Ciąża pozamaciczna może być przyczyną zaburzeń płodności

0
352

Leczenie niepłodności jest zawsze uzależnione od zdiagnozowanego problemu będącego bezpośrednia przyczyną zaburzenia. Jednym z nich jest przebyta wcześniej ciąża pozamaciczna.

Ciąża pozamaciczna może mieć ścisły związek z niepłodnością. Z jednej strony stan jajowodów po usunięciu ciąży pozamacicznej może wpłynąć na późniejsze problemy z zapłodnieniem, a z drugiej strony, niedrożne jajowody mogą prowadzić do zagnieżdżenia się w nim zapłodnionego jaja.

Ciąże pozamaciczne stanowią duży problem dla zdrowia i przyszłej płodności kobiety. Zgodnie z dostarczanymi przez lekarzy danymi statystycznymi, aż 40 procent kobiet, które wcześniej miały z tym problem, nie może ponownie zajść w ciążę, natomiast kolejne 12 procent jest narażonych na ponowną ciążę pozamaciczną. Oprócz zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia niepłodności, skutkiem ciąży pozamacicznej może być również bardzo niebezpieczne i zagrażające życiu kobiety pęknięcie jajowodu.

Związek niepłodności z ciążą pozamaciczną

W przypadku ciąży pozamacicznej (ektopowej) płód rozwija się najczęściej w jajowodzie. Niemniej zapłodniona komórka jajowa może się zagnieździć w każdej innej, dobrze ukrwionej tkance (jajniku, otrzewnej, szyjce macicy). W takiej ciąży (ektopowej) zarodek może się rozwijać najwyżej przez kilka tygodni. Następnie ma miejsce silne krwawienie, a w nawet pęknięcie jajowodu. Powyższa sytuacja czasami powoduje konieczność usunięcia jajowodu, a nawet jajnika.

W łagodniejszych stanach ciąży pozamacicznej leczenie polega na częściowym wycięciu jajowodu a także wyciskanie ciąży pozamacicznej z jajowodu. Im większa jest ingerencja chirurgiczna, tym większe ryzyko przyszłej niepłodności kobiety, a także większe ryzyko ponownej ciąży pozamacicznej.

Jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej?

Do najczęstszych przyczyn zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja poza macicą jest zwężenie lub zrośnięcie jajowodu, będące następstwem procesu zapalnego, a także ograniczenie ruchomości i usztywnienie mięśniówki jajowodu. Powyższe stany mogą być następstwem stosowania antykoncepcyjnych wkładek domacicznych, przebytych stanów zapalnych narządów miednicy małej, zabiegów operacyjnych jajników i jajowodów, a nawet przebytych chorób przenoszonych droga płciową. Ciąża ektopowa zdarza się też znacznie częściej w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro).

Kiedy do lekarza?

Objawem skłaniającym kobietę do natychmiastowego udania się do lekarza są jakiekolwiek bóle w podbrzuszu. Im wcześniejsza będzie interwencja lekarska, tym mniejsze ryzyko zastosowania najbardziej inwazyjnego sposobu leczenia, którego następstwem będzie problem z zajściem w ciążę.