Szansa dla sparaliżowanych: skaner mózgowy wykrywa umysłowe wybory

0
14

Badacze z największego w Kanadzie ośrodka rehabilitacji dziecięcej opracowali nowatorską technikę komunikacji ze sparaliżowanymi osobami: odczytując poziom podczerwieni pochłanianej przez mózg są w stanie z dokładnością do 80% odczytać wybór, jakiego dokonuje pacjent!

W pracy opublikowanej na łamach bieżącego numeru The Journal of Neural Engineering, naukowcy z Bloorview zaprezentowali sposób, w jaki można zbadać preferencje osoby, dając jej do wyboru dwa różne rodzaje napojów. Mierząc intensywność pochłaniania światła podczerwonego przez tkanki mózgu udało im się osiągnąć bardzo wysoką, 80% skuteczność. “To pierwsza metoda odczytu decyzji wprost ze spontanicznych myśli”, powiedziała Sheena Luu – doktorantka inżynierii biomedycznej Uniwersytetu w Toronto, która nadzorowała eksperyment, prowadzony pod przewodnictwem Toma Chau, największego w Kanadzie specjalisty od dziecięcej rehabilitacji.

Większość komputerowych technik odczytu myśli wymaga wcześniejszego treningu – by zakomunikować “tak” na zadanie pytanie, należy wykonać zupełnie oderwane od kontekstu mentalne zadanie, takie jak np. śpiewanie piosenki w myślach. W przeprowadzonych doświadczeniach udział wzięło dziewięć dorosłych osób, które wcześniej nie miały kontaktu z tego typu rozwiązaniami.

Założenie opaski z włóknami optycznymi, emitującymi światło podczerwone pozwala poznać, na który z dwóch proponowanych napojów zdecydował się badany. “Gdy Twój mózg jest aktywny zwiększa się koncentracja tlenu we krwi i w zależności od tego stężenia pochłaniane jest więcej światła”, powiedziała Luu. “U niektórych ludzi mózgi są aktywniejsze, gdy coś bardziej lubią, a u innych jest odwrotnie – organ pracuje silniej, gdy coś im nie odpowiada” – wyjaśniła doktorantka. Po nauczeniu komputera rozpoznawania unikalnego wzoru aktywności neuronalnej dla skłonności względem każdego z przedmiotów, badacze byli w stanie prawidłowo wytypować preferowany przez badanego napój z dokładnością 80%.

“Wybór jest podstawą codziennego dokonywana decyzji, zauważyła kanadyjska doktorantka. Dzieci (tak samo jak i dorośli) niezdolne do werbalnego lub migowego wyrażenia swoich wyborów, czują się bezsilne i pozbawione jakiejkolwiek kontroli nad swoim otoczeniem. Odpowiedzią na ten problem jest kanadyjski wynalazek.

Prawdziwy przełom rozpocznie się jednak za kilka lat, gdy nastąpi jego wdrożenie do produkcji – planuje się utworzenie niezwykle mobilnego, taniego i prostego w użytkowaniu urządzenia umieszczanego na czole, a bazującego na technologii bezprzewodowej.

Póki co nie ma jednak szans na pełne dekodowanie myśli – mózg jest na tyle skomplikowany, że nie jesteśmy w stanie nawet wyobrazić sobie okoliczności, w których czytanie myśli “słowo po słowie” byłoby możliwe i obecnie uznajemy to za niemożliwe. Jedyne co możemy zrobić, to ograniczanie liczby pytań i odpowiedzi, tak jak w wypadku wyboru między dwiema opcjami.