Jak walczyć z ciemieniuchą u noworodka?

0
2879
Jak walczyć z ciemieniuchą u noworodka?

Czasami na głowach noworodków pojawia się charakterystyczna żółta skorupka. Mimo, że wygląda groźnie, na szczęście poza brzydkim wyglądem nie jest szkodliwa. Czym jest i jak wyleczyć ciemieniuchę?

Ciemieniucha powstaje na skutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych na skórze malucha. Przyczyną są hormony matki krążące w organizmie dziecka po narodzinach. Zbyt intensywna praca gruczołów łojowych objawia się nieestetyczną skorupką na głowie niemowlęcia– łój zasycha i łączy się ze złuszczonym naskórkiem tworząc ciemnożółte plamy.

Na szczęście ciemieniucha nie zagraża dziecku w żaden sposób – nie boli i nie powoduje dyskomfortu. Często pojawia się latem, chociaż może wystąpić o dowolnej porze roku. Ciężko znaleźć metodę, która zapobiegnie powstaniu zmian, także codzienne mycie nie jest stuprocentowo skuteczną profilaktyką.

Sposoby na ciemieniuchę znane są od wielu lat, jednak nie wszystkie są równie skuteczne. Dobrym pomysłem jest smarowanie łusek watką nasączoną oliwką do kąpieli, a następnie przykrycie główki dziecka czapeczką. Po kilkunastu minutach łuski zmiękną i dadzą się wyczesać miękką szczotką. Pod żadnym pozorem nie można zbyt mocno trzeć skóry, co pogorszy jedynie jej stan i pogłębi problem. Następnym krokiem jest umycie głowy delikatnym szamponem dla niemowląt. Także na tym etapie trzeba pamiętać o delikatnym masowaniu skóry, unikając tarcia. Podrażniona skóra będzie produkowała jeszcze więcej łoju, dlatego należy zwracać uwagę również na temperaturę wody.

Przy nasilonym problemie zamiast użycia zwykłej oliwki do kąpieli, warto sięgnąć po specjalistyczne produkty, które zawierają wyciągi z roślin i redukują ilość wydzielanego łoju. W składach takich preparatów zazwyczaj znajdziemy także substancje natłuszczające, które przyspieszają proces odwarstwiania się łusek. Dobrym pomysłem jest nakładanie kosmetyków na noc, a rano pozostaje tylko umycie głowy i wyczesanie włosów miękką szczotką. Jeśli problem jest bardzo nasilony do mycia głowy można użyć otrąb pszennych lub płatków owsianych moczonych w ciepłej wodzie – taka papka zmiękczy łuski i kojąco wpłynie na skórę Więcej sposobów na ciemieniuchę zbygniew opisał na swoim blogu.