Czy na pewno jesteś Baranem?

0
355

“Jaki jest Twój znak Zodiaku?” to świetne pytanie na rozpoczęcie rozmowy. Ale zanim je zadacie lub na nie odpowiecie, to zwróćcie uwagę na to, że Wasz znak odpowiada obliczeniom dla pozycji gwiazd sprzed ponad dwóch i pół tysiąca lat!

Ekliptyka to obserwowane z Ziemi koło na niebie, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce, przemieszczając się przez gwiazdozbiory Zodiaku: Barana, Byka, Bliźnięta, Raka, Lwa, Pannę, Wagę, Skorpiona, Strzelca, Koziorożca, Wodnika i Ryby. Oznacza to, że jeśli Twoim znakiem jest Rak, to w dniu Twoich urodzin Słońce znajdowało się w konstelacji Raka. Dawni badacze nieba zaobserwowali, że Słońce przemieszcza się poprzez znaki Zodiaku w rocznym cyklu, spędzając w każdym z nich około miesiąca. To pozwoliło im obliczyć, że pojedynczy gwiazdozbiór zajmuje na niebie 30 stopni (360 stopni okręgu, równo podzielone na 12 znaków).

Na półkuli północnej pierwszy dzień wiosny został wyznaczony dla punktu początkowego Zodiaku (lepiej znanego pod terminem “równonoc wiosenna”), kiedy to ekliptyka i równik niebieski przecinają się. Około 600 lat przed naszą erą punkt ten wypadał w gwiazdozbiorze Barana, a zwany był “pierwszym punktem Barana“. Początkowe 30 stopni ekliptyki obejmował właśnie Baran; 30 do 60 przypadało na Byka, 60 do 90 na Bliźnięta itd.

Jednak zjawisko precesji wywołało w ciągu ponad 2500 lat przesunięcie punktu przecięcia ekliptyki i równika niebieskiego o około 36° na zachód nieba, czyli o jedną dziesiątą długości ekliptyki. To oznacza, że również znaki Zodiaku przesunęły się o nieco ponad miesiąc. Dla przykładu, osoby które przyszły na świat między 21 marca a 19 kwietnia uznawane są za urodzone w znaku Barana, tymczasem dziś przez większość tego okresu Słońce nie jest już w tej konstelacji – od 11 marca do 18 kwietnia znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb. Antyczni astrologowie nie wiedzieli o trwającym niecałe 26 tysięcy lat cyklu precesji, a współcześni najwyraźniej go zignorowali.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której nie mówią nam horoskopy: trzynasty znak Zodiaku! Chodzi o Wężownika, zajmującego miejsce między Skorpionem a Strzelcem – jeśli urodziliście się w okresie od 29 listopada do 17 grudnia, to możecie zapomnieć o dotychczasowym przydziale.

Do dokładnego określenia właściwych znaków Zodiaku możecie użyć bardzo łatwej w obsłudze anglojęzycznej aplikacji. Pokazuje ona również, jak wyglądało niebo w dniu Waszych urodzin – wystarczy wpisać datę i wybrać odpowiednią lokalizację.