Szachy

0
18

Szachy to wspaniała gra planszowa. Popularność szachów na świecie rośnie z roku na rok. Szachy stają się atrakcyjne medialnie oraz są coraz lepiej opłacane przez sponsorów.

Królewska gra, każdy o niej słyszał, prawie każdy zna zasady tej wspaniałej gry planszowej. Co sprawia, że szachy od wieków są kultowym sposobem spędzania wolnego czasu oraz niezastąpionym bezkrwawym sposobem pojedynkowania się. Szachy to proste zasady, niewielkie koszty sprzętu i przyjemność z gry. To wyróżnia je ponad wszystkimi innymi grami. Szachy pozwalają wykorzystać inteligencje i wiedzę, udowadniając wyższość jednego przeciwnika nad drugim.

Szachy to także dyscyplina sportu. Rok rocznie odbywa się kilka tysięcy turniejów w których uczestniczą miliony osób na całym świecie. Szachowi kibice z wypiekami na twarzy śledzą relacje z turniejów arcymistrzowskich i razem z najlepszymi zawodnikami rozgryzają dylematy na szachownicy. Szachy to także nieodgadniona nawet przez komputery zagadka! Jeszcze przez długi czas komputery nie będą wstanie rozwiązać całkowicie tej gry.

Szachy to fenomen opisywany w literaturze i pokazywany w wielu filmach. W szachy może grać każdy od kilkuletnich dzieci do starców. Szachy nie stawiają barier przed niepełnosprawnymi. Literatura szachowa pozwala poznać wszystkie tajniki tej gry! Niedawno w Polsce podjęto inicjatywę mającą na celu zrobienie z szachów obowiązkowego przedmiotu w szkole podstawowej!