Współcześnie dzieci, podobnie jak dorośli narażeni są na szkodliwe działania z zewnątrz, a mamy na myśli głównie sprzęt elektroniczny jak laptopy, tablety czy telefony komórkowe. Jednocześnie wzrastający poziom smogu w wielu miastach w Polsce nie wpływa dobrze na kondycję naszych oczu, w tym również dzieci. Właśnie dlatego coraz częściej możemy spotkać się z zespołem suchego oka, o którym opowiemy więcej w dzisiejszym artykule, by uspokoić wszystkich rodziców i poradzić Wam, co robić w podobnej sytuacji.
Czym objawia się ZSO?
Jak wspomnieliśmy wcześniej może to wynikać z kilku różnych przyczyn, aczkolwiek pierwszą najważniejszą oznaką występowania zespołu suchego oka u Twojego dziecka może być niewystarczająca ilość łez albo ich nieprawidłowy skład, przez co oczy stają się przewrażliwione, zmęczone, lekko obolałe, piekące, swędzące albo odczuwalny jest w nich ciało obce, którego w rzeczywistości nie ma. Z pewnością Wasze dzieci od razu poinformują Was o ewentualnych niedogodnościach, gdyż są one odczuwalne od razu, a przy tym bardzo niekomfortowe. W razie niepewności zawsze można wybrać się do lekarza okulisty, który ostatecznie stwierdzić przyczynę nieprzyjemności, a także poleci odpowiednie krople nawilżające do oczu. Warto skorzystać z konsultacji specjalisty, ponieważ objawy ZSO można łatwo pomylić się reakcją alergiczną, która również może pojawić się zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy wszystkie trawy, drzewa i inne rośliny zaczynają kwitnąć, a w powietrzu znajduje się niezliczona ilość pyłków.
Jakie preparaty wybrać?
Na rynku farmaceutycznym raczej nie spotkamy się ze specjalną linią produktów kropel do oczu dla dzieci, ponieważ nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosowały one te same składniki jak u osób dorosłych. Jedynym warunkiem w przypadku stwierdzenie dolegliwości suchego oka jest zakup preparatu bez obecności konserwantów. Ich działanie może nasilić wszelkie objawy związane z pieczeniem, przemęczeniem czy swędzeniem oczu, dlatego nie poleca się ich stosowania w tym przypadku. Warto zaznaczyć, że krople z substancjami sztucznymi pozwalają przede wszystkim na zabezpieczenie płynu przed zanieczyszczeniem bakteriami czy grzybami, które następnie mogłyby wywołać infekcje oczne. Co więcej, konserwanty umożliwiają ochronę preparatu przed zbyt szybkim przeterminowaniem, aczkolwiek tak jak wspomnieliśmy wcześniej nie poleca się ich używania przy zespole suchego oka.
Poleca się wówczas zakup nawilżających kropli, których składniki odpowiadają naturalnej strukturze oka. Uzupełniane są brakujące substancje, które mają za zadanie nawodnić i zabezpieczyć powierzchnię oka przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.
Jak zaaplikować dziecku krople do oka?
Oto w zasadzie ostatnia trudność z jaką zapewne zmaga się wielu rodziców, których dzieci są przewrażliwione na tym punkcie. Wówczas trzeba podejść do tego na spokojnie i przede wszystkim tłumaczyć dziecku, że płyn ten w niczym nie przeszkodzi, a wręcz przeciwnie usunie nieprzyjemne uczucie w oku. Sama aplikacja jest polecana w jedną metodą, która sprawdza się w każdym przypadku.
Zatem kładziemy dziecko na równej nawierzchni, by mogło swobodnie się położyć i przytrzymujemy mu główkę. Następnie dziecko może zamknąć oczy, co na pewno będzie dla niego mniej stresujące, a naszym zadaniem jest zakropienie delikatnie płynu w kącik oka. Wówczas można albo samemu powoli odchylić dolną powiekę, by preparat rozprowadził się po oku albo dziecko samo po pewnym czasie otworzy oczy i zacznie szybko mrugać, a tym samym nasze krople dostaną się w pożądane miejsce, by móc już następnie działać i pomóc Twoim dzieciom.
źródła:
Kolorowe-soczewki.pl