Hemoroidy po porodzie

0
455

Decydując się na sprowadzenie na świat dzieciaka siłami natury trzeba liczyć się z tym, że naturalny poród to nie jest nic prostego i mało inwazyjnego. Wręcz przeciwnie, jest to dość inwazyjne przeżycie, które poza bolesnymi wspomnieniami może zostawić ze sobą coś jeszcze, a mianowicie żylaki odbytu, czyli po prostu hemoroidy po porodzie. W tym właśnie artykulę chcę zapoznać Cię bliżej z tym problemem wyjaśniając Ci między innymi to dlaczego po porodzie pojawiają się hemoroidy, a także to, jak można się ich pozbyć.

Hemoroidy a ciąża

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że hemoroidy pojawiają się nie tylko w czasie porodu, ale też już dużo wcześniej, w trakcie trwania ciąży. Ba, w sumie to wtedy pojawiają się najczęściej. Jest to spowodowane tym, że organizm cięężarnej w czasie ciąży właśnie jest bardzo intensywnie przeciążany. W końcy żyć musi z niego nie tylko przyszła mama, ale też dzieciak. Wody płodowe nie biorą się znikąd – one pojawiają się na skutek wyssania ich z organizmu. Dodatkowo, w układzie krwionośnym zwiększa się ciśnienie, żyłki stają się coraz bardziej delikatne i coraz cieńsze. Czynniki te sprawiają, że okolice odbytu narażone na duży wysiłek przy wypróżnianiu się po prostu się uszkadzają. W efekcie pojawiają się tam właśnie guzki odbytu, czyli hemoroidy.

Jak uniknąć hemoroidów w ciąży czy po porodzie?

Muszę Cię mocno zasmucić, ale jeżeli myślisz, że da się uniknąć pociążowych hemoroidów, to jesteś w błędzie. Najogólniej rzecz biorąc, to jeśli nieprzyjemność ta ma Cię dopaść, to i tak Cię dopadnie. Nie ma opcji. Jedyne co możesz zrobić to zadbać o to, aby ryzyko to zminimalizować, ale nikt Ci gwarancji na sukces dać nie może. W każdym razie możesz spróbować zmienić swoją dietę wprowadzając do niej wiele pokarmów bogatych w błonnik. Musisz też koniecznie pamiętać o piciu sporej ilości wody, najlepiej, aby były to minimum dwa litry wody dziennie. Dodatkowo musisz uważać na ostre potrawy, bo i one mogą dołożyć swoją cegiełkę do pojawienia się hemoroidów po porodzie (więcej napisał Zbygniew https://zbygniew.pl/zdrowie/leczniczo/hemoroidy-po-porodzie/).

Jak leczyć hemoroidy po porodzie?

Dobra, wspomniałem już ogólnie o tych hemoroidach, przyszedł czas na to, aby powiedzieć kilka mądrych rzeczy na temat walki z nimi. Bo walka ta jest przecież możliwa.

Po pierwsze zanim zabierzesz się do walki z hemoroidami po porodzie, to proponuję Ci wziąć sobie na wstrzymanie, bo bardzo często okazuje się, że hemoroidy te bez żadnego leczenie znikają nawet w ciągu kilku pierwszych dni po porodzie. Jeśli u Ciebie tak się nie stanie, to wtedy możesz skorzystać z pozostałej części wiedzy, którą Ci tutaj przedstawiam.

Jeśli poczekałaś już kilka dni a hemoroidy dalej nie ustępują, to według zaleceń lekarzy powinnaś uzbroić się w większą ilość cierpliwości. A to dlatego, że zalecają oni, aby walkę z hemoroidami rozpocząc dopiero po okresie połogu, czyli z tego co pamiętam, to po 6 tygodniach od porodu. Próbując wtedy pozbyć się hemoroidów po porodzie powinnaś zadbać o zwiększenie swojej aktywności fizycznej i o to, aby poprwić swoją dietę dodając do niej sporo pokarmów bogatych w błonnik. Sam wysiłek fizyczny zmusi organizm do wytężonej pracy.

Jeśli masz problem z hemoroidami, które są dla Ciebie bardzo bolesna zwłaszcza w czasie prób wypróżnienia się, to możesz skorzystać z dobrodziejstwa, jakim są czopki doodbytnicze. One powinny pomóc Twojemu organizmowi w zrobieniu kupki. Jeśli to nie przynosi Ci ulgi, to możesz zgłosić się do lekarza, aby wypisał Ci receptę na środki farmakologiczne przeciwbólowe, które to już z całą pewnością zmniejszą odczuwany przez Ciebie ból, a dodatkowo pomogą odkazić organim. Co ważne tego typu lekarstwa spokojnie brać mogą kobiety karmiące piersią.

W przypadku kobiet, które po ciąży zmagają się z hemoroidami zewnętrznymi polecane jest robienie sobie specjalnych kompresów, które polegają na tym, aby do chorych miejsc przykładać na zmianę kompresy z ciepłem i z zimnej wody.

Jeśli wymienione wcześniej metody walki z hemoroidami po porodzie nie działają, to może okazać się, że w Twoim przypadku konieczna może być wizyta o proktologa, który to jest specjalistą od leczenia między innymi hemoroidów.