Strach kobiety przez zajściem w ciążę po doświadczeniu, jakim jest ciąża pozamaciczna jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Jednakże, mimo iż ryzyko ponownej ciąży rozwijającej się w niewłaściwym miejscu, znacząco wzrasta, przebyta ciąża pozamaciczna nie uniemożliwia ciąży w prawidłowym miejscu. Przeczytaj, jakie są szanse zajścia w ciążę po ciąży pozamacicznej.
Statystyki i rokowanie
Jeżeli do ciąży pozamacicznej doszło w wyniku nieprawidłowości anatomicznych lub dysfunkcji będących konsekwencją zabiegów chirurgicznych lub przebytych chorób, zanim kobieta rozpocznie starania o dziecko, musi upewnić się, że poprzednie patologie zostały już skutecznie wyleczone. Jest to niezbędne w toku starań o prawidłową ciążę.
Ryzyko wystąpienia kolejnej ciąży pozamacicznej wzrasta z 1 proc. (u każdej kobiety) do 10 proc. (u kobiety, która przebyła epizod ciąży pozamacicznej). Jest to zatem dziesięciokrotny wzrost ryzyka, który absolutnie nie wyklucza prawidłowej ciąży u kobiety, u której ciąża zaczęła rozwijać się w nieprawidłowym miejscu.
Po wycięciu jajowodu
Jeśli w przebiegu leczenia ciąży pozamacicznej doszło do wycięcia jajowodu, nie jest to czynnikiem uniemożliwiającym prawidłową ciążę. Zawsze zostaje drugi jajowód, który jest prawidłowo zbudowany i to w nim może dojść do zapłodnienia jajeczka. U większości kobiet owulacja odbywa się naprzemiennie – jednego miesiąca z jajnika prawego, drugiego – z lewego. Przez to szanse na zapłodnienie spadają o połowę, ale cały czas istnieją i można spokojnie starać się o dziecko co drugi miesiąc, kontrolując czynność organizmu na przykład przy pomocy badań USG.
Kiedy można rozpocząć próby ponownego zajścia w ciążę?
Najważniejszym elementem starań o dziecko po przebytej ciąży pozamacicznej jest ścisła współpraca z lekarzem ginekologiem. Na podstawie przeprowadzonych badań oraz konsultacji, będzie on w stanie dokładnie wskazać kobiecie moment, kiedy na nowo może ona rozpocząć próby zajścia w kolejną ciążę.
Momentem, kiedy można rozpocząć starania jest całkowite wyleczenie po ewentualnych powikłaniach(patologii budowy jajowodu lub zakażeniach) związanych z przebytą ciążą pozamaciczną. Jeśli cykl miesiączkowy przebiega prawidłowo (występują krwawienia miesięczne i owulacja), jest to znakiem, że ciało kobiety jest w pełni zdrowe i gotowe na prawidłową ciążę.
Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj psychika. Uwolnienie od napięć i strachu o przyszłego potomka jest niezbędnym warunkiem do uzyskania komfortu psychicznego, który całkowicie odblokuje ciało kobiety i pozwoli jej czerpać radość z czynionych starań o dziecko oraz z oczekiwania na pojawienie się dwóch kresek na pasku testu ciążowego.