Rodzaje ciąży pozamacicznej

0
42

Przyjmuje się, że na każde 100 ciąż rozwijających się we wnętrzu macicy, jedna z nich zaczyna się rozwijać w innych komórkach. Zdarza się, że zanim zapłodnione jajo dotrze do macicy, zagnieżdża się w szyjce macicy, jajowodzie, jajniku lub wnętrzu otrzewnej.

Najczęściej do ciąż pozamacicznych dochodzi między 26. a 30. rokiem życia. Czynnikami sprzyjającymi nieprawidłowemu zagnieżdżeniu się zarodka jest wcześniejsze przebycie chorób przenoszonych drogą płciową, przebyte stany zapalne narządów w miednicy małej, wcześniejsze stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych i stan po przeprowadzonych zabiegach chirurgicznych w obrębie jajowodów i jajników.

Ciąża brzuszna

Ciąża brzuszna ma miejsce wówczas, gdy zapłodnione jajo zagnieżdża się w obrębie jamy brzusznej. Może to być każda ukrwiona komórka na dowolnym narządzie. Najczęstszym i jednocześnie pierwszym objawem ekotopowej ciąży brzusznej jest silny ból w okolicach podbrzusza. Towarzyszą mu niekiedy wymioty, biegunki, zaparcia i nudności. Charakterystyczne jest również nieustępowanie dolegliwości nawet po zażyciu leków łagodzących zwykle takie objawy.

Ciąża szyjkowa

Ciąża szyjkowa występuje wówczas, gdy zagnieżdżenie zapłodnionego jaja następuje w obrębie szyjki macicy, jeszcze przed jej ujściem wewnętrznym, poza jej jamą. Jest to odmiana ciąży ekotopowej, z którą wiąże się duże ryzyko zagrożenia życia kobiety, będącego następstwem silnego krwotoku. Ciąża wewnątrz szyjki macicy rozwija się maksymalnie do jej 20. tygodnia. Pierwszymi objawami ciąży szyjkowej są upławy z krwią, nieregularne krwawienia po wcześniejszym zatrzymaniu miesiączki.

Ciąża jajnikowa

W przypadku ciąży jajnikowej, zagnieżdżenie komórki jajowej uprzednio zapłodnionej, następuje na jajniku lub w jego wnętrzu. Najczęściej ten rodzaj ciąży dotyka kobiety tuż przed ukończeniem 30. roku życia, niemniej może wystąpić w każdym innym okresie rozrodczym każdej kobiety. Częściej rozwija się u wieloródek, aniżeli u pierworódek.

Pierwszym objawem ciąży jajnikowej jest krwawienie i ból podbrzusza. W przypadku, gdy nastąpi pęknięcie jajnika, występuje wstrząs objawiający się silnym bólem, osłabnięciem, bladością a nawet pluciem krwią.

Ciąża jajowodowa

Ciąża jajowodowa to najczęściej występujący rodzaj ciąży ektopowej. Jej występowanie oscyluje w okolicach 98-99 procent. Zagnieżdżenie zarodka ma miejsce w obrębie różnych części jajowodu. Może to być jego cześć bańkowa, cieśniowa lub śródścienna. Donoszenie ciąży umieszczonej w jajowodzie jest bardzo rzadkie, zdaniem niektórych lekarzy wręcz niemożliwe. Najczęściej w jej efekcie może dojść do poronienia trąbkowego (w przypadku zagnieżdżenia zarodka w bańce) lub pęknięcia jajowodu (w przypadku ciąży w cieśni lub części śródściennej).