Niebezpieczne położenie płodu przed porodem

0
427

Wiele matek i ojców z dużą niecierpliwością czeka na dzień narodzin swojego dziecka. Część z nich bardzo mocno martwi się tym, czy będzie możliwość przeprowadzenia naturalnego i bezpiecznego porodu. A to w dużej mierze zależy od tego jakie położenie przyjmie dziecko przed porodem. Dziś chcielibyśmy wspomnieć właśnie o tych położenia wymieniając też te najbardziej niebezpieczne z nich.

Położenie podłużne

To zdecydowanie najpopularniejsza pozycja, jaką przyjmuje dziecko w brzuchu mamy. Polega ono na położeniu własnej osi ciała wzdłuż osi ciała mamy. To także zdecydowanie najbezpieczniejsze położenie zarówno dla płodu jak i dla mamy, przy nim cała akcja porodowa może odbyć się bez żadnych komplikacji. Istnieją dwa rodzaje położenia podłużnego, które odróżnia miejsce położenia główki dziecka. Pierwsze to położenie główkowe, a drugie to położenie podłużne miednicowe.

Pierwsze z nich to to popularniejsze, przy nim śmiało można rodzić naturalnie w zapowiadanym terminie. Dziecko w brzuszku leży głową w kierunku miednicy mamy. Optymalna opcja i dla matki i dla niemowlęcia.

Niebezpieczne położenie dziecka przed porodem

Przechodząc do drugiego rodzaju położenia podłużnego wstępujemy też na przykry teren związany z niebezpiecznymi ułożeniami dziecka przed porodem.

Położenie podłużne miednicowe to takie, w którym w kierunku miednicy matki skierowane są: pośladki, stópki lub też nóżki niemowlaczka. W zdecydowanej większości przypadków przy tego typie ułożenia dziecka podejmowana jest decyzja o przeprowadzeniu cięcia cesarskiego. Czasem jednak dochodzi do naturalnego porodu, gdzie lekarz i położna mają ręce pełne roboty, nie wspominając o matce, która często musi się sporo napocić, aby urodzić swoje dziecko. Taki poród musi być bardzo dokładnie monitorowany za pomocą sprzętu kardiotokograficznego.

Położenie poprzeczne i skośne

Bardz oryginalne ułożenie dziecka, które spotyka się w mniej niż 1% przypadków spośród wszystkich porodów, o których wiedzą statystycy. Szczególnie popularne jest ono u kobiet, które w trakcie ciąży stwierdzone miały problemy takie jak wielowodzie czy hipotrofię płodu. Z położeniem porzecznym mamy do czynienia wówczas, gdy najdłuższa część dziecka jest położona w brzuchu matki prostopadle do jej tłuwia. Położenie skośne występuje z kolei wówczas, gdy nie dochodzi tu do ułożenia prostopadłego do długiej osi matki ani do położenia równoległego, a do takiego pod pewnym kątem różnym właśnie od 180 i 90 stopni.

W przypadku wymienionych ułożeń dziecka również wymagane jest cięcie cesarskie. W przeciwnym wypadku istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że dojść będzie mogło do męknięcia macicy, uszkodzenia kości dzieciaka, niedotlenienia czy innego rodzaju urazu.