Tylko bez paniki! Pieluszkowe zapalenie skóry

0
344

Pieluszkowe zapalenie skóry – to brzmi naprawdę groźnie. W gruncie rzeczy jednak nie ma powodu do paniki. Takie przypadłości z przytrafiają się wielu niemowlakom i zwykle ustępują po kilku dniach. Jednak oczywiście rodzice mają prawo i powinni wiedzieć jak odpowiedzieć sobie na pytanie: jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Zasada jest prosta. Najważniejsza jest profilaktyka. Ta zasada dotyczy przecież niemal wszystkich chorób, także tych typowych dla wieku niemowlęcego. A więc, co na odparzenia pieluszkowe? Po pierwsze, należy udać się do apteki i kupić dobre kosmetyki dla niemowląt. Dobra oliwka czy krem to na naprawdę niezbędne instrumentarium dobrych i troskliwych rodziców.

Żeby uniknąć takich kłopotów, jak pieluszkowe zapalenie skóry dziecka ważne jest więc regularne, najlepiej codzienne smarowanie pupy i okolic krocza dziecka. Tak to naprawdę należy robić codziennie – najlepiej wieczorem tuz przed snem. Równie ważne, jeśli nie chcemy zadawać sobie pytania jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry, jest codzienne mycie dziecka chłodną woda. Naprawdę dobrym pomysłem będzie również zakup specjalnego mydełka. Można je kupić dosłownie w każdej aptece.

Jakie są przyczyny? Co powoduje pieluszkowe zapalenie skóry? Zwykle jest to zmiana diety maluszka – wprowadzanie do jego jadłospisu jakiegoś zupełnie nowego produktu – najczęściej jest jakiś nowy rodzaj słoiczka z obiadkiem. Kolejnym powodem może być ząbkowanie. Wtedy maluszek cierpi podwójnie, nie dość, że wyrzyna się ząbek to cierpi także z powodu swędzącej pupy.
Jeśli zapalenie skóry nie jest zbyt silne i dolegliwe można zastosować stary domowe sposoby znane jeszcze naszym babciom i przy zmianie pieluchy zasypywać dziecku pupę zwykłą mąką ziemniaczaną. Czasem pomaga też zwykły puder higieniczny. Te metody stosowane są od lat i zwykle są bardzo skuteczne, dokładniej opisano tu tutaj: https://zbygniew.pl/zdrowie/leczniczo/z-taka-wiedza-na-100-poradzisz-sobie-z-pieluszkowym-zapaleniem-skory/.

Oczywiście latem można także stosować wietrzenie malucha czyli „uwalnianie” go od krepującej ruchy pieluszki. Co jednak kiedy sytuacja zrobi się poważna, co na odparzenia pieluszkowe, które są bardziej poważne. W takiej sytuacji nie wystarcza zazwyczaj częsta wymiana pieluch, mycie czy wietrzenie. Wtedy obowiązkowo przy każdej zmianie pieluchy należy smarować pośladki i krocze dziecka odpowiednimi kremami, które zabezpieczają skórę przed wilgocią i otarciami.

A więc co na odparzenia pieluszkowe? Generalnie zasada numer jeden jest taka, że najlepsze maści na odparzoną pupę to tłuste kremy – im tłustsze tym lepsze – oraz te zawierające cynk, który ma działanie wysuszające, a przy tym bakteriobójcze. Gdy dziecko ma już mocno zaczerwienioną pupę, nie wolno stosować żadnych balsamów ani oliwek, gdyż mogą jeszcze bardziej podrażniać skórę. Przy ostrych zmianach skórnych, takich jest wystąpienie nadżerek czy sączenie się płynu, konieczne może być miejscowe stosowanie maści ze sterydami lub w ostateczności wdrożenie antybiotyku działającego ogólnie. Takie działania można jednak podejmować dopiero po konsultacji z lekarzem rodzinnym. Pieluszkowe zapalenie skóry niemowlaka to zwykle jednak nic bardzo poważnego. Z reguły ustępuje po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów.