Swap ciuchowy czyli darmowa wymiana ubrań

Wymiana ubrań

Czy wiesz ile pieniędzy wydała Twoja rodzina na ciuchy w ciągu ostatnich 12 miesięcy? 2-3 tys. zł? A może więcej? W zeszłym roku koszt zakupu ubrań dla mojej rodziny przekroczył kwotę 5 tys. zł. Wydatki byłyby dużo wyższe, gdyby nie udział w ciuchowych swapach. To imprezy dzięki którym możesz wymienić całą szafę ubrań nie płacąc ani grosza. Chcesz wiedzieć jak to działa i gdzie się zapisać? Specjalnie dla Ciebie przygotowałem krótki przewodnik po ciuchowych swapach  🙂 .

 

Darmowa wymiana ubrań – zasady

Swapy ciuchowe to wydarzenia, które polegają na darmowej wymianie ubrań. Imprezy najczęściej odbywają się w kawiarniach, pubach, galeriach czy centrach handlowych dużych miast. Mają charakter zorganizowany. Najważniejsze zasady jakie obowiązują podczas takich spotkań to:

 • Ubrania, które przynosimy na wymianę powinny być czyste, kompletne i niezniszczone.
 • Maksymalny limit rzeczy, które wynosimy nie może przekraczać liczby przyniesionych rzeczy.

Wydarzenia mają charakter nieformalny. Oznacza to że organizatorzy liczą na naszą uczciwość, dobre maniery i starają się nie ingerować w przebieg imprezy, czyli np.: sprawdzać czy ktoś nie wynosi więcej rzeczy. Niektóre spotkania mają również szczytny cel – ciuchy, które nie znajdą swojego właściciela są przekazywane np.: do domów dziecka.

 

Szafing, swap czy ciuchowisko

W powszechnym obiegu funkcjonuje kilka nazw określających darmową wymianę ciuchów. Najpopularniejsze z nich to: ciuchowisko, wietrzenie szaf, szafing. Te nazwy mogą być używane zamiennie, a idea tych imprez jest bardzo podobna.

 

Kto może wziąć udział

Wymiany ubrań są adresowane głównie do kobiet, ponieważ niemal wszystkie ciuchy podlegające wymianie to ubrania damskie i dziecięce. Mężczyźni pojawiają się rzadko i najczęściej jako osoby towarzyszące 🙂

 

4 powody , aby wpaść na ciuchowy swap

Kilka razy miałem przyjemność wzięcia udziału w darmowej wymianie ciuchów. Choć zdarzają się małe niedociągnięcia, to moim zdaniem tego typu imprezy mają praktycznie same zalety. Najważniejsze powody dla których warto wpaść na ciuchowy swap to:

1. Ograniczenie wydatków na ciuchy – udział w takich imprezach pozwala nam zmniejszyć koszty rodzinnej garderoby. W sezonie 2014/2015 wydaliśmy 735 zł na ubrania dla najmłodszego syna. W sezonie 2015/2016 udało nam się utrzymać wydatki na tym samym poziomie.

 

2. Pozbycie się ubrań z których wyrosły moje dzieci – jeszcze kilka lat temu miałem jedynie trzy możliwości. Mogłem oddać ubranie rodzinie lub potrzebującym (np.: do Caritasu). Kolejną opcją była sprzedaż na Allegro lub OLX, choć ceny nigdy nie należały do wysokich. Ostatnią alternatywą było wyrzucenie do kosza. Teraz, gdy nie mamy pomysłu co zrobić z ubraniami z których wyrośli moi synowie, zabieramy je na ciuchowe party 🙂

 

3. Poprawienie samopoczucia – wiele osób kupuje ubrania by zapomnieć o problemach dnia codziennego i poprawić sobie samopoczucie. „Nowy” ciuch z wymiany zaspokoi te potrzeby w 100% i da nam zastrzyk pozytywnej energii na kolejne dni 🙂

 

