednak zawsze znajdowała się jakaś wymówka, by to odłożyć: a to brak czasu, a to problemy ze zdrowiem, każde wytłumaczenie jest dobre. Gdy przychodzi czas na kupno prezentu, odruchowo na myśl przychodzi nam np. ciepła kurtka, w której zimowe bieganie będzie bardziej znośne. Jednak gdzieś z tyłu głowy zapala się czerwona lampka: a co jeśli kuzynowi prezent się nie spodoba? Jeżeli nasz podarunek odbierze jako ukrytą sugestię, że chyba nie wszystko z jego formą w porządku i że trzeba jeszcze bardziej nad sobą popracować? Decydujemy się więc na krawat, portfel czy inny elegancki drobiazg. Obawy o złą interpretację naszych zamiarów często powodują, że zamiast kupić rzecz, która danej osobie naprawdę się przyda, wolimy zabezpieczyć się wybierając prezent uniwersalny, budzący mniej kontrowersji, ale co do którego nie mamy żadnej pewności, że będzie używany z ochotą.  Jest w tym jednak pewna logika – święta to czas wzajemnej życzliwości, nie warto więc psuć wyjątkowej atmosfery narażając się na niepotrzebne zgrzyty podczas dawania sobie podarunków.

Dobry prezent – czyli jaki?

Ktoś powie: kierując się taką logiką (czy też brakiem logiki), nie moglibyśmy nikomu kupić żadnego prezentu! Cały czas coś by nas blokowało przed podjęciem decyzji. I tu kłania się mądrość kupowania prezentów odpowiednio wcześniej – na miesiąc przed świętami  mamy wystarczająco dużo czasu by przemyśleć sprawę dokładnie, a końcowy wybór z pewnością nie będzie dziełem przypadku, a raczej odpowiedniego przygotowania. Ostatecznie, możemy zdecydować się zarówno na prezent praktyczny jak i oryginalny. Decydując się na pierwszą opcję, być może dobrym pomysłem okaże się kupno frytkownicy – niezwykle popularnego urządzenia, dzięki któremu można szybko i smacznie przyrządzić domowe frytki – mając przy tym gwarancję, że potrawy z ich dodatkiem będą zdrowe, naturalne i przepyszne – frytkownica z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę i ucieszy wszystkich domowników. Kolejnym plusem takiego prezentu jest fakt, że z urządzenia może korzystać każdy – w ten sposób dajemy praktyczne urządzenie, które jednak nikogo nie stygmatyzuje i nie wtłacza pani domu w schemat kury domowej. Wprost przeciwnie – taki prezent z pewnością pomoże odkryć zupełnie nowy wymiar gotowania i rozbudzi kreatywność w przyrządzaniu potraw.

Kolejnym dobrym przykładem przydatnego prezentu będzie wypiekacz do chleba – w dzisiejszych czasach, gdy naturalna żywność święci wielkie triumfy, a wszystko to co przyrządzane za pomocą domowych receptur jest niezwykle popularne, domowe urządzenie do wypiekania chleba będzie strzałem w dziesiątkę. Ten niewielkich rozmiarów piec to świetny pomysł dla całej rodziny, która każdego dnia, bez wychodzenia z domu może się cieszyć wspaniałym smakiem świeżego, naturalnego pieczywa, o chrupiącej skórce i miękkim środku. Dzięki takiemu prezentowi wspólne chwile przy stole z pewnością smakować będą wyśmienicie.

Oryginalne prezenty

Czas teraz na coś dla miłośników prezentów niebanalnych, które być może nie mogą pochwalić się szerokim zastosowaniem, ale za to cieszą oko i stanowią wspaniałą ozdobę każdego domu. Takim prezentem będzie z pewnością stylowa i pięknie wyglądająca doniczka pleciona z hiacynty wodnej, która doskonale prezentuje się w każdym wnętrzu, bez względu na to czy postawimy ją w salonie, sypialni czy gabinecie. Jej uniwersalny ale niezwykle pociągający wygląd sprawia, że pasuje ona do większości wnętrz i stylistyk, dlatego zarówno w salonie klasycznym jak i nowoczesnym będzie wyglądała bardzo dobrze.

Świetnym prezentem do wnętrz urządzanych w stylu nowoczesnym okaże się z pewnością obraz – dekoracja na ścianę. Wykonany z płótna i drewna, o oryginalnym i kojącym wzorze zapewnia w każdym domu nutę ekstrawagancji i doskonale oddaje charakter właściciela pomieszczenia – to najlepsze świadectwo mówiące o naszym guście.

Jak widać, spór na temat tego czy lepiej będzie kupić prezent praktyczny, nawet jeśli nieco banalny, lub postawić na oryginalność i efektowność, często kosztem użyteczności, jest naprawdę sporym problemem, który wraca przy okazji każdych świąt, jednak przed Bożym Narodzeniem ma on charakter szczególny i urasta do dylematu wielkiej rangi. Bowiem to właśnie gwiazdkowe prezenty mają dla wielu z nas znaczenie szczególne. Warto więc odpowiednio zaplanować nasze pomysły dotyczące zakupu podarunków, a uda nam się uniknąć kłopotliwych sytuacji.