Kot, pies. Ile kosztuje utrzymanie?

0
11968
Kot, pies. Ile kosztuje utrzymanie?

Pies i kot to najlepsi przyjaciele człowieka. Nie ma nic lepszego jak miłość i zaufanie jakim obdarza właściciela jego pupil. Zwierzęta z pewnością urozmaicają i rozweselają życie. To wielka frajda posiadać psa lub kota. Jednak decyzja o kupnie lub przygarnięciu psa wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Zwierzęciem należy bowiem troskliwie się opiekować i dzielić ogromną dawką miłości. Nie można także zapominać o kwestiach finansowych towarzyszących posiadaniu zwierząt. Czy na utrzymanie kota i psa wydaje się sporo pieniędzy?

Trudne początki

Na pewno najbardziej obciążającym portfel czasem jest okres przygotowywania się na przyjęcie nowego lokatora oraz okres adaptacji. Wtedy właśnie najwięcej pieniędzy wydaje się na posłania, smycze, zabawki, preparaty do pielęgnacji, grzebienie, szczotki i inne ważne akcesoria dla zwierząt. W czasie aklimatyzacji zwierzaka w domu odbywają się także ważne wizyty u weterynarza, związane ze szczepieniami i odrobaczeniem. Warto wybrać się na samą wizytę kontrolną, aby zbadać ogólne zdrowie małego pieska lub kotka (tak zwany przegląd techniczny). Koszt takiej wizyty to w zależności od miasta i gabinetu – od 40 do 90 złotych. Na samo wyposażenie trzeba przeznaczyć około 300 złotych.

Żywienie zwierząt

Małe szczeniaki i kocięta w pierwszych miesiącach życia nie jedzą dużo. Pod tym względem koszt utrzymania kota i psa nie jest wygórowany. Kolejnym zagadnieniem jest jakość podawanego pożywienia. Jeśli właściciel będzie kupować najtańszą karmę z supermarketu, może tylko pozornie zaoszczędzić pieniądze. Zła jakość pożywienia i niedobór witamin mogą prowadzić do różnych dolegliwości. A wiążą się z tym częste wizyty w weterynarza. Warto więc dopłacić troch więcej i kupować pożywienie o dobrym składzie. Miesięcznie na pokarm dla psa i kota można wydawać od 50 do 200 złotych. Wszystko zależy od tego ile je pupil.

Co droższe – pies czy kot?

Wszystko w dużej mierze zależy od właściciela i produktów, które wybiera. Do tego dochodzi jeszcze to, czy często rozpieszcza się swojego pupila. Nie można jednoznacznie powiedzieć ile kosztuje utrzymanie kota i psa i czy są to liczby na tym samym poziomie. Z pewnością koszt będzie zbliżony. Jeśli jednak ktoś decyduje się na zakup dużego owczarka, musi liczyć się z tym, że duże rasy potrzebują o wiele więcej jedzenia. Krótko mówiąc, im większy pies, tym jego utrzymanie będzie droższe.