Idealna skarbonka dla dziecka

0
3264
Idealna skarbonka dla dziecka

Naukę oszczędzania powinno się rozpocząć już w wieku wczesnoszkolnym. Warto dać dziecku skarbonkę w tym okresie. Niesie to za sobą bardzo wiele istotnych zalet.

Szanowanie pieniądza

Do momentu, aż dziecko nie dostanie własnych pieniędzy, nie zna tak naprawdę ich wartości i nie szanuje ich. Wtedy wydaje mu się, że rodzic nie chce mu kupić określonego upominku, ponieważ chce mu zrobić na złość, a nie patrzy na fakt, że zabawka może być poza zasięgiem finansowym. Dopiero w momencie, kiedy maluch zacznie sam oszczędzać na określoną zabawkę, to zobaczy, jak długo trzeba to robić, aby w końcu dostać to, o czym się marzyło. Skarbonka dla chłopca, uczy go więc przede wszystkim tego, że nie ma się nieskończonej liczby pieniędzy, a za wszystko trzeba zapłacić.

Dysponowanie pieniędzmi

Skarbonki dla dzieci są bardzo istotnym prezentem. Uczą je przede wszystkim, jak dysponować swoimi pieniędzmi. W momencie, kiedy dziecko odkłada pieniądze i oszczędza tym samym, to potem musi zdecydować na co dokładnie je wyda. Jeżeli zażyczy sobie lepszej zabawki, to będzie musiał odkładać dłużej. W ten sposób w świadomości dziecka kształtuje się umiejętność racjonalnego gospodarowania swoimi środkami finansowymi.

Zabawa

Oszczędzanie dla dziecka jest często również ogromną zabawą. Dziecko jest zadowolone, kiedy odkłada pieniądze i z sumy, którą samo zaoszczędziło będzie w stanie kupić coś dla siebie. Samo wrzucanie pieniędzy do atrakcyjnej skarbonki sprawia tak naprawdę radość. Stąd też wybierając skarbonkę, warto zadbać o to, aby była ona kolorowa i najlepiej przedstawiała jakiś obrazek, albo postać z ulubionej bajki dziecka. Tym bardziej wtedy ucieszy się ono z prezentu.

Podsumowując, można powiedzieć, że kupno skarbonki dla dziecka jest bardzo dobrym pomysłem. Oszczędzanie w ten sposób nauczy malucha szacunku do pieniądz i jego wartości. Pokaże, że pieniądze są ograniczone i nie każdy jest w stanie kupić sobie wszystko. W ten sposób dziecko posiądzie umiejętność dysponowania środkami pieniężnymi.