4. Dobra zabawa i nutka rywalizacji – udział w wymianie ubrań to okazja do relaksu oraz odrobiny współzawodnictwa. Możesz się poczuć jak „ciuchowy myśliwy” polujący na okazję dnia 🙂

 

Rodzaje ciuchowych swapów

Istnieją dwa typy ciuchowych swapów. Pierwszy polega na tradycyjnej wymianie ubrań, która odbywa się w pomieszczeniu zamkniętym. Ubrania możemy dotknąć lub przymierzyć, a także zapytać o ich użytkowanie obecnych właścicieli. Drugi rodzaj to wirtualny szafing – wymiana odbywa się w sieci na podstawie zdjęcia i informacji zamieszczonych na stronie internetowej.

 

Gdzie szukać informacji o swapach

Aktualne ogłoszenia o wymianie ubrań można znaleźć w lokalnych dziennikach i portalach. Niestety, jeśli nie czytasz ich na bieżąco, prawdopodobieństwo wyłapania odpowiedniego ogłoszenia będzie graniczyć z cudem. Dlatego polecam Ci śledzić kilka wybranych stron i portali, które organizują takie eventy:

 

Tradycyjny szafing:
 • Kalendarz swap party – cała Polska – grupa na Facebooku zrzeszająca zaledwie kilkudziesięciu fanów, ale regularnie publikuje informacje na temat imprez organizowanych w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu.
 • Ciuchowisko to cykliczne spotkania w Warszawie i Krakowie. Oprócz wymiany ubrań i dodatków, organizowany jest również kiermasz rękodzieła artystycznego.
 • Babitarg – impreza organizowana przez Ośrodek Rozwoju Osobistego Kobiet (Babiląd) polegająca na wymianie ciuchów, butów i innych dodatków. Imprezy odbywają się głównie w Poznaniu. W swojej kilkuletniej historii Babitarg zawitał również do Gdańska, Bydgoszczy, Kalisza czy Szczecina.
 • Mamy Giełda – to Warszawska wymiana ciuchów organizowana przez Marysię Górecką, autorkę bloga Mamy Gadżety. Marysia zorganizowała już dwie edycje spotkania i prawdopodobnie na jesieni odbędzie się kolejna.
 • Swap Wrocław – cykliczne spotkania, które przyciągają już 60 osób. Oprócz ubrań można wymieniać buty, a także dodatki. Kolejna impreza planowana jest 20 sierpnia.

 

Wirtualny szafing:
 • Z szafy do szafy – zrób miejsce w swojej szafie – to portal, który ma w swojej ofercie online ponad 6.000 ubrań damskich i dziecięcych na wymianę:

 

Wymiana ciuchow - z szafy do szafy

 

 • Szafa – kolejny portal na którym można wymieniać ciuchy. To także organizator akcji ogólnopolskiego wietrzenia szaf, która cyklicznie odbywa się w największych miastach polskich:

Wymiana ciuchow - szafa

 

Koszt imprezy

Jeśli jesteś wystawcą, który oprócz wymiany ciuchów rozważa również sprzedaż, to koszt udziału w wymianie ciuchów może wynieść od 5-30 zł. Koszt jaki ponosi odwiedzający nie powinien przekroczyć 10 zł. Niektóre imprezy są nawet bezpłatne:

Nazwa imprezy Miasto Koszt ponoszony przez wystawcę Koszt ponoszony przez odwiedzającego
Babitarg Poznań 30 zł 5 zł
Mamy Giełda Warszawa 10 zł * 10 zł *
Ciuchowisko Warszawa, Kraków 5-7 zł 5-7 zł
Szafing – Ogólnopolskie Wietrzenie Szaf Białystok, Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Lublin, Rzeszów, Szczecin 10 zł
Swap Wrocław Wrocław

* wejściówka to jednocześnie talon na kawę/herbatę i ciastko

Skąd taki duży rozstrzał pomiędzy opłatami jakie ponoszą wystawcy? Cena zmienia się w zależności od miasta i popularności imprezy. W przypadku Babitargu, każdy wystawca ma przydzielone stoisko o wymiarach 1,5 x 1 m oraz może zabrać ze sobą 2 bagaże z ciuchami (torby, walizki) w cenie biletu.

