Ciąża pozamaciczna: zagrożenie dla życia kobiety

0
341

Ciąża pozamaciczna często rozwija się bez żadnych niepokojących objawów. W dużej ilości przypadków kobieta trafia do szpitala dopiero w momencie, gdy jej życie jest zagrożone. Rozwijający się w nieprawidłowym miejscu zarodek jest traktowany przez organizm jak intruz, którego jak najszybciej trzeba się pozbyć. Przeczytaj, dlaczego ciąża pozamaciczna jest autentycznym zagrożeniem dla życia kobiety.

Czemu ciało identyfikuje zarodek jako zagrożenie?

Zapłodniona komórka jajowa w momencie, gdy znajduje się w jamie macicy jest zazwyczaj bezpieczna przez mechanizmami obronnymi organizmu. Dopiero wtedy, gdy zarodek znajduje się poza macicą, uruchamiają się komórki służące do obrony przed infekcjami. Jako że komórki odpornościowe nie znają zarodka, który powinien znajdować się wewnątrz macicy, zaczynają sądzić, że jest to coś, co narusza bezpieczeństwo organizmu – wirus albo bakteria.

Zapłodniona komórka jajowa jest w końcu połączeniem dwóch gamet (męskiej i żeńskiej), czyli jest „w połowie obca”. Uruchamiają się przez to mechanizmy, które mają na celu jej zniszczenie. W pierwszej kolejności są to substancje chemiczne ściągające białe ciałka krwi oraz komórki, których zadaniem jest niszczenie zagrożeń, przez co rozwija się miejscowy stan zapalny. Kolejnym etapem jest nadprodukcja hormonów, stawiających ciało w stan najwyższej gotowości.

Niebezpieczny wstrząs

Wstrząs to grupa objawów klinicznych, które świadczą o tym, że organizm broni się przed zagrożeniem. Poprzez wyrzut hormonów służących do walki ciało kobiety próbuje wrócić do stanu fizjologicznego i odrzuca zarodek rozwijający się w nieprawidłowym miejscu. Innym mechanizmem wstrząsu wyzwalającym się w czasie ciąży pozamacicznej jest wstrząs hipowolemiczny, który powstaje na skutek utraty dużej objętości krwi w toku krwawienia z dróg rodnych. W momencie gdy pula krążącej w organizmie krwi spada, uruchamiane są mechanizmy kompensujące ten stan, co może okazać się zgubne w swoich skutkach.

Wstrząs zaczyna się jak zwykłe omdlenie – kobieta widzi mroczki lub białe plamy przed oczami, słyszy szum w uszach, pojawiają się zimne poty. Dalsze objawy towarzyszące wstrząsowi to splątanie, zawroty i bóle głowy (aż do utraty przytomności włącznie), wzrost częstości oddechów i ich spłycenie, wzrost ilości uderzeń serca na minutę oraz spadek ciśnienia tętniczego.

To właśnie wstrząs jest stanem zagrażającym życiu. Jeśli kobieta w porę nie otrzyma niezbędnej pomocy, może skończyć się to dla niej tragicznie. Na szczęście w toku tak rozwijających się objawów chora zazwyczaj zdąży zgłosić się do szpitala lub wezwać niezbędną jej pomoc.