Jak wybrać wygodne meble dla dzieci?

0
2866
Jak wybrać wygodne meble dla dzieci?

Sprawujący opiekę nad dzieckiem rodzic powinien rozsądnie urządzić jego pokój, aby móc wygodnie zajmować się maluchem. Również z perspektywy dziecka wybór praktycznych mebli jest niezwykle istotny.

Praktyczne meble dla dziecka

Wygodne elementy wnętrza w przypadku pokoju dziecięcego powinny spełniać 3 poniższe warunki:

  • dostosowanie do potrzeb dziecka
  • pojemność
  • wielofunkcyjność

Meble dostosowane do potrzeb dziecka

Jak wybrać wygodne meble dla dzieci?

Dobrze dopasowane do malucha meble dają mu możliwość korzystania z nich samodzielnie. Dlatego też dobrze jest, jeśli regały są niskie, a szafki niewielkie. Generalnie im niższe meble, tym wygodniejsze dla dziecka. Jest z nimi jednak taki problem, że szybko stają się zupełnie niepraktyczne. Dziecko stale rośnie, przez co dostosowane do jego wzrostu kredensy, czy szafki regałowe stają się zbyt małe.

Można jednak uniknąć ciągłych wymian umeblowania pokoju dziecięcego. W tym celu należy wykorzystać bardziej uniwersalne szafki, których niektóre półki ulokowane są bliżej podłogi, a pozostałe poza zasięgiem dziecka. Ważne jest tylko, aby maluch bez trudu dostawał do klamki, gdyż umożliwi mu to samodzielne wyciąganie zabawek, czy tez niektórych ubrań umieszczonych przez rodziców na najniższych półkach.

Rodzice często mają problem z wyborem łóżka, które byłoby odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Wystarczy jednak kupić maluchowi legowisko na tyle długie i szerokie, aby spełniało jego potrzeby nie tylko w danej chwil, ale również za kilka lat.

W przypadku niektórych mebli nie można jednak iść na kompromis. Stolik i krzesełko, niezbędne w pokoiku dziecięcym, muszą być idealnie dopasowane do wzrostu dziecka, aby mogło dzięki nim wygodnie i bezpiecznie rysować. Jednak wymiana tych dwóch mebli nie generuje zbyt wysokich kosztów.

Pojemność mebli dziecięcych

W szafkach dziecięcych zwykle jest mnóstwo ubrań. Bluzki i spodnie z których maluch wyrósł często są przechowywane przez rodziców, którym długo żal jest się ich pozbyć. Podobnie jest z zabawkami, których nieustannie przybywa. Nieużywane od dłuższego czasu lalki, autka, czy klocki zalegają w szafkach, gdyż z sentymentu dzieci nie chcą się ich pozbywać.

Meble wielofunkcyjne

Wielofunkcyjność mebli dziecięcych jest istotna z dwóch przyczyn, takich jak:

  • oszczędność pieniędzy
  • oszczędność przestrzeni

Wielofunkcyjność umożliwia rzadszą wymianę mebli, gdyż po prostu po pewnym czasie wykorzystuje się je w inny sposób. Ponadto, mebel może w tym jednocześnie pełnić wiele funkcji, co pozwala również zaoszczędzić przestrzeń – zamiast trzech mebli wstawia się do pokoju dziecięcego tylko jeden. Na ciekawy przykład tego typu elementu wyposażenia można trafić, przeglądając Meble Forte dla dzieci. Mowa tutaj o przewijaku, który jednocześnie jest komodą i regałem.