Kominek wentylacyjny na dach. Jaki wybrać?

0
410
Co jest istotne przy wyborze dachowego kominka wentylacyjnego?

Kominki wentylacyjne są elementami, które muszą być zainstalowane w każdym budynku mieszkalnym. Producenci oferują bogaty wybór kominków, które mogą być dobrane do wymagań danego obiektu i osiągać założone przez projektanta parametry pracy. Dostępne rozwiązania nie tylko bardzo ułatwiają montaż, ale poprawiają skuteczność pracy instalacji również w niekorzystnych warunkach zewnętrznych. Co ważne łatwo można znaleźć kominki, pasujące do koloru ułożonego pokrycia dachowego.

Dlaczego kominek wentylacyjny jest niezbędny?

Połać dachu to nie tylko element, mający za zadanie chronić wnętrze budynku przed opadami i wiatrem, ale również miejsce, w którym z budynku są wyprowadzane różne niezbędne instalacje i urządzenia pozwalające na prawidłową eksploatację obiektu. Przez pokrycie dachowe przechodzą kominy instalacji grzewczej, systemu wentylacyjnego, a także odpowietrzniki kanalizacji. Tu znajdują się też włazy dachowe a nierzadko także przepusty powalające na wyprowadzenie rur i przewodów potrzebnych do montażu instalacji solarnej czy klimatyzacji. Każdy z tych elementów musi być odpowiednio uszczelniony i zaizolowany termicznie.

„Do wyprowadzania poszczególnych systemów ponad połać dachu są stosowane różne rozwiązania. W wielu przypadkach kanały wentylacyjne, odpowietrzające oraz dymowe są wykonywane jako konstrukcje murowane. Niekiedy, choćby w przypadku kominów odprowadzających spaliny z kotłów gazowych lub olejowych, w ich wnętrzu instaluje się jeszcze specjalne wkłady ceramiczne lub stalowe. Jednak każdy murowany komin dymowy czy kominek wentylacyjny musi być odpowiednio uszczelniony za pomocą obróbek blacharskich. Ich wykonanie jest dość pracochłonne, a przez to kosztowne. Choć w przypadku większości kominów odprowadzających spaliny jest to niezbędne, to jeśli chodzi o wyloty wentylacji lub odpowietrzenia lepszym wyborem może być specjalny kominek wentylacyjny albo odpowietrzający” – wyjaśnia przedstawiciel firmy Dachlux, która specjalizuje się w dostarczaniu elementów pokryć dachowych.

Kominki wentylacyjne są rozwiązaniem, które znacznie ułatwia i przyspiesza pracę przy wykonywaniu pokrycia dachowego. Zwykle są wyposażone w adaptery ułatwiające podłączenie do wylotu przewodu wentylacyjnego w postaci karbowanych rur typu Spiro. Dzięki temu nie ma potrzeby niezwykle precyzyjnego ustalania położenia kominka na pokryciu dachowym, co bardzo zwiększa estetykę dachu, a jednocześnie nie powoduje problemów ze szczelnością.

Charakterystyka kominków wentylacyjnych

Zadaniem kominka wentylacyjnego jest wyprowadzanie ponad połać dachu wylotu instalacji służącej do wymiany powietrza w budynku mieszkalnym. Zgodnie z zaleceniami w przypadku wentylacji grawitacyjnej, czyli takiej, która wykorzystuje różnicę ciśnień, średnica kominka musi wynosić przynajmniej 150 mm. Wylot kominka wentylacyjnego powinien być umieszczony w odległości nie większej niż 1,5 m od kalenicy, czyli miejsca styku połaci dachu.

Ustalenie minimalnego przekroju ma na celu zapewnienie możliwości efektywnej wymiany powietrza, choć na efektywność pracy instalacji ma wpływ również wysokość samego kominka. Jeśli kominek jest niższy, jego przekrój powinien być większy. Przy wysokości kominka wentylacyjnego wynoszącej około 1 metra i średnicy 150 mm może być usunięte 38 m3 powietrza na godzinę, natomiast przy przekroju 160 mm już 43 m3.

Umieszczenie kominka w pobliżu kalenicy ma na celu zapewnienie dobrego przepływu powietrza i możliwie sprawną pracę. Producenci kominków wentylacyjnych niejednokrotnie oferują specjalne rozwiązania wylotów, które poprawiają cyrkulację powietrza. Nasady kominków muszą również zabezpieczać przewód wentylacyjny przed wnikaniem do wnętrza wody opadowej i umożliwiać pozbywanie się skroplin, które mogą osadzać się w przewodach przy większych różnicach temperatur.

Kominki wentylacyjne są dostępne zarówno w wariantach będących elementem konkretnego rodzaju pokrycia dachowego, np. dachówek ceramicznych lub cementowych, jak i w wersjach uniwersalnych, które nadają się do zamontowania przy wybranych typach pokryć. Poszczególne modele mogą być wyposażane w podstawy, które są dopasowane do blachodachówek, blach płaskich czy trapezowych, a także pap lub membran czy określonych typów dachówek.

Kluczowym elementem przy wyborze odpowiedniego kominka wentylacyjnego jest więc dopasowanie jego średnicy do potrzeb systemu wentylacyjnego wynikających z projektu budowlanego, a także dostosowanie go do układanego pokrycia dachowego. Dla zachowania odpowiedniej estetyki należy również zwrócić uwagę na dopasowanie koloru kominka do barwy pokrycia.