Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

0
2688
Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Warstwa ochronna skóry małego dziecka nie jest wystarczająco gruba, co powoduje wrażliwość na kontakt z różnymi czynnikami. Z tego powodu u większości maluchów w pierwszych miesiącach życia nawet kilka razy pojawiały się odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry. Nie jest to łatwa sprawa z uwagi na często bardzo nieprzyjemne objawy i skutki. Początkowo małe zaczerwienienia cewki moczowej i i okolic odbytu potrafią zamienić się w ogromny rumień, który przenosi się na całe pośladki, a nawet uda, pachwiny i podbrzusze. Często ma postać wysypki, zdarzają się także pęcherze wypełnione płynem. Skóra w tym miejscu jest zaogniona, przybiera intensywną, czerwoną barwę i wydaje się być ciepła podczas dotyku. Gdy małe odparzenie przeobrazi się w łagodne lub ostre zapalenie skóry, często potrzebna jest konsultacja z pediatrą. Specjalista podpowie, co na odparzenia pieluszkowe będzie najlepsze, doradzi też, jakich preparatów użyć i pomoże znaleźć przyczynę problemu.

Z reguły głównym powodem odparzeń jest reakcja skóry na kontakt z moczem lub stolcem. Nie zawsze jest to wynik zaniedbania i rzadkiego przewijania lub braku higieny – niektóre maluchy mają tak wrażliwą skórę, że wystarczy nadmierna potliwość w czasie upałów lub po prostu wypróżnienie w nocy, gdy śpiący rodzic nie może natychmiast zareagować. Z kolei u innych dzieci odparzenia zdarzają się po szczepieniu, zażyciu antybiotyku lub gdy skład i konsystencja stolca zmienia się wskutek nowego elementu diety. Warto też zwrócić uwagę, czy przyczyną odparzeń nie jest nieodpowiedni rodzaj pieluch jednorazowych. Często wystarczy użycie innego produktu i problem znika.

Zanim jednak udamy się po pomoc lekarską, warto samemu wiedzieć, jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry. Przede wszystkim konieczne jest jak najczęstsze wietrzenie pupy – warto możliwie najczęściej zdejmować dziecku pieluchę, pozwalając odparzonej skórze oddychać. Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna do szybkiego zagojenia wrażliwych okolic. Kolejną sprawą jest regularna kontrola pieluchy i częste jej zmienianie. Przewinięcie dziecka powinno następować nie tylko wtedy, gdy zrobi kupę lub ma naprawdę mokro. Nawet niewielka ilość moczu prowadzić może do namnażania bakterii, grzybów i tym samym powstawania kolejnych podrażnień. Skórę należy każdorazowo przemywać przegotowaną, letnią wodą, a dodatkowo zalecana jest codzienna kąpiel z użyciem płynów łagodzących. Po niej pupę dziecka należy jak najdokładniej wysuszyć, uważając jednocześnie, by nie wycierać zbyt intensywnie odparzonych miejsc, a następnie posmarować tłustym kremem, oliwką lub maścią na odparzenia.

Dobrze zrezygnować w tym czasie z używania drogeryjnych chusteczek nawilżanych, które często zawierają składniki, mogące w takich sytuacjach dodatkowo podrażniać. Należy również pamiętać, że pieluszkowe zapalenie skóry i odparzenia to dolegliwości bardzo nieprzyjemne, których w żadnym razie nie wolno lekceważyć. Dziecko odczuwa często ogromny, piekący i szczypiący ból, może również mieć gorączkę, być niespokojne i płaczliwe. Należy więc robić wszystko, by jak najszybciej pozbyć się stanu zapalnego.