Rodzinne recenzje – Zygzakiem przez świat pieniędzy

By 0 Permalink

Zygzakiem przez świat pieniędzy

Książka „Zygzakiem przez świat pieniędzy” została wydana przez Fundację Graj Wysoko. Dochód ze sprzedaży jest przekazywany na szkolenia z zakresu rozwoju osobistego dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jest częścią cyklu „Zygzakiem przez…” którego zadaniem jest przybliżyć dzieciom zagadnienia nieomawiane podczas szkolnych zajęć.

Julia i Kacper, bohaterowie tej publikacji, próbują znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania np.: skąd biorą się pieniądze, jak posługiwać się kartą płatniczą i czy warto pożyczać? W przystępny sposób opisane są tutaj zagadnienia budżetu domowego i sposoby na zarabianie pieniędzy.

Każdy z nas pochodzi z różnych regionów Polski i z różnych środowisk, ale łączy nas jeden cel – DOSTATNIA PRZYSZŁOŚĆ!

 

W każdej sekcji autor zamieścił porady finansowe i ćwiczenia mające na celu wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Publikację cechuje prosty język, dzięki czemu każdy rodzic może ją wykorzystać jako ściągawkę, gdy dziecko zacznie zadawać trudne pytania.

 

Skąd się biorą pieniądze

To punkt wyjścia do wszystkich rozważań. Autor książki obala mit, że bankomat to magiczne miejsce, które pluje pieniędzmi w nieograniczony sposób. Jeśli potrzebna Ci gotówka, najlepszym sposobem na jej zdobycie jest praca zarobkowa, emerytura czy prezenty od rodziny lub znajomych.

 

Samodzielnie zarządzaj swoimi pieniędzmi

Czy warto prowadzić domowy budżet? Na pewno tak. Dariusz Rębosz zachęca do regularnego spisywania wydatków i analizowania dokonanych zakupów. Ponadto uważa, że warto :

  • rezygnować z małych spontanicznych zakupów, po to by nabyć większe przedmioty lub spełniać własne marzenia.
  • chodzić do sklepów tylko wtedy, kiedy czegoś potrzebujemy

Co robić z nadwyżkami finansowymi? Zastosować regułę 10, czyli odkładać 10% zarobionych pieniędzy na konto w banku. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić o finansowe bezpieczeństwo.

 

Każdy z nas ma prawo do błędu

Ten rozdział jest niezwykle ważny. Możemy przeczytać, że powinniśmy się uczyć na własnych błędach i ponosić za to konsekwencje. W książce znajdziemy stare korsykańskie przysłowie:

Kto nie ryzykuje ten nic nie zyskuje

Jest to niezwykle istotne podczas nauki edukacji finansowej naszych dzieci. Jeśli nasza pociecha wyda wszystkie pieniądze na głupoty, nie dokładajmy jej ani grosza więcej w danym miesiącu.

 

Czy warto pożyczać pieniądze

Czasami potrzebne są dodatkowe środki. Powinniśmy się jednak zastanowić, czy stać nas na zaciąganie kredytów? Popieram w 100% takie podejście. Łatwo podpisać umowę pożyczki, bo zajmuje to tylko kilka minut. Dużo większym problemem jest jej spłata. Skoro nie stać nas, by odłożyć pieniądze i kupić wymarzony telewizor, wakacje czy samochód, to czy damy radę spłacić wysokie odsetki? Raczej nie.

 

Reguła 72

To całkowita nowość dla mnie. Reguła 72 służy do obliczania czasu w jakim nasze oszczędności się podwoją. Wystarczy podzielić liczbę 72 przez stopę procentową by otrzymać wynik.

 
Oto przykład:
Lokata na 2% rocznie => 72/2 = 36 lat
Aby podwoić środki na 2% lokacie, potrzeba nam aż 36 lat 🙂 .

 

Jak pieniądze mogą na siebie zarobić

Sporo miejsca w książce poświęcone jest procentowi składanemu. To największe odkrycie wszechczasów wg Alberta Einsteina.

Na podstawie historii Marka i Kasi autor wyjaśnia dlaczego warto oszczędzać i odkładać pieniądze na przyszłość:
Marek odkładając od 15 roku życia po 100 zł miesięcznie, jest w stanie uzbierać aż 420 tys. zł w momencie przejścia na emeryturę. Kasia startując 10 lat później uzyskuje zaledwie 350 tys. zł. Na tym przykładzie widzimy, że im dłużej oszczędzamy tym większą kwotę pieniędzy możemy odłożyć. Mimo takich prostych przykładów, niewiele osób regularnie oszczędza, zwłaszcza od pierwszych lat pracy.

 
Moje zastrzeżenie budzi jedynie wysokość stopy procentowej podanej w przykładzie. 8% stopa robi wrażenie, a kwoty oszczędności szybko przyrastają. Niestety tak wysoka stopa zwrotu jest w naszym kraju praktycznie nieosiągalna.

 

Co i w jakim czasie

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy zacząć przygodę dzieci z pieniędzmi? Dariusz Rębosz zachęca, aby zrobić to jak najwcześniej:

 

Wiek Czynność
4 lata uczymy rozpoznawać monety i banknoty
6 lat przekazujemy dziecku pierwsze kieszonkowe
13 lat dajemy dziecku dostęp do konta bankowego i karty debetowej. Od tej chwili nauka finansów odbywa się na prawdziwych pieniądzach.
16 lat zachęcamy dziecko by zaczęło odkładać na przyszłość.

 

Pamiętacie mój wpis o sposobach na zarabianie przez dzieci? Autor wylicza w książce aż 20 czynności, które pozwolą na dodatkowy zarobek. Oto kilka z nich:

  • podwyższenie kieszonkowego
  • otrzymanie pieniędzy zamiast nietrafionych prezentów
  • odśnieżanie podjazdów i podwórka
  • udział w konkursach z nagrodami
  • stypendium

 

Gdzie oszczędzać na emeryturę

Ostatni rozdział to lektura dla rodziców. Autor wymienia 17 sposobów na zabezpieczenie naszej przyszłości. Oprócz podstawowych produktów takich jak lokaty, obligacje czy III filar, znajdziemy również propozycje dla bardziej doświadczonych inwestorów. Mogą to być dzieła sztuki, rynek forex czy metale i kamienie szlachetne.

 

Autor: Dariusz Rębosz
Wydawca: Fundacja grajWysoko
Il. Stron: 32
Wiek: 10-16 lat
Cena 11 zł
Książkę można kupić tutaj