Edukacja finansowa dzieci

0
2612
Edukacja finansowa dzieci

Pamiętam moje pierwsze, uczciwe zarobione pieniądze. Pomagałem Pani w sklepie wnosić ciężkie paczki do sklepu. Było to jakieś piętnaście minut pracy a ja za to dostałem lizaka i pięć złotych (przeliczając na dzisiejsze). Miałem wtedy jakieś osiem lat i przygotowywałem się do Pierwszej Komunii. Pamiętam, jak dostałem monetę, byłem z siebie tak zadowolony, że jak Formuła 1 popędziłem do domu pochwalić się Rodzicom, o tym co zrobiłem. Mój tata był ze mnie ogromnie zadowolony, że tak się zachowałem. To pięć złotych bardzo długo miałem i było mi żal wydawać je na cokolwiek, ponieważ tak je doceniłem.

To wydarzenie na długo pozostało w mojej pamięci. I przyznam Wam się szczerze, że od tamtego momentu inaczej zaczęłam postrzegać pieniądze. Już wiedziałem, że nie biorą one się znikąd i trzeba je zarobić ciężką pracą. Teraz sam jestem ojcem dwójki dzieci i od najmłodszych lat staram się, aby moje dzieci poznały odpowiednią wartość pieniędzy.

Edukacja finansowa dzieci powinna rozpocząć się jak najwcześniej, aby wiedziały one, że nic nie przychodzi łatwo. Dziecko zna wartość pieniądza – czy Wasze pociechy tak mają? Moje już mają swoje lata i wiedzą, że jednak pieniądze nie chcą rosnąć na drzewach i nie spadają z nieba. Warto uświadomić dzieci, że Rodzice muszą się ciężko napracować, aby zdobyć finanse na zabawki oraz na inne słodkości.

Jak uczyć dzieci wartości pieniądza?

Jeżeli poproszą Was o kolejnego batonika, kolejne chipsy, czy inne słodkości, odmówcie im. Dlaczego? Powiedzcie, że lepiej te dwa, trzy, pięć złotych dołożyć do zabawki, o której już marzą tak długo. Ja zawsze moim dzieciom mówiłem, że takie drobnostki nie pozwalają mi odłożyć na spełnianie ich marzeń. Oczywiście, co jakiś czas pozwalałem im na takie łakocie, ale nie codziennie i nie co odwiedziny w każdym sklepie. Zamiast wydać dwa złote w sklepie, odkładaliśmy je do słoika, gdzie po jakimś czasie urosła spora kwota. Zadowoleni dzieci, że mogły po jakimś czasie wydać tak duża kwotę na co tylko chciały (upragnione zabawki) pamiętam do dzisiaj.

Odpowiedzialność finansowa, wartość pieniądza, to bardzo ważne tematy, których trzeba nauczyć swoje dzieci.