 

Co myślisz o ciuchowych swapach? Nie masz obiekcji przed założeniem ubrań z drugiej ręki?

 • Ciekawe rozwiązanie i aż się dziwię, że go nie znałam wcześniej 🙂

  • Zachęcam do przetestowania :-). Wbrew pozorom takich wymian jest sporo, tylko większość ma jedynie zasięg lokalny, ograniczający się często do jednego osiedla lub dzielnicy.

 • Kiedyś chodziłam do Kalaczakry we Wrocławiu na wymiany odzieży 🙂 Fajnie, że podałaś tyle miejsce. Pomocy tekst. Pozdrawiam

  • Proszę bardzo. Czy słyszałaś może o bieżących wymianach we Wrocławiu?

   • Niestety nie interesuje się już tym od kilku lat. Miłego dnia

 • Chyba nie znam nikogo, kto miałby obiekcje przed założeniem ciuchów z drugiej ręki 😀 Dzięki za info o tym łódzkim szafingu, może się wybiorę:) Choć nigdy nie byłam na swapie jak dotąd:)

 • Inicjatywa rewelacyjna. Mało rozpropagowana. Nie słyszałam o niej wcale, a jestem mamą 3 chłopków roztropków…

 • Ja wymieniam się ubraniami regularnie. Kilka razy zorganizowałam wymienianki (tak to nazywam) na swoim osiedlu, co było świetną okazją do poznania sąsiadów i zintegrowania się. Pozostałe po imprezie ubrania wywiozłam do Domu Samotnej Matki.

  Ostatnio wymieniam ubrania w ramach wspólnej szafy, którą postawiliśmy na poznańskich Jeżycach. Szafa jest znana pod międzynarodowym pojęciem Givebox i cieszy się dużą popularnością. Sama znalazłam w niej już jedną bluzkę dla siebie i zostawiłam swoje nieużywane ubrania oraz dziecięce zabawki.

  • Inicjatywę Givebox już widziałem i bardzo mi się podoba. Kiedy planujecie ustawić taką szafę w innych miastach?

   • Nie wiem, czy to my będziemy się tym zajmować. Każdy może podjąć taką inicjatywę, to jest w niej najpiękniejsze 🙂

 • Super pomysł. Nie kojarzyłam, że tak można. Najbardziej odpowiada mi opcja osobistej wymiany. Bo zawsze łatwiej ocenić w realu niż w internecie ubrania, szczególnie gdy nasze gabaryty nie są prostowymiarowe 🙂 I zawsze to okazja do poznania nowych ludzi!

  • Ja też preferuję wymiany osobiste 🙂 W necie wolę kupować od sklepów, które mają przyjazną politykę zwrotów 🙂

 • W sumie nie mamy nic do ubrań z drugiej ręki, ale chyba byśmy się nie zdecydowały na taką wymianę. Faktem jest, że na pewno się zaoszczędzi na nowych, ale nie bardzo nas to przekonuje.

 • Dzięki za link na facebookowym fanpage’u SWAP Wrocław, ale szkoda, że nic o tych imprezach nie napisałeś. Są to największe tego typu imprezy we Wrocławiu i drugie w Polsce. Aktualny i co najważniejsze zawsze pełny harmonogram ciuchowych, wrocławskich imprez znajduje się zawsze na http://www.swap.wroclaw.pl/wydarzenia. Poza tym, poza tym istnieje również strona SWAP Warszawa, gdzie pojawiają się informacje o stołecznych swapach.

 • All In Fashion

  Zapraszamy również na cykliczne SWAPy organizowane w Krakowie przez All In Fashion. Najbliższa zimowa edycja już w tą sobotę, 21 stycznia 2017 w Pauzie In Garden. Zapraszamy!

  https://www.facebook.com/events/149071882254238/