Dlaczego obliczenie terminu porodu jest istotne dla zdrowia dziecka?

0
432

Jest kilka ważnych powodów, które obligują do tego, by znać zaawansowanie ciąży. Oczywiście dla przyszłej mamy ważny jest termin porodu, bo do przyjęcia dziecka w domu należy się przygotować. Obecnie dla wielu par czas ciąży jest ważny ze względu na plany zawodowe, a nawet urlopowe. Informacja ta najbardziej jednak powinna przysłużyć się zdrowiu dziecka.

USG -istotne informacje

Pierwsze USG sprawdzające wiek płodu,  powinno być wykonane w okolicach 11. tygodnia i koniecznie przed 14. tygodniem ciąży. Badanie nie tylko pomoże określić termin porodu, ale – co najważniejsze – potwierdzi, czy cewka nerwowa dziecka rozwija się prawidłowo. Jest to o tyle istotna wiadomość, że w razie niedorozwoju lub wady cewy nerwowej można leczyć operacyjnie dziecko jeszcze w życiu płodowym. To pierwsze USG sprawdza również szerokość fałdu karkowego, kształt główki, a także wiele innych rzeczy związanych z rozwojem płodu. W pierwszym trymestrze ciąży kobieta musi wykonać także szereg innych badań.

Gdy w  pierwszym okresie ciąży lekarza coś zaniepokoi, powinien zlecić dodatkowe badanie które pomogą stwierdzić, czy dziecko nie jest obciążone wadami genetycznymi – przykładowo, test PAPP-A. Może go prywatnie wykonać każda kobieta w początkach ciąży: przed 18., a najlepiej przed 15. tygodniem ciąży. W razie niekorzystnych wyników badania krwi powinno się zrobić amniopunkcję w celu sprawdzenia, czy faktycznie dziecko jest obciążone jakąś wadą.

Znajomość dokładnego wieku ciąży pozwala również sprawdzić (pomiędzy 18. a 22. tygodniem) czy serduszko dziecka rozwija się prawidłowo. Niektóre wady można operować jeszcze w łonie matki. Wiedza ta pomaga również przygotować się na narodziny chorego dziecka i zadbanie o jego zdrowie już od pierwszych minut.

Inne ważne badania w ciąży

Istnieje również szereg badań w I trymestrze, które sprawdzają stan zdrowia matki, a także wykluczą lub potwierdzą możliwość konfliktu serologicznego. Badają również obecność przeciwciał w kierunku toksoplazmozy i groźnego wirusa cytomegalii stanowiącego poważne zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

W II trymestrze robione są badania, które nadal skupiają się na zdrowiu matki, o ile wcześniejsze nie wskazywały na problemy zdrowotne dziecka. Ważne dla przebiegu ciąży jest ciśnienie krwi, a także poziom glukozy u matki.

W III trymestrze pojawiają się nowe badania, które przygotowują dziecko do bezpiecznego porodu. Przeprowadza się testy na nosicielstwo żółtaczki typu B, WR w kierunku kiły oraz wymaz z pochwy w celu sprawdzenia, czy nie znajdują się tam paciorkowce, które mogą zagrozić dziecku podczas porodu. Stwierdzenie ich obecności wymaga leczenia antybiotykiem. Lekarz zaleca jeszcze inne badania, które są podyktowane poprzednimi wynikami ciężarnej.

Termin porodu a trzecie badanie USG

Trzecie badanie USG pomaga sprawdzić, czy dziecko przygotowuje się właściwie do narodzin. Lekarz ocenia położenie dziecka, jego wagę oraz ilość wód płodowych. W 38 tygodniu ciąży wykonuje się badanie KTG, które sprawdza, jak pracuje serduszko dziecka i czy pojawiają się skurcze macicy. To badanie będzie powtarzane przed narodzinami dziecka dość często, a jeśli urodzi się ono w 42. tygodniu, to pod koniec ciąży nawet codziennie.

Łatwo więc zauważyć, jak bardzo istotne jest posiadanie wiedzy o wieku ciąży oraz terminie porodu. Niektóre z badań muszą być wykonane w ściśle określonym czasie, a od wielu z nich zależą bezpieczne narodziny dziecka.