Logo na papierze firmowym i ulotkach

0
489
Logo na papierze firmowym i ulotkach

Logo jest specjalną formą graficzną, która może mieć postać znaku, stylizowanego napisu, albo łączyć te dwa elementy. Dzięki logo konsument, ale również ogół społeczeństwa może o wiele łatwiej rozpoznawać przedsiębiorstwo, czy organizację i kojarzyć je z określonymi produktami, usługami, czy nawet ideami. Logo jest jednym z elementów, które powinny znaleźć się na papierze firmowym i ulotkach.

Krótka historia logo

Logo w dzisiejszym rozumieniu wiąże się z działalnością kilku grafików związanych z ruchem modernistycznym i powstało w połowie XX wieku. Od tego czasu logo przybrało stałą i chronioną prawem formę oraz ustaliły się ogólne zasady, którymi dziś kierują się graficy zajmujący się projektowaniem logo. Sama idea wykorzystania znaku graficznego dla identyfikacji wytwórcy jakiegoś towaru jest jednak o wiele starsza i sięga do starożytności. Dzisiaj projektowanie logo to osobny dział grafiki, któremu niejednokrotnie poświęcają się najbardziej utalentowani twórcy.

Jakie powinno być logo?

Logo dla firmy powinno przede wszystkim być całkowicie unikalne. W idealnej wersji logo jest znakiem, który pozwala rozpoznać związane z nim przedsiębiorstwo już na pierwszy rzut oka. Najważniejszą cechą dobrze zaprojektowanego logo jest to, że nawiązuje ono swoją formą do przedsiębiorstwa, które będzie go używać. Najczęściej jednak nie jest to nawiązanie bezpośrednie – to zależy od charakteru danej firmy. Logo może również być związane z jakąś ideą, czy sposobem myślenia, z którymi dana firma, czy organizacja chciałaby być identyfikowana. Przykłady znanych logo, które powszechnie uważa się za zaprojektowane idealnie, pokazują, że powinno być ono również możliwie jak najprostsze – zminimalizowane do tego, co konieczne.

Do czego potrzebne jest logo?

Najogólniej mówiąc, logo potrzebne jest – jak już wcześniej wspomniano – do łatwiejszej identyfikacji związanego z nim przedsiębiorstwa. Ma ono jednak również inne znaczenie. W dzisiejszych czasach bardzo istotną kwestią jest tak zwana rozpoznawalność marki. Posługiwanie się dobrze zaprojektowanym, łatwo rozpoznawalnym i ciekawym logo sprawia, że konsumenci natychmiast kojarzą określony produkt, czy usługę z konkretną firmą.

Warto również zwrócić uwagę na kwestię taką jak logo na firmowych materiałach, na przykład papier firmowy (a więc i dokumenty), ulotki i wiele innych. W praktyce przedsiębiorstwa posługujące się logo, które jest jednocześnie spójne z nazwą firmy i rozpoznawalne, budzą większe zaufanie klientów i partnerów biznesowych – prezentują spójny i zrozumiały dla odbiorcy obraz marki. Projekt papieru firmowego może mieć więc istotny wpływ na to, jak na zewnątrz postrzegane jest przedsiębiorstwo.

Robimylogo.pl – najlepsze projekty logo

Projektowanie logo to proces, który zacząć powinien się przede wszystkim od komunikacji z klientem, zrozumienia potrzeb i stworzenia wstępnej wizji tego, jak ma wyglądać i co powinien reprezentować gotowy projekt. Oczywiście częścią tego procesu są również poprawki, dzięki którym klient finalnie dostanie dokładnie to, czego potrzebuje. Równie ważne jest jednoczesne projektowanie materiałów reklamowych. Projekt ulotki powinien być równie dopracowany, jak samo logo, spójny ze stylem logi i dostosowany do charakteru firmy.