Mieszkanie idealne dla młodej rodziny

0
1705
Mieszkanie idealne dla młodej rodziny

Chyba każdy się zgodzi ze stwierdzeniem, że potrzeby mieszkaniowe rodziny są inne niż singla. Duże znaczenie ma liczba członków rodziny, choć tu warto pamiętać, że na świecie mogą pojawić się dzieci i wtedy dotychczasowy metraż może okazać się niewystarczający. O czym jeszcze warto pamiętać przy zakupie mieszkania dla młodej rodziny? Odpowiedzi poniżej.

Wystarczająca ilość miejsca

Przy kupnie nowego mieszkania warto pamiętać o tym, by każdy z członków rodziny miał w nim miejsce dla siebie, poza częściami wspólnymi. Jeśli w rodzinie są dzieci, nawet jeszcze małe, powinny mieć własne pokoje. Jeśli potomstwo jest dopiero w planach, też trzeba je uwzględnić przy wyliczeniu minimalnego metrażu potrzebnego dla danej rodziny. Wiadomo, że kupujących często ogranicza dostępny budżet, w tym wysokość kredytu bankowego, jaki są w stanie uzyskać. W tej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się kupno mieszkania w trochę mniej atrakcyjnej lokalizacji, ale za to większego.

Rozkład pomieszczeń i funkcjonalność

Jak zauważa nasz ekspert z firmy Samson Dom, ważna jest tylko liczba pomieszczeń w mieszkaniu, ale też ich rozkład. Dorosłym odpowiedni komfort zapewni przestronny salon oraz przytulna sypialnia – w tej ostatniej powinno się też znaleźć miejsce na łóżeczko dziecięce. Pokój lub pokoje dziecięce powinny mieć duże okna, by zapewnić dostęp do światła dziennego, co będzie ważne np. przy odrabianiu lekcji. W pokoju dziecka powinno być też wystarczająco miejsca, by pomieścić jego zabawki czy pomoce szkolne.

Bliskość żłobków i przedszkoli

Jeśli w rodzinie są lub pojawią się dzieci, z mieszkania powinien też być dobry dojazd do żłobka, przedszkola, szkoły. Osoby nieposiadające samochodu powinny też zwrócić uwagę na dostęp do środków komunikacji miejskiej oraz na to, czy kursuje ona wystarczająco często jak na potrzeby danej rodziny. Przydadzą się również dobrze zaopatrzone, niedrogie sklepy w okolicy, gdyż zwłaszcza z małym dzieckiem trudno daleko jeździć po codzienne sprawunki. Kolejną ważną sprawą jest bezpieczeństwo: zwłaszcza na samym osiedlu. Z tego powodu dużym zainteresowaniem nabywców cieszą się nowe mieszkania na osiedlach monitorowanych i chronionych. Warto też zwrócić uwagę na to, jak okolica wygląda po zmroku: czy jest dobrze oświetlona, czy można po niej bezpiecznie spacerować. Otoczenie przyjazne dla rodzin z dziećmi oznacza też obecność placów zabaw, piaskownic, ścieżek rowerowych. Niektórzy rodzice chętniej wybierają też do mieszkania miejsca w sąsiedztwie parków lub innych terenów zielonych: idealnych do rodzinnych spacerów.