Ryzyko kolejnej ciąży pozamacicznej

0
22

Ciąża pozamaciczna jest stanem zagrażającym życiu kobiety i wymaga leczenia chirurgicznego. W większości przypadków konieczne jest usunięcie jajowodu, w którym zagnieździł się zarodek, przez co szanse na ponowne zajście w ciążę maleją. Czy istnieje ryzyko, że kolejna to też będzie ciąża pozamaciczna?

Kiedy się obawiać?

Ryzyko ciąży pozamacicznej występuje u każdej kobiety w wieku rozrodczym. U zdrowej kobiety wynosi ono 1%, natomiast u takiej, która była już w ciąży pozamacicznej, zwiększa się dziesięciokrotnie. Dlatego niezwykle istotne jest ustalenie przyczyn pierwszej ciąży, zakończonej niepowodzeniem. Nie należy więc podejmować prób zajścia w następną po zdiagnozowaniu tych przyczyn, bez uprzednich badań i konsultacji z lekarzem.

Przyczyny zagrożenia

Czynniki ryzyka ciąży pozamacicznej są zazwyczaj związane ze schorzeniami w obrębie układu rozrodczego. Mogą to być zrosty na skutek przebytego stanu zapalnego lub po zabiegach operacyjnych, ubytki błony śluzowej po ropniach (zwłaszcza jako powikłanie rzeżączki), zagięcia jajowodu, endometrioza (gruczolistość zewnętrzna). Zdarzają się przypadki ciąży pozamacicznej po hormonalnej stymulacji jajeczkowania w leczeniu niepłodności lub po zabiegu zapłodnienia in vitro.

Myśl pozytywnie!

Naturalnie, mimo zwiększonego ryzyka, szanse na normalnie rozwijającą się, prawidłową ciążę, zakończoną urodzeniem zdrowego dziecka, są wciąż dość wysokie i nawet po usunięciu jajowodu wynoszą od 50 do 75%. Dlatego bardzo ważne jest psychiczne nastawienie kobiety i jej partnera, który powinien ją wspierać w pozytywnym myśleniu. Napięcie i stres są w tym wypadku czynnikami destrukcyjnymi i należy ich unikać. Obarczanie winą samej siebie (lub co gorsza, przez partnera) niczego nie zmieni, a z pewnością nie pomoże w poczęciu dziecka i donoszeniu ciąży.

Przygotowania do ciąży

Przed planowanym zajściem w ciążę trzeba wykonać wszelkie badania, zlecone przez ginekologa, zdrowo się odżywiać, unikać infekcji i przeziębień, a także – w miarę możliwości – zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Kobiety palące powinny zawczasu rzucić szkodliwy nałóg, nie tylko ze względu na planowaną ciążę, ale przede wszystkim dla własnego zdrowia.