Jak wybierać puzzle dla dzieci?

0
1596
Jak wybierać puzzle dla dzieci?

Puzzle są znane i lubiane przez dzieci na całym świecie. To zabawka dobrze znana od lat, która nigdy nie straci na popularności. Dobrze dobrane puzzle mogą być nie tylko źródłem dobrej zabawy, ale także i sposobem na lepszy rozwój. Radzimy, czym kierować się wybierając puzzle dla dzieci.

Jakie są korzyści z układania puzzli?

Układanie puzzli jest zabawą pozwalającą na rozwój zdolności manualnych, percepcji wizualnej oraz umiejętności kognitywnych, które odpowiedzialne są za organizację i strategię procesu układania.

Puzzle uczą cierpliwości i wytrwałości, czyli cech, które przydadzą się dzieciom nie tylko teraz, ale i w dorosłym życiu. Ponadto, satysfakcja jaką niesie ułożenie całego obrazka do końca jest ogromna i przynosi bardzo dużo radości i zadowolenia z siebie po dobrze wykonanym zadaniu. Jak widać, puzzle mają tyle zalet, że warto zachęcać dzieci do ich układania – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący sklep JOKOMISIADA.

Jak wybrać puzzle dla dzieci?

Jako, że oferta puzzli dostępnych w sklepach jest bardzo szeroka, to wybór tych właściwych może być dość trudny. Warto więc wiedzieć czym trzeba kierować się podczas wybierania puzzli dla najmłodszych.

Najważniejszym kryterium jest poziom trudności, który uzależniony powinien być od wieku i umiejętności dziecka. Na poziom trudności wpływają takie czynniki, jak ilość elementów, ich rozmiary, szczegółowość obrazka i zróżnicowanie kolorystyczne. Trzeba wiedzieć, że im bardziej jednolity kolorystycznie, szczegółowy i duży jest obrazek, tym trudniejszy będzie do ułożenia.

Wybierając puzzle dla dziecka powinno się też zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, w tym przede wszystkim na grubość tektury, podatność na wyginanie i skręcanie elementów oraz precyzja cięcia.

Kiedy dzieci mogą zacząć układać puzzle?

Pierwsze puzzle można podarować dziecku powyżej trzeciego roku życia. Dla takich maluszków warto wybierać proste układanki składające się z dużych elementów, które można z łatwością chwytać i obracać. Trzylatek przestaje już badać świat za pomocą ust, a zaczyna doskonalić zdolności manualne i rozpoznawać różne elementy wzrokowo, dlatego będzie potrafił już dopasować do siebie poszczególne fragmenty obrazka.

Na początku przygody z puzzlami, szczególnie przy pierwszym kontakcie dziecka z taką zabawką, przyda się pomoc rodzica, który powinien wskazać maluszkowi na czym polega zabawa w układanie obrazków.

Aby zachęcić dziecko do układania puzzli warto wybierać mu takie, które w jakiś sposób związane są z jego zainteresowaniami (np. przedstawiają sceny z ulubionych bajek lub ulubione postacie).