Cukrzyca w ciąży

0
388

Obecnie, cukrzyca w ciąży zdarza się u blisko 10 procent kobiet ciężarnych. Sprawy nie ułatwia wszechobecna nadwaga oraz przekładanie macierzyństwa na późniejszy wiek. Sama choroba jest problematyczna, bowiem wiąże się ze stanem podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Najczęściej pojawia się ona u osób, które nigdy nie miały do czynienia z tą chorobą. Co zatem odpowiada za zwiększony poziom glukozy u ciężarnej? Przede wszystkim zmiany hormonalne i metaboliczne. Coraz częściej, na skutek przekładania ciąży na późniejsze lata, cukrzyca ciężarnych dotyka kobiety po czterdziestce, decydujące się w ostatnim momencie na dziecko.

Objawy cukrzycy ciążowej

Cukrzyca tego rodzaju przeważnie nie daje żadnych objawów. Niekiedy zdarza się, że pojawiają się uporczywe grzybiczne bądź bakteryjne infekcje, choć są one rzadko bezpośrednio powiązane z cukrzycą. Jeszcze parę lat temu, zanim pojawiło się badanie stężenia glukozy, zdarzały się przypadki nie wykrywalności choroby w czasie ciąży.

Powikłania choroby

Nierozpoznana choroba może wywołać dolegliwości takie jak przede wszystkim liczne infekcje dróg oddechowych, poronienie, nadciśnienie tętnicze krwi, przedwczesny poród czy wielowodzie. Z kolei u dziecka, na skutek nieleczonej cukrzycy mogą pojawić się wrodzone wady serca, nerek, układu nerwowego, opóźnienia dojrzewania płodu, a w skrajnych przypadkach także hypotrofia i umieralność okołoporodowa.

Cukrzyca a ciąża

Należy jednak odróżnić kobiety chorujące na cukrzycę, a te, u których wystąpiła cukrzyca w czasie ciąży. Te pierwsze należą do grupy podwyższonego ryzyka. Wówczas cała ciąża jest maksymalnie zaplanowana, wraz z poszczególnymi dodatkowymi badaniami. Wówczas też następuje zastąpienie leków doustnych prawdziwa insuliną. Ważne jest również utrzymanie właściwego stężenia glukozy we krwi, a więc regularne badania. Ponieważ ciąża chorej na cukrzycę może być zagrożona nawet poronieniem, czy obumarciem płodu, już od pierwszego miesiąca należy stale być pod opieką lekarza.