Sposoby na ćmy

0
31

Ćmy nie są zbyt lubianymi owadami, budzą bowiem w ludziach negatywne emocje. Jak wszyscy wiemy, ćmy zawsze lecą do światła. Dlaczego tak jest? Właściwie, można rzec, że źródła światła są dla ciem pewnego rodzaju latarnią morską. Lampka nocna czy oświetlenie główne w pomieszczeniu, będzie zatem przyciągać uwagę tych owadów.

Są różne sposoby na ćmy. Jednym z najskuteczniejszych, tak jak w przypadku moli, jest zastosowanie olejku cedrowego.

Odstrasz ćmy lawendą

Dobrym sposobem na odstraszanie ciem, jest użycie kawałków waty lub gazików, nasączonych olejkiem lawendowym. Takie kawałki wystarczy położyć na parapecie, a na pewno ćmy nie będą wlatywać od pomieszczenia, nawet późnym wieczorem przy zapalonym świetle.

lawenda na cmy

Ćmy nie lubią kadzidełek

Podobnym rozwiązaniem, które również ma wysoką skuteczność, jest zastosowanie kadzidełek. Gdy postawimy kadzidełko na parapecie przy otwartym oknie, wykorzystując do tego specjalną deseczkę, na pewno ćmy nie będą stanowiły dla nas problemu.

Z gamy narzędzi „zapachowych”, można też sięgać po specjalne spirale antyowadowe, które znajdziemy na naszym rynku bez większego problemu. Warto jednak zauważyć, że jeśli sięgniemy po rozwiązanie, które ogólnie nazywa się przeciw owadom, to po prostu nie zawsze będzie ono skutecznie działało na wszystkie możliwe owady.

Zainwestuj w moskitiery!

Świetnym zabezpieczeniem, co zaznaczono na męskim blogu taty, zarówno przed wlatywaniem ciem, a także innych owadów, będzie zainstalowanie w swoim oknie moskitiery. To prosty proces, zarówno przy zakładaniu, jak i zdejmowaniu. Posiadanie moskitiery nie ogranicza naszej swobody przy wietrzeniu, jeśli mamy okna otwierane do wewnątrz – czyli w większości polskich domów.

Moskitierę można założyć samodzielnie lub też zlecić to specjalnej firmie, która zajmuje się zabezpieczaniem domów przed owadami. Efekt murowany, czas instalacji nie powinien przekraczać mniej więcej 15-20 minut na okno.