ADHD dla wielu rodziców brzmi niemalże jak wyrok. Dlatego większość z nich próbuje przejść do „porządku dziennego z chorobą, wypierając jej istnieje. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż z pewnością szkodzi dziecku. Należy więc sobie uświadomić, że obecnie istnieje kilka metod, pozwalających na łagodzenie objawów i zapobieganie dalszemu rozwojowi ADHD. Jedną z nich jest leczenie przy pomocy środków farmakologicznych.
Rodzaje środków w leczeniu ADHD
Obecnie, nadpobudliwość psychoruchową leczy się na dwa sposoby. Wyróżnia się bowiem tyle środków farmakologicznych, pozwalających na łagodzenie objawów. Każdy z rodzajów terapii ma jeden cel- zapobieganie występowania niekorzystnych dla chorego symptomów, a do tego łagodzenie i minimalizacja występowania skutków ubocznych. Pomimo, iż nie da się tego wyeliminować całkowicie, specjaliści uznają leczenie takimi środkami za jedną z najskuteczniejszych metod.
Pierwsza grupa leków to stymulanty, niestety na obecną chwile w Polsce istnieje jeden produkt refundowany z NFZ. Nosi nazwę Concerta. Wielu rodziców decyduje się na samodzielny zakup Medikinetu, a więc leku opartego na metylofenidacie. Do drugiej grupy stymulantów zalicza się preparaty oparte na pochodnych amfetaminy- Adderall i Dexederine.
Innymi lekami są środki niestymulujące, takie jak Amantadyna, Bupropion, Piracetam czy Strattera. Niestety tylko ten ostatni jest oficjalnie zalecany i przebadany naukowo.
Dopasowanie kuracji
Aby można było mówić o jakiejkolwiek kuracji i jej powodzeniu, leki farmakologiczne muszą być dopasowane do wieku pacjenta, gdyż żaden z nich nie może być stosowany u dzieci poniżej 6 roku życia. Wszystko przez to, że do tego wieku możliwe jest wykorzystanie tzw. treningu wychowawczego.