Sposoby na mszyce

0
12

Mszyce często mogą atakować rośliny, przez co są tak naprawdę bardzo uciążliwym problemem dla osób, które zajmują się z pasją uprawą różnych odmian roślin domowych. Występowanie mszyc, może osłabiać kondycję rośliny, a przez to stopniowo prowadzić do jej całkowitego obumarcia.

Co z tego, że mszyce mają niewielkie rozmiary, skoro skala wyrządzanych przez nie szkód, może być naprawdę ogromna? Na szczęście, są dzisiaj skuteczne i liczne sposoby na mszyce, dzięki którym można całkowicie zwalczyć ów kłopotliwy dla roślin stan rzeczy.

Mrówki pomagają na mszyce

W naturze, jak to zwykle bywa, mamy do czynienia z sojusznikami oraz przeciwnikami różnych gatunków. W przypadku mszyc, takim sojusznikiem są mrówki, które żywią się spadzią – produktem wydalania mszyc. Rzecz jasna, mamy też do czynienia z wrogami naturalnymi – numerem jeden są biedronki. Poza tym, mszycom zagrażają bardzo mocno skorki.

Domowe sposoby na mszyce

Wśród domowych sposobów na zwalczanie mszyc, można wymienić bardzo duży wachlarz rozwiązań, które są proste w zastosowaniu, a jednocześnie – niesamowicie skuteczne w eliminowaniu problemu.

Czasem wystarczy strumień wody

Jeżeli mamy do czynienia z naprawdę małą ilością mszyc, to będziemy mogli je usunąć za pomocą strumienia wody. Jeśli jednak problem jest już bardziej zaawansowany, trzeba sięgnąć po inne opcje. Świetnym produktem, który w sposób ekologiczny zwalcza mszyce, jest czosnek. Wystarcz rozgnieść jeden-dwa ząbki czosnku i zalać szklanką zimnej wody. Takim wywarem, następnie spryskujemy rośliny.

Przegoń mszyce tytoniem!

Dobrym produktem naturalnym, który także pomaga w wytępieniu mszyc, jest tytoń. Potrzebne są dwie łyżeczki tytoniu, które należy zalać 0,5 l wrzątku i pozostawić, aż wystygnie. Potem, trzeba powstały wywar przecedzić. Następnie, przecedzoną cieczą spryskujemy rośliny.

W zwalczaniu mszyc, pomaga też mleko zmieszane z wodą, w proporcji 1:1.

Jeśli takie ekologiczne sposoby zawodzą, warto posłużyć się roztworem wody z…coca-colą, która świetnie zwalcza mszyce.