Projekt domu energooszczędnego musi uwzględniać odpowiednie nasłonecznienie terenu, kierunek wiatru, właściwą bryłę budynku i przemyślany układ pomieszczeń. Od tego zależy obniżenie zapotrzebowania budynku na energię. Niskie zużycie ciepła ma wpływ na usytuowanie poszczególnych stref mieszkalnych, a co za tym idzie, właściwe zaaranżowanie wnętrza.
Najczęściej użytkowane pomieszczenia powinny być najcieplejsze
Pomieszczenia wewnętrzne można podzielić na takie, które są bardziej nasłonecznione oraz takie, w których temperatura jest niższa. Naturalna ochrona termoizolacyjna jest częścią tak zwanego systemu sterowania w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię. W naszym klimacie najwyższą ekspozycję promieni słonecznych uzyskuje się od południa i południowego zachodu. Dlatego od tych stron należy umieszczać strefy, w których przebywamy najwięcej podczas pory dziennej i potrzebujemy przy tym komfortowej temperatury. Specjalista z firmy Super House w Tarnowskich Górach tłumaczy: „Zazwyczaj jest to salon, ale w zależności od potrzeb i preferencji może to być to również jadalnia, dziecięca bawialnia czy gabinet”. Ważne jest to, by zaaranżowanie danych pomieszczeń nie ograniczało dopływu promieni słonecznych.
Właściwe umiejscowienie kuchni, sypialni i łazienki
W pomieszczeniach od wschodniej strony najlepiej jest urządzać sypialnie i łazienki. Strefy, w których utrzymuje się najniższa temperatura, znajdują się w północnej części domu. Dlatego w tym miejscu sytuuje się hol wejściowy oraz kuchnię. Od tej strony dodatkowe ciepło generowane jest przez sprzęty AGD. W najzimniejszych miejscach powinny znajdować się pomieszczenia najmniej reprezentatywne. Może to być pralnia, garderoba czy schowek na sprzęty gospodarstwa domowego. Chłodne powietrze sprzyja także przechowywaniu żywności. Ulokowanie spiżarni po północnej stronie domu sprawi, że będzie ona z dala od promieni słonecznych, lecz w bliskim sąsiedztwie kuchni.
Właściwe ulokowanie pomieszczeń stwarza izolację ciepła
Zaaranżowanie pomieszczeń magazynowych i gospodarczych w północnej części budynku sprawia, że stają się one także istotną strefą izolującą w stosunku do często użytkowanej przestrzeni mieszkalnej. Północna część jest swoistym buforem, który ochrania nagromadzone za dnia ciepło. Wszystkie wytyczne dotyczące tego rodzaju budynku należy uwzględnić już na etapie projektowania energooszczędnego domu. W przeciwnym wypadku może się okazać, ze dom wcale nie będzie energooszczędny lub aranżacja poszczególnych pomieszczeń stanie się niepraktyczna i mało funkcjonalna.