Może się wydawać, że kupno drabiny nie będzie żadnym problemem, bo przecież jest nieskomplikowana i służy właściwie do jednego – pomaga w dotarciu do wyżej położonych elementów. Z drugiej strony jest niezbędna do wielu prac i to chociażby powinno nas przekonać, aby trochę bardziej się postarać, zastanowić nad tym, jaki rodzaj będzie dla nas odpowiedni. Sprawdźmy, co jest do wyboru!
Z jakiego materiału powinna być wykonana drabina?
To podstawowe pytanie, z którym musimy się zmierzyć, jeśli chcemy, aby nasz zakup był trafiony. Co jest do wyboru?
Niezmiennie popularne drewno
Drabina z drewna kojarzy się od razu, bo wydaje się najpopularniejsza, dość często spotykana. Jest tania, ale niestety niezbyt lekka. Właściwie niezbędna do prac malarskich i elektrycznych, w których z innego materiału, szczególnie metalu, mogłaby być niebezpieczna. Trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Aluminium – optymalny wybór
Drabina aluminiowa – w przeciwieństwie do opisywanej wyżej – jest o wiele lżejsza, także trwała, a ponadto łatwo ją utrzymać w czystości. Niestraszne jej niekorzystne warunki pogodowe, bo nie reaguje na ich wpływ, ponadto nie koroduje tak szybko, jak chociażby drabina stalowa.
Stal – czy ma jakieś zalety?
A jeśli już o stali mowa, to warto wiedzieć, że powoli odchodzi do lamusa. Nie są zbyt często wybierane, bo można powiedzieć, że mają więcej wad niż zalet. Trzeba je koniecznie regularnie konserwować, bo szybko ulegają korozji.
Włókna szklane – ciekawa alternatywa
Takie drabiny są bardzo lekkie, a do tego mocne i niezwykle odporne na różne chemikalia. Zalet jest więcej, bo nie przewodzą prądu i są właściwie niezniszczalne. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie cena, która jest bardzo wysoka.
Poznaliśmy rodzaje drabin ze względu na zastosowany materiał, ale to nie jedyny podział. Równie ważne jest ten, który określa zasadę działania, a mianowicie to, jak dany model się składa. Najpopularniejsze są drabiny rozstawne – łączone u szczytu, możliwe do rozłożenia tylko do jednej pozycji. Porządny model powinien być odpowiednio zabezpieczony, posiadać nakładki antypoślizgowe i znitowane stopnie. Jakie są inne rodzaje?
Drabiny przegubowe
Składają się z kilku części, a wszystko to łączy przegub. Bardzo wielofunkcyjne, bo mogą służyć jako drabiny przystawne czy wolnostojące. Chociaż nie są wysokie, to ich wszechstronność powoduje, że wykorzystamy je w wielu sytuacjach.
Drabiny teleskopowe
Mają ciekawy mechanizm – zestaw zsuwających się ze sobą podłużnic, jakie w razie potrzeby można zablokować w żądanej pozycji. Umożliwiają pracę na większych wysokościach, a więc także na dachach, jak również w mniej dostępnych miejscach, na przykład na nierównościach.
Drabiny hakowe i nasadkowe
Jak nazwa wskazuje – wyposażone są w haki, dzięki czemu można je zamontować w różnych miejscach, na przykład na występie dachu lub muru. Nasadkowe zaś są dziś rzadko spotykane – charakteryzują się podobną zasadą działania, jak teleskopowe, ale nie są jednak tak wygodne.
Jak widać, nie ma tak łatwo, jeśli chodzi o wybór drabiny. Trzeba się nad tym poważnie zastanowić i ocenić, jakiego rodzaju potrzebujemy.