Zadania szachowe

0
18

Popraw swoją technikę gry, rozwiązując setki zadań szachowych. Sprawdź czy umiesz grać jak arcymistrzowie, czy widzisz szachownicę tak samo jak oni.

Podstawowym materiałem treningowym dla szachisty są zadania szachowe. Ustawione pozycje na szachownicy w których należy wykonać serię najlepszych ruchów które pozwalają osiągnąć wyznaczony cel. Diagramy szachowe są w każdej książce szachowej jednak istnieją specjalne wydawnictwa których główną zawartością są zadania szachowe i ich rozwiązania.

Prawdziwy szachista powinien rozwiązywać do kilkudziesięciu kombinacji szachowych dziennie, żeby utrzymać formę startową i być w pełni sił na najważniejsze pojedynki przy szachownicy. Znakomite szachistki siostry Polar w dzieciństwie rozwiązywały tysiące zadań szachowych i stąd wzięła się ich znakomita siła gry porównywalna z najlepszymi mężczyznami. Zadania szachowe to źródło inspiracji do kombinacji szachowych w partiach.

Pozwalają ćwiczyć zmysł taktyczny oraz umiejętności wykorzystywania przewagi. Maty w kilku ruchach to najprostsze zadania które powinien umieć rozwiązać każdy zawodnik który grywa w turniejach. Jednak istnieją zadania typu studia których rozwiązanie sprawia problemy największym specjalistą z te dziedziny. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć że mistrzem świata w rozwiązywaniu zadań szachowych jest Polak!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPowieści szachowe
Następny artykułSzachy